Pani Enka Pani Enka
1302
BLOG

W Japonii odsłonięto pomnik Bronisława Piłsudskiego

Pani Enka Pani Enka Kultura Obserwuj notkę 14

W Japonii odsłonięto pomnik Bronisława Piłsudskiego

W japońskim mieście Shiraoi położonym na wyspie Hokaido odsłonięto pomnik wybitnego polskiego etnografa Bronisława Piłsudskiego.

 

W uroczystości wziął udział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

 

Pomnik - popiersie Bronislawa Pilsudskiego w Shiraoi

 

 

Film z uroczystości w Shiraoi:

Monument stanął w muzeum Ajnów w Shiraoi, gdzie w 1903 roku Bronisław Piłsudski prowadził badania etnograficzne. Naukowiec  został przedstawiony w tradycyjnym stroju Ajnów. Na cokole umieszczono w kilku językach napis:

„Bronisław Piłsudski 1866-1918. Polski zesłaniec, wybitny etnograf, badacz kultury Anjów i innych ludów Dalekiego Wschodu. Przebywał i pracował w Shiraoi w sierpniu 1903 roku”.

Dla uczczenia pracy Bronisława Piłsudskiego pracownik muzeum przeprowadził tradycyjną ceremonię powiadomienia bóstw w niebie.

„Polski badacz, zesłaniec, który dbał o kulturę bardzo istotnego ludu, który zamieszkiwał te tereny przez setki lat. Odsłonięty pomnik pokazuje, że nawet w dramatycznych losach mogą być przepiękne karty.” - powiedział podczas uroczystości minister Zdrojewski.

Minister przypomniał także, iż rok 2014 w Polsce będzie rokiem imienia innego wybitnego etnografa - Oskara Kolberga.

Oprócz ministra na uroczystości obecny był ambasador RP w Japonii Cyryl Kozaczewski, dyrektor Muzeum Ajnów Masahiro Nomoto oraz wybitni badacze Japonii prof. Ewa Pałasz-Rutkowska i prof. Alfred F. Majewicz. Nie zabrakło także wnuka Bronisława Piłsudskiego - Kazuyasu Kimury.

Pomnik powstał dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Ambasady RP w Tokio oraz Instytutu Polskiego w Tokio.

Odsłonięcie monumentu było tylko jednym z elementów uczczenia Bronisława Piłsudskiego w Japonii, gdyż na Uniwersytecie Hokkaido zorganizowano seminarium poświęcone etnografowi, a z inicjatywy naszej ambasady wyemitowano serię znaczków pocztowych ze znanymi Polakami.

Bronisława Piłsudskiego upamiętnił także Narodowy Bank Polski, który w 2008 r. wyemitował dwie monety z jego podobizną. Były to: 10 zł wykonana stemplem lustrzanym w srebrze oraz 2 zł wykonane  stemplem zwykłym w stopie Nordic Gold.

WOJTEK DUCH - 11 GRUDNIA 2013 16:09

http://historia.org.pl/2013/12/11/w-japonii-odslonieto-pomnik-bronislawa-pilsudskiego-video/

 

Pani Enka
O mnie Pani Enka

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura