5 obserwujących
28 notek
69k odsłon
  643   0

SOLIDARNOŚĆ 2.0 wywiad

 

W ostatnich latach związkowiec kojarzy sie z opasłym kręcinopodobnym pięćdziesięciolatkiem z mercedesem na parkingu, który niewiele robi, dobrze zarobi i pilnuje ciepłego stołka. Jest w tym trochę racji, niektórzy związkowcy z dużych spółek dobrze zadbali o to żeby ludzie tak postrzegali związki...no i AWS lata temu. Czasy się zmieniają i ludzie też, tym wywiadem chciałbym pokazać że pojawili się na horyzoncie ludzie którzy mają w sobie dawne ideały Solidarności i ciężko pracują na jej dobre imie, przedstawiam Pawła Wojewodę, człowieka który w dużym zakładzie założył związki zawodowe i walczy o respektowanie praw pracowniczych nie tylko na papierze, takich ludzi warto wspierać,ja to robię w ten sposób.

Bogdan607: W miesiąc po tym jak w zakładzie CeDo powstały zakładowe związki zawodowe Solidarność chciałbym przedstawić założyciela oraz już po wyborach przewodniczącego Pawła Wojewodę

Paweł Wojewoda: Witam

-Na początek może powiedz coś krótko o sobie, przede wszystkim ile masz lat bo jak na przewodniczącego jesteś bardzo młody

Dziękuje, tak mam 30 lat, jestem pracownikiem tej firmy juz przeszło 5 lat

-Założyłeś związki bo ?

Małe sprostowanie – nie ja założyłem, ale my założyliśmy – nie mogliśmy dłużej tolerować łamania przepisów bhp, niesprawiedliwego rozdzielania środków z Funduszu Świadczeń Socjalnych, traktowania pracowników przedmiotowo, ile razy to slyszeliśmy, że na nasze miejsce stoi kolejka ludzi za bramą, co prawda istniała funkcja przedstawiciela zakładowego np ds bhp, ale tylko dlatego, ze wymagaja tego przepisy prawa.

-Czy łatwo jest założyć ZZ w zakładzie pracy ?

Same formalności, choć jest ich dużo, nie są skomplikowane

-Podobno na wieść że udało się zebrać 10 osób i zarejestrować ZZ ktoś z kierownictwa zadał pytanie "czy naprawdę jest tak źle że trzeba było założyć związki w naszym zakładzie ?" jest tak źle ?

Tak. Np wydawanie poleceń niezgodnych z przepisami i zasadami bhp

-Na przykład ?

Przepisy mówią, że jedna osoba ( mężczyzna ) może przewozić wózkiem paletowym bez napędu maksymalnie ciężar do 450 kg, natomiast ładunek o masie przekraczającej 450 kg od 22 kwietnia 2009 r. nie może być ciągnięty, nawet przez dwóch lub więcej pracowników, natomiast jeśli chodzi o kobiety to w punkcie "I" załącznika do rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz. U. Nr 114, poz. 545 z późn. zm.) został określony wykaz prac wzbronionych kobietom przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym i transportem ciężarów. Zgodnie z punktem "I.6" powyższego załącznika zabronione jest przewożenie przez kobiety ciężarów o masie przekraczającej 80 kg - przy przewożeniu na wózkach 2, 3 i 4-kołowych. Jak jest u nas w zakładzie? Jest tak, że osoba, która streczuje palety z wyrobem gotowym, wywozi komponenty na hale - wozi wszystkie palety wózkiem bez napędu, pakowaczki odciągają gotowe już palety -same, aby mieć miejsce, aby położyć następną – pustą. To jest tylko jeden przykład. Kręgosłup mamy tylko jeden, więc musimy o niego dbać.

-jakie były trudności ?

Na początku trzeba było wiedzieć do kogo podejść i z kim rozmawiać na temat ZZ zeby pracodawca się nie dowiedział.

-Legenda głosi że juz ktoś kiedyś próbował założyć związki w CEDO, dlaczego się nie udało ?

Slyszalem tę legende, nie chcę się do tego odnosić, ponieważ nie znam szczegułów

-Wyboru zarządu ZZ odbywały sie na dworze w temperaturze -15 stopni przed 6.00, dlaczego ?

Wystąpiliśmy z prośbą do Zarządu CeDo w Kątach Wrocławskich o wyrażenie zgody na wystawienie urn do głosowania w pomieszczeniach socjalnych, oraz na wyrażenie zgody na obecność przedstawicieli Regionalnej Komisji Wyborczej NSZZ " Solidarność" Region Dolny Śląsk. Obecność przedstawicieli była konieczna, gdyż wymaga tego statut, natomiast Zarząd nie wyraził zgody na udział przedstawicieli RKW oraz, na to aby urna była wystawiona na stołówce,ale w sali konferencyjnej, w związku z tym, aby wybory były przeprowadzone zgonie z obowiązującymi nas przepisami, musiały odbyć się przed zakładem pracy. Zarząd Regionu również wystąpił z pismem do Zarządu CeDo o wyrazenie zgody na udzial przedsttawicieli RKW, lecz Zarząd CeDo odpowiedział, iż " nie widzimy żadnych podstaw prawnych do wysuwania wobec Spółki jakichkolwiek żądań związanych z uczestnictwem osób spoza zakładu pracy w wyborach zakładowej organizacji związkowej, działającej w Spółce. Uchwały Krajowej Rady NSZZ Solidarność- na które się Państwo powołujecie – nie są żadnym źródłem obowiązków dla pracodawców, w tym oczywiście i Spółki."

-od czego zacząłeś jako przewodniczący ZZ ?

Po ukonstytuowaniu się zwołałem pierwsze posiedzenie KZ i KR, na którym omawialiśmy sprawy bieżące i przygotowywaliśmy się do spotkania z pracodawcą. Nalezy podkreślić fakt, iż jesteśmy ciałem kolegialnym i nie podejmujemy decyzji jednoosobowo. To bardzo ważne!

-jak układa się współpraca z "drugą stroną" czyli z przedstawicielami zakładu ?

No nie jest łatwo, na pierwszym spotkaniu, jeszcze jako TKZ, ustaliliśmy z pracodawcą chęć współpracy i dialogu i mamy nadzieję, że się wszystko ułoży i będzie dobrze.

-związki mają złą opinię którą zszargał min. AWS oraz karierowicze w poniektórych zakładach, jakie ty masz przywileje w takim razie jako przewodniczący ?

Ustawa o związkach zawodowych zapewnia mi szczególną ochronę stosunku pracy, to jak działają ZZ w zakładzie zależy tylko i wyłącznie od ludzi, którzy są w tych związkach.

-ile zarabiasz jako związkowiec ?

Absolutnie nic, jest to praca społeczna, nie jestem na tzw. " etacie", poświęcam bardzo dużo swojego prywatnego czasu.

-ok, jakie cele postawiłeś sobie do wykonania ?

W chwili obecnej zajmuje się pisaniem Regulaminu wyboru Społecznego Inspektora Pracy, poprawa stanu bhp jest priorytetowa, jak również musimy uzgodnić z pracodawcą Regulamin gospodarowania środkami z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

-a jak idzie z ich realizacją ?

Regulamin wyboru SIP jest juz prawie gotowy, natomiast złożyliśmy pracodawcy pismo, w którym wskazaliśmy 5 paragrafów, których zapis jest niezgodny z Ustawą o ZFŚS, dostaliśmy odp od pracodawcy, iż nasze uwagi rozpatruje prawnik, czekamy już miesiąc na odpowiedź.

-czy masz wsparcie z centrali związkowej i na czym ono polega ?

Oj tak, bardzo, bardzo duże. Zawsze mogę się zwrócić z prośbą o pomoc do Regionu i taką pomoc otrzymuje, jestem im bardzo wdzięczny za to, bez nich byłoby to niemożliwe.

-czy łatwo jest przekonać ludzi do wstąpienia do ZZ ?

Nie, nie jest łatwo, ludzie się boją, że jak się pracodaca dowie, iż należą do ZZ to ich zwolni.

-Życzę w takim razie żeby ZZ stanowiły 90% załogi, powodzenia.

Dziękuję, też tego nam zyczę.

 

twitter.com/bogdan607

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale