Cezary Krysztopa Cezary Krysztopa
5307
BLOG

Niemcy kwestionują granicę z Polską?

Cezary Krysztopa Cezary Krysztopa Polityka Obserwuj notkę 103

Kiedy pisałem tekst nt. spóźnionego odzyskania przytomności przez Gazetę Wyborczą w kwestii blokowania rozwoju portów w Szczecinie i Świnoujściu zwrócono mi uwagę, że powtarzam rzecz nieprawdziwą jakoby tzw. północny tor podejściowy do w/w portów leżał w granicach niemieckiej wyłącznej strefy ekonomicznej. Później czytałem też artykuł w GPC, w którym autor również ten fakt kwestionował. Sprawa wydała mi się na tyle istotna, że pomyślałem sobie, że muszę się na ten temat dowiedzieć więcej. Długo nie musiałem szukać. Szybko znalazłemodpowiedź sekretarza stanu w MSZJana Borkowskiego z dnia 28 czerwca 2010 roku na interpelację posłanki Anny Sobeckiej w sprawie morskiej granicy Polski.

Z pisma wynika, że kwestię granic wyłącznych stref ekonomicznych reguluje umowa między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Niemiecką Republiką Demokratyczną w sprawie rozgraniczenia obszarów morskich w Zatoce Pomorskiej, sporządzona w Berlinie dnia 22 maja 1989 r. Umowa ta przewiduje m.in., iż ˝północny tor podejściowy do portów Szczecin i Świnoujście w całym jego przebiegu oraz kotwicowiska znajdują się na morzu terytorialnym PRL bądź na morzu otwartym˝ (art. 5 ust. 1). Obowiązywanie umowy zostało potwierdzone w art. 1 traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o potwierdzeniu istniejącej między nimi granicy, sporządzonego w Warszawie dnia 14 listopada 1990 r. Niestety w dniu 25 listopada 1994 r. RFN proklamowała ustanowienie wyłącznej strefy ekonomicznej na Morzu Północnym i Morzu Bałtyckim. Wbrew postanowieniom art. 5 ust. 2 umowy z 22 maja 1989 r. północna część toru podejściowego do portów Szczecin i Świnoujście oraz kotwicowisko nr 3 znalazły się w jej granicach.

I tutaj pojawia się pytanie: Czy Niemcy dokonały w 1994 roku rewizji granic? Co rząd polski robi w sprawie przywrócenia wynikającego z obowiązujących umów właściwego stanu rzeczy? Ostatecznie podobno pozostajemy z Niemcami w doskonałych stosunkach. Wypadałoby więc wykorzystać okazję do uregulowania tak istotnej kwestii.

 

tekst został opublikowany na portalu Obserwator.com gdzie znajdziecie również mnóstwo moich rysunków

>>> Wypromuj również swoją stronę

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (103)

Inne tematy w dziale Polityka