Okiem ogrodnika
Rodzina i społeczeństwo, czyli - jak żyć?
99 obserwujących
1561 notek
559k odsłon
  239   1

Ukraina - alternatywny scenariusz

Wyraźnie widać , że występuje silne dążenie do eskalacji konfliktu; stroną to czyniącą jest świat anglosaski. Tak można ocenić decyzje Litwy (silnie związanej z Anglią już po I WŚ), gdy na Bałtyku jest angielski lotniskowiec. A tymczasem...

Scenariusz wojny kompilowany na Zachodzie i wdrażany przez ekipę Zełeńskiego na Ukrainie przy silnym wsparciu władz polskich może mieć bardzo dziwne następstwa.


Myśl, że może zaistnieć alternatywny scenariusz pojawiła się wczoraj, po informacji o "wyeliminowaniu" 50 generałów i wyższych oficerów ukraińskich. (Nasze media nawet o tym nie wspomniały). Tymczasem zdarzenie może być przełomowym w konflikcie i całkowicie zmienić sytuację.

Pierwsza sprawa - narada w której uczestniczyli ci oficerowie dotyczyła ofensywy sił ukraińskich na południu w regionie nikołajewskim w kierunku na Chersoń. Likwidacja dowództwa praktycznie eliminuje takie działania zmieniając układ sił: front w rejonie Siewierodoniecka był utrzymywany, aby dać czas na przygotowanie do ofensywy na południu. W zaistniałej sytuacji - należy liczyć się z przegraną i na tym froncie - Rosjanie znacznie przesuną się na zachód.

Ale chyba nie to jest najważniejsze. Fakt przekazania informacji o spotkaniu dowództwa świadczy o możliwości zmian w postawie ukraińskich dowódców względem konfliktu. Widzą, że dalsze jego przedłużanie prowadzić będzie jedynie do dalszych strat i zniszczeń, a bez perspektyw na korzyści. Zachód Europy przestaje popierać Zełeńskiego, a to oznacza, że po zakończeniu konfliktu nie będzie środków na odbudowę. Że tarcia występuję we władzach ukraińskich - widać w postaci osobnych wizyt "trójcy" zachodniej i Johnsona. Znamienna jest ewakuacja rodziny Zełeńskiego do Izraela pod osłoną angielskich sił specjalnych. Czyli - Zełeński nie czuje się zbyt pewnie.

Trzeci element - Ukraińcy nie są aż takimi durniami, by nie widzieć, że Zachód zaczyna się "sypać". Wszelkie wskaźniki giełdowe są znacznie gorsze niż te z 2008 roku. Krach powstrzymywany jest chyba tylko "siłą woli", bo jest nie "za progiem" a "w drzwiach".

Być może decydenci dlatego dążą do konfliktu, aby był on "przykrywką" dla załamania gospodarki.


Z czym można się zatem liczyć? Z woltą ukraińską.

Bardzo prawdopodobny jest scenariusz zmiany frontu: Ukraina decyduje się powrócić do strefy "ruskiego mira".

Czy jest to możliwe wobec zaciekłości prowadzonych walk i olbrzymich strat po obu stronach ( mowa o 200 000 trwale "wyeliminowanych" Ukraińcach)?

Cóż. Patrząc wstecz na historię polskich stosunków z tamtym regionem i częste zmiany sojuszy "z dnia na dzień" - jest to możliwe. Komentarzem może być stwierdzenie : "ten typ tak ma". 

Nigdy na Ukrainie nie było jasno artykułowanych celów perspektywicznych, a zawsze liczyły się bieżące korzyści i emocje. Nic się tu nie zmieniło.


Jakie wnioski z tej alternatywnej wizji? Nie jest w moim zakresie możliwości  rozpatrywanie decyzji jakie powinny być brane pod uwagę przez polskich decydentów. Ale przedstawiony scenariusz powinien być rozważany. Bo nagle, z dnia na dzień, może się okazać, że będziemy mieli rosyjskie czołgi na wschodniej granicy, a kraj jest rozbrojony. 

Jedynym plusem  wynikającym dla Polski z ukraińskiej hutzpy będzie (niezależnie od scenariusza) poprawa relacji między Polakami i Ukraińcami.  I tego należy się trzymać.


Na zakończenie. 

W swej działalności blogerskiej przedstawiałem też interpretacje przepowiedni tyczących zwłaszcza regionu. Taka zbiorcza notka była chyba pod koniec grudnia 2020 roku. 

Nie wszystko tam się "kleiło" przy ówczesnej sytuacji na świecie. Największe wątpliwości budził u mnie tzw. wątek fatimski mówiący o ataku rosyjskich czołgów na zachód z opcją dojścia nad Ren (na krótko). Zupełnie nierealne... ale obecnie, przy wskazanej zmianie stron Ukrainy - stałoby się to realne. Dziwne to wszystko. Czyżby jednak przepowiednie się miały wypełnić?

Aż się boję. A bać się powinni też inni, bo miło nie będzie.

Lubię to! Skomentuj45 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale