Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas
30
BLOG

O ład cywilizacyjny (2)

Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas Społeczeństwo Obserwuj notkę 12
Dalsze rozważania o podstawach cywilizacyjnych.


Koncepcje prof. Konecznego, aczkolwiek genialne i rewolucyjne w ocenie struktur społecznych nie są, moim zdaniem, doprowadzone do końca w ustaleniach. Chodzi o to, że dalej dopuszczają "zewnętrzny" czynnik powstawania idei cywilizacyjnej. Czyli może to być objawienie, ale też wola władcy, czy jakiejś grupy. W takim wypadku nie ma mowy o naturalnym kształtowaniu się relacji społecznych, a jest to sterowanie procesem ich kształtowania się.

Wydaje się, że występują zasadnicze wątpliwości tyczące takiego ujęcia, co nie znaczy, że w rzeczywistości wskazane zależności nie występują. Przeciwnie - widać ciągłe dążenie, że do takiego "ręcznego sterowania" i to obejmującego coraz dokładniej wszystkie sfery życia z intymnymi włącznie. Czyli jest to dążenie do pełnego totalitaryzmu - obecnie najbardziej zaawansowane jest to w Chinach, ale i u nas są tego już bardzo wyraźne objawy.


W kontekście tych rozważań cywilizacyjnych nie chodzi o porównywanie stanu obecnego, ale analiza początków tworzenia się relacji społecznych i dróg, które doprowadziły do obecnej sytuacji.


Jeśli uznamy, że żyjemy w najlepszym systemie - to analizy są bezsensowne, bo po co?

Jednak, gdy widzimy, że weszliśmy na błędną drogę rozwojową, która musi zakończyć się katastrofą, gdyż system nie eliminuje antagonizmów, a je podkreśla, to rozważania o przyszłości muszą zawierać poszukiwania powodów dla których na tę błędną drogę wkroczyliśmy.

Wracając do definicji cywilizacji prof. Konecznego warto dostrzec jej genialność wyrażającą się w tym, że nie warunkuje relacji społecznych; metoda życia zbiorowego odnosi się do całej rzeczywistości. Dopiero te dalsze wpływy mówiące o rzekomej, nadrzędnej roli człowieka, prowadzą do podziałów, których następstwem jest narastania antagonizmów.

W myśl tej definicji - mieliśmy ułożyć naszą organizację życia społecznego na zasadzie współistnienia w różnorodności form bytowania, a bez wyróżniania któregokolwiek z nich.

Aby to czynić - trzeba odrzucić możliwość ingerencji Stwórcy w proces kształtowania się takich relacji.

Wydaje się to naturalne i normalne. Stwórca w swej doskonałości stworzył świat z określonymi prawami, które pozwalają na istnienie, ale ich odrzucenie, bądź przeinaczenie, musi prowadzić do stosownych konsekwencji.


Dywagacje.

Tworząc świat i nadając mu prawa, Stwórca przewidział drogi rozwojowe ludzkości. Czy zatem "ręczne sterowanie" jest dopuszczalne? To budzi wątpliwości, gdyż podważa boską doskonałość. Gdyby Stwórca coś błędnie założył, to przecież będąc też władcą czasu, mógłby wprowadzić korekty w stosownym momencie przeszłości.

Wnioskiem jest stwierdzenie, że obecny świat toczy swą rzeczywistość zgodnie z założeniami Stwórcy. Także błędne wybory dróg rozwojowych i ich konsekwencje były przewidziane.

Zmienić rzeczywistość może tylko wola ludzi poprzez wybór drogi rozwojowej zgodnej z prawem naturalnym. Jedyną opcją jest nie wprowadzanie zakazów i nakazów, ale wskazanie jakie konsekwencje czekają po dokonaniu wyboru.

Skutki dotychczasowej drogi rozwojowej jaką idziemy są widoczne i o ile dotychczas dotyczyły one zagrożeń regionalnych, to obecnie mogą dotyczyć już całego świata.


Błędem prof. Konecznego było dopuszczenie (mentalne) do istnienia wpływów zewnętrznych na drogi tworzenia relacji społecznych (objawienie, czy inne).

Aby wyeliminować ten błąd - należy zastanowić się nad pytaniami:

- jaki jest cel tworzenia relacji społecznych?

- jaką drogę realizacji wybrać?

- kto jest władny te relacje tworzyć?

Te trzy pytania są zasadnicze w kształtowaniu się cywilizacji jako metodzie życia zbiorowego. Co ciekawe, w Ewangelii mamy stwierdzenie Chrystusa - "ja jestem drogą, prawdą, życiem". Odnosząc te słowa do pytań cywilizacyjnych - droga jest drogą realizacji, prawda oznacza cel (zamierzenie Stwórcy (twórcy) zawarte w powołanym do istnienia bycie), a życie dotyczy tych, których to dotyczy, czyli danej grupy tworzącej wspólnotę.

CDN

członek SKPB, instruktor PZN, sternik jachtowy. 3 dzieci - dorośli. "Zaliczyłem" samotnie wycieczkę przez Kazachstan, Kirgizję, Chiny (prowincje Sinkiang, Tybet _ Kailash Kora, Quinghai, Gansu). Ostatnio, czyli od kilkudziesięciu już lat, zajmuję się porównaniami systemów filozoficznych kształtujących cywilizacje. Bazą jest myśl Konecznego, ale znacznie odbiegam od tamtych zasad. Tej tematyce, ale z naciskiem na podstawy rzeczypospolitej tworzę portal www.poczetRP.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo