brat Damian brat Damian
3131
BLOG

Rezuny walczą z wirusem

brat Damian brat Damian Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 10

W Oszu, w drugim co do wielkości mieście Kirgistanu, gdzie ogłoszono stan wyjątkowy i nie można poruszać się prywatnymi samochodami, policja zatrzymała mężczyznę, który twierdził, że źle się czuje i dostał skierowanie do lekarza specjalisty. Kiedy jednak milicjant spojrzał na dokument, okazało się, że jest to skierowanie do … ginekologa. Następnego dnia wojenny komendant miast, zwrócił się do lekarzy z prośbą, aby uważniej wypisywali recepty i skierowania.

Jak wiadomo z naszymi wschodnimi sąsiadami żartów nie ma. We wsi Kolenkowcy na Ukrainie kobieta, która wróciła z Włoch nie zastosowała zalecanej kwarantanny i zaraziła korornowirusem nie tylko całą swoją rodzinę, ale także 15 mieszkańców wioski. W rezultacie czego zebrani wieśniacy postanowili spalić jej dom i wyciąć w pień całą rodzinę. Na kolanach i w łzach kobieta nagrała na telefon błaganie do swoich rodaków: „Zabijcie mnie, rżnijcie, jeśli to w czymś pomoże, tylko nie zabijajcie moich dzieci i wnuków. Błagam u Was wybaczenie”. Dziennikarzom powiedziała, że nie może wyjść z domu i kończą się u niej zapasy żywności. Przyrzekła, że już nigdy jej noga nie stanie na włoskiej ziemi.

https://360tv.ru/news/mir/ukrainka-s-koronavirusom-na-kolenjah-poprosila-proschenija/?utm_medium=exchange&utm_source=lentainform&utm_campaign=news&utm_term=1281179&utm_content=8418419

I z tym czarnym humorem składam wszystkim życzenia wesołych Świąt. Będą one dla większości inne niż były do tej pory, ale to nie znaczy, że muszą być smutne. Wiele zależy od nas jak je przygotujemy. Ciężko będzie tym, którzy chcieliby uczestniczyć w Wigilii Paschalnej, ale tam gdzie jest wielkie pragnienie, tam Jezus daje jeszcze więcej łaski.


brat Damian
O mnie brat Damian

br. Damian TJ. Urodzony 1968 Lublin, uczęszczał do liceum Zamoyskiego. Należał do związanego z „Solidarnością” Niezależnego Ruchu Harcerskiego, potem do podziemnego Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. W 1987 wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego w Gdyni. Zakończył filozofię w Krakowie na Wydziale Filozoficznym TJ (specjalizacja „kultura, estetyka, mass-media, kino”). Praca dyplomowa u bp. Jana Chrapka. Od 1991 pracował w TVP, jako dziennikarz i producent. Przechodzi szkolenie telewizyjne w Kuangchi Program Service – Tajwan. W 1996 wyjechał na Syberię, gdzie organizuje Studio Telewizyjne „Kana” w Nowosybirsku. Korespondent TVP i Radia Watykańskiego. Pomaga w szkolenia dziennikarzy z Europy Wschodniej w „European Center for Communication and Culture” w Falenicy. W 1999 rozpoczyna studia podyplomowe w szkole filmowej w Moskwie. W tym samym roku składa śluby wieczyste. Studia kończy w 2004 filmem dyplomowym „Wybacz mi Siergiej”, który uzyskał liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach http://www.forgivemesergei.com. Wyjeżdża do Kirgizji - praca charytatywna Kościoła Katolickiego (więzienia, domy inwalidów) i prowadzi Klub Filmowy przy Ambasadzie Watykanu w Biszkeku. W 2006 wyjeżdża na południe Kirgizji, pomaga przy zakładaniu nowych parafii w Dżalalabadzie i Oszu www.kyrgyzstan-sj.org . Buduje i kieruje Domem Rekolekcyjnym nad jeziorem Issyk Kul, gdzie co roku przebywa ponad 1000 dzieci (sieroty, inwalidzi, dzieci z ubogich rodzin, dzieci i młodzież katolicka, studenci muzułmańscy) www.issykcenter.kg . Zakłada Fundacje Charytatywną “Meerim Bulak – Źródło Miłosierdzia” i społeczną „Meerim nuru”. Kapelan więzienia - w tym zajęcia w grupie AA. 2012 w Pawłodarze (Kazachstan). 2012-13 w Domu rekolekcyjnym w Gdyni i w portalu Deon w Krakowie. 2013-14 w Moskwie – odpowiada za sprawy finansowe, prawne, organizacyjne i budowlane Instytutu Teologicznego św. Tomasza. Od 2014 pracuje w Radiu Watykańskim w Rzymie. Od IV 2016 pracuje w TVP przy przygotowaniu transmisji z ŚDM. Obecnie współpracuje z różnymi stacjami telewizyjnymi i redakcjami jako reżyser i dziennikarz. Pisze artykuły między innymi do „Poznaj Świat”, „Góry”, „Gość niedzielny” i „Opoka”. Od 2017 ekonom Apostolskiej Administratury w Kirgistanie, ekonom jezuitów w Kirgistanie, ekonom Fundacji "Meerim Nuru" i Centrum Dziecięcego nad j. Issyk-kul. Przewodnik wysokogórski: organizował wyprawy w Ałtaj, Sajany, Tuwę, Chakasję, na Bajkał, Zabajkale, Kamczatkę, Ałaj, Pamir i Tienszan, Półwysep Kolski. www.tienszan.jezuici.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości