8 obserwujących
310 notek
101k odsłon
132 odsłony

Kilka uwag na temat społeczeństwa otwartego.

Wykop Skomentuj5

Mam wrażenie że na naszych oczach umiera idea społeczeństwa otwartego, społeczeństwa przemieszczającego się z jednego krańca świata na drugi, społeczeństwa rozsmakowanego w smakach świata.

Koronawirus jest odpowiedzią natury na przewalanie się tłumów ludzi, bez celu, po najróżniejszych zakątkach globu. Jest to odpowiedź na tyle skuteczna, że może zatrzymać trendy zamożnych podróżników i biednych, wszystkich którzy chcą powąchać obce strony. Jest skuteczna z wielu powodów, po pierwsze brak jest leku na tego wirusa, i po drugie, okres inkubacji wirusa trwa 2 tygodnie. Na zwykłego wirusa grypy nie ma skutecznego leku, a niektórym marzy się szybkie wynalezienie leku na tę mutację wirusa. 

Natura dała wirusa, który może nie zabija ostatecznie, ale sprawia nieuchronność zarażenia przy drobnym nawet kontakcie osób. W zapomnienie zapewne pójdzie wylewne powitania i pożegnania z czułymi uściskami i pocałunkami. Cała dotychczasowa kultura spotkań towarzyskich stwarza zagrożenie, spotkań w dziale kultury, sportu, nauczania, imprez masowych. A wirus nie wybiera, bogaty czy biedny, trochę lżej traktuje młodych i zdrowych, gorzej starszych, których życie powoli mija.

Lista zagrożeń jest duża, a sposoby ratowania zarażonych napotykają na ogromne problemy, stwarzają zagrożenie dla tych co ratują. Oni sa szczególnie narażeni na zachorowanie. Pomimo zaangażowania dużych środków w ratowanie życia zarażonych śmiertelność jest duża. Ktoś powie że nie tak duża jeszcze jak śmiertelność przy zwykłej grypie, ale ta nieuchronność...

Społeczeństwa otwarte, miasta otwarte to lans współczesności i ta współczesność będzie musiała się pogodzić z koronawirusem. Nawet jak wynajdzie się skuteczną terapię to nie wyobrażam sobie żeby wróciło to co było.


Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale