0 obserwujących
50 notek
91k odsłon
514 odsłon

Komisja sejmowa poparła TV Trwam

Wykop Skomentuj4

Wczoraj wieczorem niespodziewaniesejmowa Komisja Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii po wysłuchaniu raportu Ministerstwa Cyfryzacji, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i Urzędu Komunikacji Elektronicznej przyjęła uchwałę (dezyderat) następującej treści:

"Komisja negatywnie ocenia skutki ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej z dnia 30 czerwca 2011 r. (Dz.U. Nr 153 poz. 903) oraz wyraża zaniepokojenie przebiegiem procesu cyfryzacji naziemnego nadawania telewizyjnego.

Wobec:
·        braku zapewnienia pluralistycznej oferty programowej związanego z nieuwzględnieniem wniosku fundacji Lux Veritatis, co wyklucza z udziału w cyfryzacji odbiorców domagających się programu o charakterze katolickim, a co zostało udokumentowane około 2 milionami podpisów protestujących obywateli
·        braku systemu pomocy materialnej dla rodzin ubogich, których nie stać na zakup odbiornika telewizji cyfrowej, co skutkować będzie wykluczeniem cyfrowym nawet 1, 5 mln rodzin
·        braku odpowiedniej kampanii informacyjnej
·        braku wiedzy na temat faktycznej możliwości odbioru telewizji cyfrowej w każdym gospodarstwie domowym (zarówno pod względem dostępu do sygnału, jak i posiadania odbiornika), a w szczególności braku rozwiązań dla obywateli zamieszkujących tereny górskie, którym nie zapewniono dostępu do naziemnego sygnału cyfrowego TVP 
Komisja postuluje:
1.Uwzględnienie oczekiwań wyrażonych przez 2 miliony obywateli domagających się umieszczenia w ofercie naziemnego I multipleksu cyfrowego sygnału TV Trwam
2.Niezwłoczne, tj. przeprowadzone do 30 czerwca 2012, zbadanie, jaki odsetek gospodarstw domowych w obszarach, w których planowane jest wyłączenie naziemnego nadawania analogowego w roku 2012, posiada odbiorniki umożliwiające odbiór sygnału cyfrowego.
3.Natychmiastową poprawę skuteczności i poziomu merytorycznego kampanii informacyjnej.
4.Przesunięcie planowanego wyłączenia sygnału analogowego w każdym przypadku, gdy odpowiednimi odbiornikami będzie dysponować mniej niż 95% gospodarstw domowych, w łącznie z przesunięciem terminu ostatecznego wyłączenia sygnału analogowego.
5.Przygotowanie do 30 czerwca projektu rozwiązań prawnych umożliwiających pomoc materialną przeznaczoną na zakup odbiorników cyfrowych dla osób i rodzin korzystających ze świadczeń pomocy społecznej
6.Przedstawienie skutecznego programu dotarcia z sygnałem cyfrowej TV naziemnej do całego obszaru kraju, włącznie z terenami górskimi wraz z odpowiednimi zmianami prawa.
7. Przedstawienie na posiedzeniu Sejmu najpóźniej do 31 X 2012, przed planowanym pierwszym wyłączeniem sygnału analogowego, raportu ze stanu dostępności sygnału cyfrowego w polskich domach".
 
Komisja przyjęła takze projekt uchwały o skierowaniu do NIK wniosku o kontrolę w KRRiT procesu cyfryzacji w związku z nieprzyznaniem miejsca w multipleksie dla TV Trwam.
 
P.S. Proszę wybaczyć, że nie skomentuję tego szerzej, ale dziś wazna debata o referendum emerytalnym, w której biore udział w Sejmie.
Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale