Blog
Twoje pieniądze
Karol Górniak
Karol Górniak Blog o finansach
2 obserwujących 129 notek 116949 odsłon
Karol Górniak, 23 maja 2017 r.

Jak oszczędzać na emeryturę?

1218 52 0 A A A
Na emeryturę powinniśmy zacząć odkładać pieniądze jak najwcześniej. Fot. Pixabay
Na emeryturę powinniśmy zacząć odkładać pieniądze jak najwcześniej. Fot. Pixabay

Świadczenie z ZUS nie zagwarantuje nam życia na godnym poziomie. Oszczędzanie na emeryturę jest więc konieczne. Możemy wybrać IKE lub IKZE, program regularnego oszczędzania, albo wpłacać pieniądze na konto oszczędnościowe. Rozwiązań, które pomogą nam zwiększyć wysokość emerytury, jest przynajmniej kilka.

Najważniejsze jest, aby zacząć odkładać pieniądze jak najwcześniej. 

Perspektywy dla nas, jako przyszłych emerytów, nie są optymistyczne. Stopa zastąpienia ostatniej pensji emeryturą może wynieść 30–40 proc., a to oznacza, że po zakończeniu pracy zawodowej będziemy musieli się utrzymać zaledwie za 1/3 naszych dotychczasowych dochodów. Jeśli nie chcemy się pogodzić z koniecznością drastycznej zmiany standardu życia, to powinniśmy zacząć odkładać jak najwcześniej. W zasadzie nie powinniśmy się zastanawiać, czy warto oszczędzać na przyszłą emeryturę, tylko w jaki sposób to robić. Możliwości mamy sporo.

Konto oszczędnościowe i lokata bankowa

Depozyty bankowe nie przyniosą nam wielkich zysków. Obecnie możemy liczyć na 2–2,5 proc. w skali roku. Zagwarantują nam za to wpłacony kapitał i odsetki na znanym z góry poziomie. Odkładnie pieniędzy warto zacząć od konta oszczędnościowego, na które będziemy przelewać nawet niewielkie kwoty. To przede wszystkim pozwoli nam wyrobić nawyk oszczędzania.


Zaledwie 100 zł odkładanych co miesiąc, przez 30 lat, z oprocentowaniem w wysokości 3 proc. w skali roku, pozwoli nam zebrać 36 tys. zł kapitału, które przyniesie nam dodatkowe 22,5 tys. zł. odsetek.


Gdy uzbieramy na koncie pewną kwotę, możemy pieniądze przelać na lepiej oprocentowaną lokatę. W tym przypadku warto wybierać dłuższy depozyt. Zabezpieczymy w ten sposób pieniądze przed ich wydaniem na inny cel. Zobacz więcej na temat oszczędzania na koncie oszczędnościowym i na lokatach.

Obligacje skarbowe

Zamiast wpłacać oszczędności na lokatę możemy też regularnie kupować obligacje. Z myślą o długoterminowym oszczędzaniu Skarb Państwa emituje obligacje dziesięcioletnie. Ich oprocentowanie w pierwszym roku, to 2,7 proc., a w każdym kolejnym 1,5 proc. powiększone o wskaźnik inflacji. Odsetki naliczane są co roku i podlegają kapitalizacji. Cena sprzedaży jednej obligacji skarbowej to 100 złotych. Są też dostępne wyżej oprocentowane obligacje korporacyjne, jednak są one obarczone większym ryzykiem niż obligacje skarbowe.

Zakup akcji

Jeśli oczekujemy zdecydowanie wyższych zysków, ale jednocześnie przyjmujemy do wiadomości fakt braku jakichkolwiek gwarancji, to możemy się zdecydować na zakup akcji. Co prawda akcje najlepszych spółek potrafią przynieść ponad 100 proc. zysku w ciągu roku, to jednak doświadczeni inwestorzy szacują przeciętne zyski na poziomie 6-7 proc. rocznie. Inwestując w akcje musimy liczyć się jednak z ryzykiem straty. Akcje najlepiej traktować jako inwestycję długoterminową. Warto przy tym korzystać z pomocy specjalistów.

Fundusze inwestycyjne

Gdy nie mamy czasu na zarządzanie naszymi oszczędnościami lub nie posiadamy odpowiedniej wiedzy do samodzielnego podejmowania decyzji, to możemy wybrać fundusze inwestycyjne. Więcej na temat tej formy inwestycji dowiesz się z artykułu „Jak zacząć inwestować w fundusze?”.

IKE i IKZE

Praktycznie każdą z wymienionych wyżej metod znajdziemy w dedykowanych rozwiązaniach takich jak Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Oprócz tego, że pomnażamy za ich pomocą nasze oszczędności, to korzystanie zarówno z IKE, jak i IKZE wiąże się z dodatkowymi korzyściami podatkowymi. Odliczenie składki od podstawy opodatkowania przy rocznych rozliczeniach podatkowych lub zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych mają nas zachęcić do oszczędzania z myślą o własnej przyszłości. Szczegóły tych programów przeczytasz w artykule: IKE i IKZE – pomoc w oszczędzaniu na emeryturę.


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Opublikowano: 23.05.2017 11:30. Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 06:45.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog edukacyjny poświęcony tematyce finansów osobistych.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Bardzo dziękuję:)
  • Kredyty indeksowane i denominowane do CHF były kredytami zaciągniętymi i wypłaconymi w PLN....
  • Tak, słusznie, użyłem zbyt dużego skrótu. Chodziło o argumentację, która przekonała...

Tematy w dziale Gospodarka