Kilka prostych nawyków pozwoli obniżyć rachunki za prąd. Fot. Pixabay
Kilka prostych nawyków pozwoli obniżyć rachunki za prąd. Fot. Pixabay
Finanse osobiste Finanse osobiste
1956
BLOG

Jak obniżyć rachunki za prąd?

Finanse osobiste Finanse osobiste Finanse Obserwuj temat Obserwuj notkę 14

Kilka nawyków pozwoli nam obniżyć rachunki za prąd, bez bez pogorszenia jakości życia.

Rachunki za energię elektryczną potrafią niemile zaskoczyć. Powinniśmy się zastanowić, czy jest to związane ze wzrostem cen energii elektrycznej, czy nieświadomym i nieumiejętnym korzystaniem z niej przez nas. Kilka prostych zasad pozwoli nam obniżyć ten koszt, nawet o kilkaset złotych rocznie. 

Musimy mieć świadomość, że oszczędzanie nie jest wcale trudne i nie wpłynie na jakość naszego życia. Nie będzie wymagało podjęcia żadnych rygorystycznych zasad. Czasem wystarczy tylko kilka drobnych zmian, aby podreperować domowy budżet.

Zobacz też: Jak zacząć oszczędzać?

10 zasad, które obniżą rachunki za prąd

Po pierwsze, nie korzystajmy z funkcji stand-by – sprawdźmy, które z urządzeń znajdujących się w naszym domu posiada funkcję „czuwania”. Może  to być np. telewizor, laptop, zegarek, drukarka, ekspres do kawy,  dekoder itd. Trzeba wyrobić w sobie nawyk wyłączania tych urządzeń po zakończeniu ich pracy.

Po drugie , kupując nowe sprzęty, sprawdźmy, jaką klasę energetyczną posiadają. Powinniśmy wybierać te najbardziej oszczędne (A, A+, A++), mimo że ich cena może być wyższa.

Po trzecie warto kupować żarówki energooszczędne, a przede wszystkim żarówki typu LED. Zagwarantuje to nam najniższe zużycie prądu. Jedyny minus to wyższy koszt zakupu w stosunku do tradycyjnych żarówek.

Po czwarte trzeba pamiętać o właściwym umieszczaniu sprzętów. Lodówka nie może stać obok źródła ciepła, np. kuchenki, piekarnika, czy grzejnika. Powinniśmy też zwrócić uwagę, w jaki sposób korzystamy z niektórych urządzeń. Nigdy nie można wkładać do lodówki gorących potraw, a gotując wodę w czajniku zawsze powinniśmy napełniać go do takiego poziomu, jaki rzeczywiście potrzebujemy.

Następną zasadą jest wyłączanie światła przy opuszczeniu pomieszczenia. Dobrym pomysłem może być zamontowanie czujników ruchu, po uruchomieniu których światło samoistnie się zapali. Rozwiązanie takie sprawdzi się np. w przedpokoju, czy na korytarzu. 

Ważną kwestią jest wybór odpowiedniego dostawcy energii. Liberalizacja rynku energii dała ogromne możliwości związane z wyborem podmiotu odpowiedzialnego za dostarczanie energii. Płacąc rachunki za energię elektryczną, płacimy za dwie oddzielne usługi: za energię elektryczną i za jej dostawę. Z każdym podmiotem możemy oddzielnie podpisać umowę. Trudniej będzie nam zmienić dystrybutora, ponieważ jest on jednocześnie właścicielem sieci, łatwiej natomiast wybrać sprzedawcę spośród tych występujących na rynku. Dzięki takim stronom jak  www.maszwybor.ure.gov.pl można porównać oferty i podjąć decyzję o najkorzystniejszym sprzedawcy energii elektrycznej.

Jeżeli nasze mieszkanie jest ogrzewane elektrycznie, warto zastanowić się nad zmianą taryfy z G11 na G12, aby wykorzystywać do ogrzewania tańszej energii podczas nocnego pobierania.

Dobre rozwiązanie to efektywne wykorzystanie naturalnego światła. Pozwoli to na obniżenie rachunków, a dodatkowo wpłynie korzystnie na nasze oczy i organizm.  Malowanie ścian na jasne, pastelowe kolory, używanie dużych luster w pomieszczeniach, to tylko drobne podpowiedzi, jak można taki efekt uzyskać.

Jeśli używamy płyty indukcyjnej, to przed rozpoczęciem gotowania, powinniśmy rozmrozić wszystkie produkty. Dzięki temu nie będziemy marnować niepotrzebnie energii. Korzystając z piekarnika elektrycznego, wybierajmy program  z wykorzystaniem termoobiegu. Dzięki niemu nasz piekarnik nagrzeje się znacznie szybciej. Unikajmy otwierania piekarnika w trakcie pieczenia, powoduje to znaczną utratę ciepła. 

Nigdy nie powinniśmy wietrzyć mieszkania przy włączonym ogrzewaniu.

Przeciętna polska rodzina przeznacza na wydatki związane z energią około 1 200 zł rocznie. Szacuje się, że energia elektryczna każdego roku będzie coraz droższa, dlatego warto już od dziś zacząć wprowadzać zmiany do naszego codziennego życia.


Zobacz też: Jak oszczędzać? Poznaj metodę 6 słoików


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Blog o finansach osobistych prowadzony przez zespół Salon24. Tematyka: finanse osobiste, budżet domowy, oszczędzanie, podatki, emerytura. Zapraszamy też na stronę tematu Oszczędzanie na przyszłość.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka