5 obserwujących
150 notek
405k odsłon
721 odsłon

Jak napisać dobry list motywacyjny?

Jak napisać dobry list motywacyjny?
Jak napisać dobry list motywacyjny?
Wykop Skomentuj6

Dobrze napisany list motywacyjny powinien być krótki, podsumować CV i - nawiązując do oferowanego stanowiska - wyrażać chęć podjęcia pracy.

List motywacyjny to prezentacja Twoich najlepszych stron i znak rozpoznawczy dla pracodawcy, że jesteś naprawdę zainteresowany podjęciem pracy. Oprócz wymienienia swoich dobrych stron, pokaż, że dobrze znasz firmę oraz wiesz, czym się ona zajmuje. Możesz pochwalić się zdobytym doświadczeniem w poprzednim miejscu pracy.

image
W procesie rekrutacji często jest wymagany - oprócz cv - także list motywacyjny.

Wskazówki, jak napisać dobry list motywacyjny

  • nie stosuj gotowych szablonów ściągniętych z Internetu - bardzo łatwo to wykryć, a taki list od razu zostanie odrzucony
  • zacznij pisać, gdy skończysz pracę nad CV - ale nie powielaj informacji zawartych już w CV
  • pisz w formacie A4 – jedna strona, papier biały, dobrej jakości
  • nie popełniaj błędów - błędy ortograficzne są niedopuszczalne, literówki wyglądają bardzo nieprofesjonalnie
  • unikaj przesadnych ozdobników - utrudniają one czytanie, list musi być przejrzysty, ogranicz kolory i pochylone czcionki
  • jeżeli odpowiadasz na ogłoszenie, odwołaj się do wymagań w nim zawartych - każą podać numer ogłoszenia? Zrób to
  • skup się na swoich umiejętnościach i doświadczeniu - podaj konkretne informacje, absolutnie nie dziel się wątkami z życia osobistego
  • na końcu poproś o rozmowę kwalifikacyjną i podaj spis załączników, jeśli z nich korzystasz

image
CV i list motywacyjny to pierwszy krok w procesie rekrutacji do pracy.

Wymogi formalne listu motywacyjnego

W górnej części listu motywacyjnego znajdują się informacje: miasto, data (po prawej), imię i nazwisko kandydata, numer telefonu (po lewej) oraz dane pracodawcy (poniżej, ponownie po prawej). Rozpocznij miłym powitaniem.

Środkowa część listu motywacyjnego stanowi treść. List, należy zacząć od nawiązania do informacji: skąd wiemy o rekrutacji, podać numer referencyjny ogłoszenia i zapewnić, że jesteśmy osobą, która spełnia postawione przed kandydatem wymagania. Kolejny akapit to opis doświadczenia zawodowego i obowiązków, można w tym miejscu przejść do własnych atutów np. dodatkowych umiejętności.

Ostatnim elementem listu motywacyjnego jest zakończenie, czyli prośba o kontakt oraz grzecznościowe „Z poważaniem” i podpis.

image
List motywacyjny powinien być czytelny, schludny i konkretny.

Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia?

Jeśli na stanowisku, na które aplikujesz nie jest wymagane doświadczenie, opisz w liście motywacyjnym swoje wykształcenie, umiejętności i zainteresowania.

Jeśli nie masz doświadczenia w liście motywacyjnym umieść koniecznie te elementy. Na początek datę, Twoje dane kontaktowe oraz dane pracodawcy, zwrot grzecznościowy. Później w rozwinięciu informację o tym, jakie stanowisko Cię interesuje, dowody na to, że Twoje wykształcenie, umiejętności lub zainteresowania gwarantują, że sprawdzisz się stanowisku oraz sugestie, w jaki sposób pomożesz pracodawcy usprawniać i rozwijać jego biznes. Nie zapomnij dodać na koniec, że jesteś chętny spotkać się na rozmowie kwalifikacyjnej. Całość zakończ podpisem.

Zobacz także: Jak napisać CV, aby otrzymać pracę?

KJ

©Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo