Blog
IV Rzeczpospolita.Pierwsza Odsłona
Paweł Szałamacha
Paweł Szałamacha poseł klub Prawo i Sprawiedliwość
0 obserwujących 96 notek 142298 odsłon
Paweł Szałamacha, 22 marca 2012 r.

Bumar – co się dzieje w Skarbie Państwa ?

 

Rada Nadzorcza kontrolowanego przez Skarb Państwa Bumaru odwołała prezesa spółki, p. Edwarda Nowaka. Jednocześnie, ta sama rada zatwierdziła kontrakt na dostawę do Indii 204 wozów technicznych, wynegocjowany przez odwołanego prezesa, o wartości ok 270 mln USD .

Branża ma wątpliwości, moim zdaniem uzasadnione, czy na tym kontrakcie da się zarobić: czy spółka nie będzie krwawić, dopłacając do każdej maszyny. W rzeczywistości krwawić może nie tyle sam Bumar, co bezpośredni producent, czyli zakład w Łabędach.

W logicznym modelu rządzenia spółkami, należało więc odwołać prezesa i odrzucić kontrakt, albo zostawić prezesa i zatwierdzić kontrakt, aby go zrealizował. Następca prezesa Nowaka będzie realizował kontrakt obarczony ryzykiem, a Nowak będzie mógł mówić, że wszystko byłoby dobrze, gdyby on był prezesem.

Rada ani MSP nie podało powodów odwołania prezesa.

 

Paweł Szałamacha

 

Dla osób spoza branży nieco tła:

W branży zbrojeniowej istnieje od lat napięcie pomiędzy Bumarem, a jego spółkami – córkami, oraz Bumarem, a spółkami które uniknęły wejścia do grupy. Spółki te twierdzą, że Bumar jest im niepotrzebny, przejada marżę zysku realizowaną na kontraktach, i jest wpychany na siłę jako pośrednik przez - nazwijmy to - kompleks militarno-wywiadowczy III RP.

Sektor zbrojeniowy należy do tzw. strategicznych. W latach 2006-2007 czekaliśmy dość długo z odwołaniem poprzedniego prezesa Bumaru p. Baczyńskiego. Potem poszły dalsze kroki, a o trafności tych zmian dowodzi mocny atak pt. „PiS odbija zbrojeniówkę”, w czołowym organie.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Poznaniak, czasowo od szeregu lat w Warszawie. Wiceminister skarbu w rządzie PIS. Prawnik z wykształcenia, publicysta. W latach 2008-2011 prezes Instytutu Sobieskiego.

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @GOGH Przepraszam za pomyłkę, nie Tadeusz lecz Tomasz. Uzupelniłem też notę o podanie...
  • @ANWO Tak istotnie, już poprawiam. PS
  • @SKORPION 1 Tak, dotychczas "karta szła" im w ten sposób.

Tematy w dziale