313 obserwujących
4819 notek
5850k odsłon
716 odsłon

Oglądający telewizję drób

Wykop Skomentuj74

                 Sąd Rejonowy w Tarnowie uznał, że kury i koguty nie są zwierzętami domowymi nawet jeżeli oglądają telewizję - poinformowało Radio Kraków.    

                3 kury i 2 koguty nie dawały się wyspać i odpocząć mieszkańcom bloków przy ulicy Klikowskiej w Tarnowie, którzy wnieśli pozew do sądu przeciw ich właścicielowi. Jego zdaniem drób to jednak nie zwierzęta gospodarskie, których nie można chować w Tarnowie poza wyznaczonymi terenami, a on traktuje swoje kury oraz koguty tak samo jak inni psy czy koty i nawet ogląda z nimi telewizję. Z tego wysnuł wniosek, że są to zwierzęta domowe.    

               Rzecznik SR sędzia Tomasz Kozioł przekonuje, że w polskich warunkach nierzadko zgadza się, iż zwierzęta mające charakter gospodarskich są połączone z właścicielem pewnym węzłem emocji, ale nie jest to czynnik, który by definiował ich charakter jako gospodarskich, albo domowych.  

              - Sąd stanął na stanowisku, że o ile nie budzi wątpliwości, że zwierzęta takie jak mały pies, kotek, chomik itp. to są zwierzęta typowo domowe, to jednak kury i koguty są zwierzętami, które w powszechnej opinii jednoznacznie kojarzą się ze zwierzętami gospodarskimi. Bez względu na to jak są ozdobne i piękne. Sąd przyjął właśnie taką wykładnię przepisów. Obwiniony może się z tą wykładnią nie zgodzić i wystąpić z apelacją. Wtedy poprawność rozumowania sądu pierwszej instancji zostanie skontrolowana w sądzie odwoławczym. Więc dopóki wyrok się nie uprawomocni nic nie jest przesądzone - powiedział sędzia Kozioł uzasadniając wyrok (cytaty za krakowską rozgłośnią).  

              „Na razie sąd pierwszej instancji uznał, że mężczyzna złamał przepis zakazujący utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczych, a zarazem utrzymywał kury i koguty w sposób uciążliwy dla sąsiadów oraz dopuścił do zakłócenia spokoju sąsiadów przez piejące koguty” - czytamy na stronie internetowej Radia Kraków.    

             Mężczyzna został ukarany naganą.    

             - Najwyraźniej sąd dopatrzył się takich elementów w zachowaniu obwinionego, które jakkolwiek czyniły koniecznym uznanie jego winnym to sprawiały jednocześnie, że naruszenie przepisów nie było szczególnie rażące i dolegliwe dla innych osób i dlatego poprzestał na tej łagodnej reakcji karnej - wyjaśnił rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnowie.   

              Jeśli ten wyrok się uprawomocni, właściciel zwierząt będzie musiał pokryć koszty sądowe.


Wykop Skomentuj74
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości