Sowiniec Sowiniec
502
BLOG

Ludzie kultury przeciw politycznemu słuszniactwu

Sowiniec Sowiniec Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 45

                  Ponad 150 intelektualistów, m.in. J.K. Rowling, Margaret Atwood i Salman Rushdie sprzeciwiało się w opublikowanym na łamach „Le Monde” apelu przeciwko tzw. kulturze przekreślenia (cancel culture), czyli bojkotowaniu osób i dzieł ocenianych jako nieoprawne lub obraźliwe - poinformowała Polska Agencja Prasowa.  

                 „Sygnatariusze zwracają uwagę na negatywne skutki tego zjawiska, które narodziło się na Twitterze, gdzie w ostatnich latach było używane jako hashtag, kiedykolwiek pojawiły się niepokojące informacje na temat popularnych niegdyś postaci, takich jak oskarżeni o gwałty Bill Cosby czy Harvey Weinstein. Kultura przekreślania wzmogła się wraz z rozwojem ruchu MeToo i po niedawnych manifestacjach przeciwko rasizmowi i brutalności policji w USA i na całym świecie” - czytamy w depeszy PAP.  

                 Podkreślając wagę „potężnych manifestacji na rzecz sprawiedliwości społecznej i rasowej”, autorzy apelu, który po raz pierwszy ukazał się na stronie internetowej miesięcznika „Harper's Magazine”, sprzeciwiają się nowej formie cenzury.  

               „Wołania o równość wzmocniły nowy zestaw postaw moralnych i zaangażowania politycznego, które osłabiają nasze reguły publicznej debaty i tolerancji dla różnic, na rzecz ideologicznego konformizmu” - napisali w cytowanym przez PAP stanowisku.  

                Zdecydowanie zaprotestowali przeciw „nietolerancji dla odmiennych opinii, modzie na publiczne ośmieszanie i ostracyzmowi” uprawianych przez tych, którzy „skomplikowane kwestie polityczne pragną rozpuścić w oślepiającej pewności moralnej” (wszystkie cytaty za PAP).  

                 Podkreślili, że poddawanie się naciskom przez instytucje i ich szefów powoduje niesprawiedliwe kary, takie jak wyrzucanie z pracy redaktorów za to, że opublikowali kontrowersyjne artykuły.   

               „Dziennikarzom zabrania się poruszania pewnych tematów, a nauczycieli stawia pod pręgierzem z powodu dzieł literackich, jakie omawiają na lekcjach. Granice tego, co można powiedzieć bez groźby represji, stale zawężają się. Coraz więcej pisarzy, artystów i dziennikarzy boi się, że straci pracę, jeśli nie podporządkuje się obowiązującemu konsensusowi. Odrzucamy każdy fałszywy wybór między sprawiedliwość a wolnością, które nie mogą istnieć bez siebie. Jako pisarze potrzebujemy kultury, która pozwala nam eksperymentować, podejmować ryzyko, a nawet popełniać błędy” - czytamy w apelu, który można interpretować  również jako protest przeciwko opanowującemu coraz więcej dziedzin życia w wielu krajach politycznemu słuszniactwu (political correctness).


Sowiniec
O mnie Sowiniec

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, były reprezentant prasowy pułkownika/generała Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura