296 obserwujących
3996 notek
4999k odsłon
2345 odsłon

Najważniejsze powstanie

Wykop Skomentuj163

Powstanie Warszawskie jest według Polaków najważniejszym zrywem narodowym - tak wynika z badań przeprowadzonych w lipcu przez sondażownię Homo Homini na zlecenie „Rzeczypospolitej”.
Sądzi tak 34 procent ankietowanych. Najwięcej spośród nich (42 proc.) jest w wieku pomiędzy 25 a 34 lata, na drugim miejscu są osoby w wieku przedemerytalnym: pomiędzy 55. a 64. rokiem życia (37 proc.)
„- Powstanie Warszawskie było największym w dziejach świata buntem o wolność. Jego znaczenie najdobitniej określają sami Niemcy, którzy twierdzą, że można je porównać jedynie z walką pod Stalingradem. To była bohaterska, niezwykła walka całego miasta” - tak skomentował te wyniki na łamach „Rz” 91-letni podporucznik Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, a także więzień sowieckich łagrów i więzień Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, specjalista od zarządzania, wykładowca uniwersytecki w różnych częściach świata, obecnie pracownik naukowy Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, profesor Witold Kieżun, który wraz z synem Witoldem był współinicjatorem stworzenia angielskojęzycznej witryny internetowej www.warsawuprising.com.
Po co powstała ta strona?
„- Wielkim dramatem i nieporozumieniem jest to, że Powstanie Warszawskie nie jest znane za granicą. Wielokrotnie, gdy w różnych krajach prowadziłem  spotkania  na jego temat, moi słuchacze byli przekonani, że będę mówił o powstaniu  w getcie warszawskim” - powiedział prof. Kieżun gazecie zapewniając, że ma ogromny szacunek dla bohaterskiego zrywu Żydów, jest jednak przekonany, że nie można porównać 300-osobowej walki o godną śmierć, którą prowadzili powstańcy w getcie, z regularną wojną z Niemcami w Warszawie w 1944 roku.
Także dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej Andrzej Zawistowski jest całkowicie przekonany, że to właśnie Powstanie Warszawskie miało największy wpływ na to, w jakiej Polsce dziś żyjemy.
„- To nasz największy niepodległościowy zryw. To nie był przecież tylko lokalny bunt przeciwko okupantowi, który wybuchł w określonym miejscu geograficznym, ale wielka bitwa o wolną Polskę. Porażka tego zrywu zadecydowała m.in. o tym, jak wyglądała powojenna Polska. Dziś słychać głosy, że od początku było wiadomo, że powstanie nie ma sensu. To nieprawda” - podkreślił Zawistowski w rozmowie z „Rz”.
W przytoczonym badaniu Powstanie Warszawskie wyprzedziło aż o 20 punktów procentowych inne ważne wydarzenie z naszej historii: Powstanie Listopadowe.
„Natomiast za najmniej istotne Polacy uznali inny bunt przeciwko niemieckiemu najeźdźcy, który miał miejsce w Warszawie rok przed zrywem z sierpnia 1944 r., czyli - powstanie w getcie warszawskim, które wybuchło w 1943 r. Tylko 4,6 proc. badanych ten bohaterski opór przeprowadzony przez bojowników żydowskich uznało za najistotniejszy. Co ciekawe,  wśród najmłodszych Polaków w przedziale wiekowym od 18 do 24 lat takich odpowiedzi uzyskano zdecydowanie więcej, bo 7 proc.” - czytamy w „Rzeczypospolitej”.
 
Wykop Skomentuj163
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura