Blog
Sowiniec
Sowiniec
Sowiniec filozof, nauczyciel akademicki
278 obserwujących 3237 notek 4303035 odsłon
Sowiniec, 16 lutego 2017 r.

Kolejna szkoła dla ukraińskich dzieci w Polsce

180 4 0 A A A


            Mimo negatywnej opinii prezydenta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego powstanie w tym mieście szkoła podstawowa dla mniejszości ukraińskiej, tak zdecydowała bowiem Rada Miasta - poinformowała „Gazeta Wrocławska”.


            Placówka z klasami liczącymi od kilku do kilkunastu uczniów będzie funkcjonować przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Bohdana Ihora Antonycza z ukraińskim językiem nauczania, a jej utrzymanie będzie dosyć kosztowne.


            „- W ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy do Polski i Legnicy przyjechała duża grupa Ukraińców. Ta szkoła to szansa nie tylko dla mniejszości ukraińskiej, ale też Legnicy, aby mogła się rozwijać” - powiedział gazecie Bohdan Pecuszok z rady rodziców ZSO.


            Krzakowski zachęcał do stworzenia przez mniejszość ukraińską szkoły niepublicznej, która otrzymywałaby subwencję oświatową na każde dziecko.


            „- W Legnicy od lat prowadzone jest kształcenie uczniów na poziomie podstawowym, w ramach międzyszkolnego punktu nauczania języka ukraińskiego, kultury i tradycji, finansowanego z budżetu miasta. W ostatnich tygodniach zaproponowaliśmy również szereg alternatywnych rozwiązań. Jednym z pomysłów było utworzenie szkoły niepublicznej, prowadzonej np. przez stowarzyszenie albo osobę fizyczną na prawach placówki publicznej. Przedstawiciele środowiska ukraińskiego stanowczo odrzucili te możliwości i zdecydowanie obstawali przy tym, aby powołać do życia szkołę podstawową prowadzoną i finansowaną przez miasto” - wyjaśnił ten pomysł i reakcję nań na łamach „GW” rzecznik prasowy prezydenta Arkadiusz Rodak.


            Decyzja radnych została przyjęta ze zrozumiałą radością przez mniejszość ukraińską, której reprezentanci podkreślają, że miasto od lat wspiera ich w kultywowaniu rodzimej tradycji i kultury.


            Podobne szkoły dla ukraińskich dzieci działają m.in. w Górowie Iławieckim i Bartoszycach (Warmia i Mazury), Przemyślu (Podkarpackie) i w Białym Borze (Zachodniopomorskie).


            „Z danych urzędów pracy wynika, że na Dolny Śląsk w ubiegłym roku przyjechało do pracy 121,7 tys. obcokrajowców. Aż 119,5 tys. z nich to Ukraińcy. We Wrocławiu pracę w ubiegłym roku podjęło 62,4 tys. Ukraińców, a w Świdnicy - 18,6 tys. Trzecie miejsce zajmuje Oława: w tym powiecie pracuje aż 5,5 tys. naszych sąsiadów zza Buga. Sporo Ukraińców było zatrudnionych także w powiatach trzebnickim (4,1 tys.), legnickim (ziemskim i grodzkim, ok. 4 tys.), oleśnickim i wołowskim (po 3,1 tys.), strzelińskim i (po 2,1 tys.). We Wrocławiu do polskich szkół poszło jesienią 484 małych Ukraińców” - czytamy w „Gazecie Wrocławskiej”.


 


 


 


 


Opublikowano: 16.02.2017 20:56.
Autor: Sowiniec
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, wiceprezes Ogólnopolskiej Federacji Piłsudczyków, były reprezentant prasowy pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Rafał Broda Wakacje sprzyjają wyciszeniu emocji.
  • Gucio Pucio Interpunkcja!
  • Fosil A niech Pan dymisjonuje kogo chce.

Tematy w dziale Polityka