Blog
Sowiniec
Sowiniec
Sowiniec filozof, nauczyciel akademicki
295 obserwujących 3967 notek 4969934 odsłony
Sowiniec, 12 września 2018 r.

Osuszanie reformackich krypt

230 16 0 A A A

                     Ojcowie Reformaci postanowili samodzielnie ratować krypty pod kościołem pw. Świętego Kazimierza w Krakowie, w którego podziemiach zachowały się szczątki pochowanych tam osób, niektóre sprzed 200 lat - poinformowało Radio Kraków.

                   „Niestety przez zaburzenie wyjątkowego mikroklimatu, krypty od ponad 5 lat są nieczynne dla zwiedzających. Zakonnicy, nie czekając na pomoc urzędników, zamontowali nowy system wentylacji. Dzięki temu obniżył się poziom wilgoci. Poza tym, właśnie zakończyli trzeci i ostatni etap dezynfekcji podziemi” - czytamy na stronie internetowej krakowskiej rozgłośni.  

                  Została ona zalecona przez mikologa po wykonaniu stosownych badań, podczas których stwierdzono występowanie w kryptach różnych grzybów, aczkolwiek żadne z nich nie należą do chorobotwórczych dla człowieka.   

                 Reformaci zdecydowali się na przeprowadzenie dezynfekcji wykorzystując do tego preparat powszechnie stosowany  w szpitalach do czyszczenia narzędzi chirurgicznych.   

              - Zawiera m.in. 60 procent etanolu. Niszczy grzyby, bakterie i wirusy. Jak wchodzi się do krypty, to już czuć zupełnie inne powietrze - powiedział reporterce RK gwardian klasztoru o. Mariusz Uniżycki.  

              „Częściowo wilgotność jest obniżana za pomocą osuszaczy powietrza. Zakonnicy codziennie wynoszą od 27 do nawet 60 litrów skroplonej z powietrza wody. Dodatkowo wspomagająco pracują teraz trzy nowe wentylatory. Optymalna wilgotność, która zapobiega tworzeniu się grzybów i drobnoustrojów, według mikologa powinna wynosić poniżej 55%. Ten poziom został już osiągnięty. Jest szansa na udostępnienie krypt dla zwiedzających 1 listopada” - napisano na stronie Radia Kraków.


Opublikowano: 12.09.2018 07:47.
Autor: Sowiniec
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, były reprezentant prasowy pułkownika/generała Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @nikt.byle.kto Kapitalna.
  • @stanislav
  • @Piotr Występ Brawo!

Tematy w dziale Kultura