300 obserwujących
4175 notek
5144k odsłony
230 odsłon

Osuszanie reformackich krypt

Wykop Skomentuj16

                     Ojcowie Reformaci postanowili samodzielnie ratować krypty pod kościołem pw. Świętego Kazimierza w Krakowie, w którego podziemiach zachowały się szczątki pochowanych tam osób, niektóre sprzed 200 lat - poinformowało Radio Kraków.

                   „Niestety przez zaburzenie wyjątkowego mikroklimatu, krypty od ponad 5 lat są nieczynne dla zwiedzających. Zakonnicy, nie czekając na pomoc urzędników, zamontowali nowy system wentylacji. Dzięki temu obniżył się poziom wilgoci. Poza tym, właśnie zakończyli trzeci i ostatni etap dezynfekcji podziemi” - czytamy na stronie internetowej krakowskiej rozgłośni.  

                  Została ona zalecona przez mikologa po wykonaniu stosownych badań, podczas których stwierdzono występowanie w kryptach różnych grzybów, aczkolwiek żadne z nich nie należą do chorobotwórczych dla człowieka.   

                 Reformaci zdecydowali się na przeprowadzenie dezynfekcji wykorzystując do tego preparat powszechnie stosowany  w szpitalach do czyszczenia narzędzi chirurgicznych.   

              - Zawiera m.in. 60 procent etanolu. Niszczy grzyby, bakterie i wirusy. Jak wchodzi się do krypty, to już czuć zupełnie inne powietrze - powiedział reporterce RK gwardian klasztoru o. Mariusz Uniżycki.  

              „Częściowo wilgotność jest obniżana za pomocą osuszaczy powietrza. Zakonnicy codziennie wynoszą od 27 do nawet 60 litrów skroplonej z powietrza wody. Dodatkowo wspomagająco pracują teraz trzy nowe wentylatory. Optymalna wilgotność, która zapobiega tworzeniu się grzybów i drobnoustrojów, według mikologa powinna wynosić poniżej 55%. Ten poziom został już osiągnięty. Jest szansa na udostępnienie krypt dla zwiedzających 1 listopada” - napisano na stronie Radia Kraków.


Wykop Skomentuj16
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura