Blog
Sowiniec
Sowiniec
Sowiniec filozof, nauczyciel akademicki
295 obserwujących 3968 notek 4970075 odsłon
Sowiniec, 19 listopada 2018 r.

Czy małe ptaszki wrócą do Krakowa?

291 28 0 A A A

                  Nie wiem, czy ten pomysł realizowany ze środków Budżetu Obywatelskiego spotka się z uznaniem wszystkich krakowian, którzy mają ambiwalentny stosunek do ptaków, a zwłaszcza do zanieczyszczających ich miasto gołębi.    

                 Aktywiści miejscy pomyśleli jednak o mniejszych, nieszkodliwych dla człowieka, a bardzo pożytecznych ptaszkach: wróblach, sikorkach, mazurkach i właśnie dla nich zamontowali 150 budek w parkach na Prądniku Białym. Miejsca wskazał ornitolog, a zawieszono je w taki sposób, aby nie uszkodzić kory drzew.  

                „Niszczenie miejsc lęgowych ptaków osiadłych powoduje degradację ich populacji. Coraz trudniej na osiedlach i w centrum Krakowa zobaczyć krzątające się wśród gałęzi ptaszki. Dlatego usytuowanie nowych budek na terenie parków zapewni im stałe, bezpieczne i przyjazne schronienie. Nie tylko cieszą oko wyglądem i zachowaniem, a ucho śpiewem, ale również zjadają szkodniki roślin, m.in. gąsienice żerujące na drzewach i dokuczliwe muszki. Np. sikorka, w ciągu jednego dnia, potrafi zjeść więcej owadów niż sama waży! Obserwowanie życia ptaków pełni funkcję edukacyjną dla dzieci i dorosłych i jest przyjemną formą spędzania czasu na świeżym powietrzu. Realizacja projektu podkreśli także dbałość Krakowa o ekologię i ochronę środowiska” - napisano we wniosku, który uzyskał duże poparcie w głosowaniu nad Budżetem Obywatelskim.  

                Czy dzięki tej wprowadzanej właśnie w życie inicjatywie znowu usłyszymy w Krakowie beztroski śpiew ptaków, które opuściły go ostatnio w związku z wycinaniem drzew i betonowaniem przestrzeni miejskiej?


Opublikowano: 19.11.2018 08:05. Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 19:29.
Autor: Sowiniec
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, były reprezentant prasowy pułkownika/generała Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @qwardian Może nie jest samodzielny?
  • Kapitalny tekst. Jeden z Twoich najlepszych.
  • https://www.tysol.pl/a29597--Tylko-na-Tysol-pl-Tadeusz-Pluzanski-General-Fieldorf-Nil-historia-ni...

Tematy w dziale Rozmaitości