299 obserwujących
4086 notek
5066k odsłon
291 odsłon

Czy małe ptaszki wrócą do Krakowa?

Wykop Skomentuj28

                  Nie wiem, czy ten pomysł realizowany ze środków Budżetu Obywatelskiego spotka się z uznaniem wszystkich krakowian, którzy mają ambiwalentny stosunek do ptaków, a zwłaszcza do zanieczyszczających ich miasto gołębi.    

                 Aktywiści miejscy pomyśleli jednak o mniejszych, nieszkodliwych dla człowieka, a bardzo pożytecznych ptaszkach: wróblach, sikorkach, mazurkach i właśnie dla nich zamontowali 150 budek w parkach na Prądniku Białym. Miejsca wskazał ornitolog, a zawieszono je w taki sposób, aby nie uszkodzić kory drzew.  

                „Niszczenie miejsc lęgowych ptaków osiadłych powoduje degradację ich populacji. Coraz trudniej na osiedlach i w centrum Krakowa zobaczyć krzątające się wśród gałęzi ptaszki. Dlatego usytuowanie nowych budek na terenie parków zapewni im stałe, bezpieczne i przyjazne schronienie. Nie tylko cieszą oko wyglądem i zachowaniem, a ucho śpiewem, ale również zjadają szkodniki roślin, m.in. gąsienice żerujące na drzewach i dokuczliwe muszki. Np. sikorka, w ciągu jednego dnia, potrafi zjeść więcej owadów niż sama waży! Obserwowanie życia ptaków pełni funkcję edukacyjną dla dzieci i dorosłych i jest przyjemną formą spędzania czasu na świeżym powietrzu. Realizacja projektu podkreśli także dbałość Krakowa o ekologię i ochronę środowiska” - napisano we wniosku, który uzyskał duże poparcie w głosowaniu nad Budżetem Obywatelskim.  

                Czy dzięki tej wprowadzanej właśnie w życie inicjatywie znowu usłyszymy w Krakowie beztroski śpiew ptaków, które opuściły go ostatnio w związku z wycinaniem drzew i betonowaniem przestrzeni miejskiej?


Wykop Skomentuj28
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości