308 obserwujących
4693 notki
5734k odsłony
150 odsłon

Kopiec Piłsudskiego w Osieczanach

Wykop Skomentuj19

                Nie wszyscy wiedzą, że Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego uczczono w II Rzeczypospolitej nie tylko wieloma pomnikami, ale także kopcami różnej wielkości. Ten największy i najbardziej znany, usypany w latach 1934-1937 na wzgórzu Sowiniec w krakowskim Lesie Wolskim, udało się uratować po 1980 roku dzięki konsekwentnym wysiłkom lokalnych piłsudczyków, inne w większości popadły w zapomnienie w epoce PRL, kiedy reżim komunistyczny systematycznie - ale na szczęście nie zawsze skutecznie - zwalczał wszelkie przejawy kultu Komendanta.   

              Niedaleko podwawelskiego grodu, w podmyślenickich Osieczanach, tamtejsza młodzież zbudowała w 1936  roku taki właśnie ziemny pomnik Piłsudskiego jako wotum wdzięczności dla jego zasług w odzyskaniu niepodległości. Działające we wsi Koło Młodzieży pod przewodnictwem Stefanii Batko postanowiło (jak napisał w protokole kierownik szkoły Józef Rams) „usypać kopiec, aby był świadkiem, że serca młodzieży i jej siły nie zmarnują się”. Pomysłodawcami byli bracia Marian, Mieczysław i Jacenty Batko.   

              „Rada Gminy Osieczany i Sołtys Antoni Szymoniak byli przychylni temu pomysłowi. Zgodę na usypanie kopca na działce własności Michała i Tekli Batków wyraziła Mama pomysłodawców, Tekla Batko. W rok po śmierci Marszałka rozpoczęto prace, którymi kierował Marian i Mieczysław Batko - akademicy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Znali oni kopce krakowskie, widzieli sypanie kopca na Sowińcu i podobny wygląd chcieli nadać kopcowi w Osieczanach. Sypanie zakończyło się wiosną 1939 r. Atmosfera nieuchronnie zbliżającej się wojny zatrzymała prace wykończeniowe i kurhan popadł w zapomnienie. Zamierzenia pomysłodawców doprowadzono do końca na przełomie XX i XXI wieku. Kopiec uporządkowano, wykonano wejście, maszt, głaz oraz tablicę informacyjną” - czytamy na stronie www.myslenice.pl.  

               Ma on około 5,5 metra wysokości, ale mierząc od podstawy skarpy, na której go usypano, szczyt znajduje się na wysokości kilkunastu metrów. Wychodzi się na niego nie ścieżkami (jak na ten na Sowińcu), lecz murowanymi schodami, a na szczycie ustawiono ławeczkę i postawiono maszt z flagą. Wieńczy go obelisk, na którym opiekujący się nim od 20 lat emerytowany nauczyciel Stanisław Gubała wyrył napis „Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu - młodzież z Osieczan 1936-1939”.   

              Z okazji 84. rocznicy śmierci patrona osieczańskiego kopca dzisiaj o godzinie 14.00 odbędzie się uroczyste przekazanie go pod opiekę miasta i gminy Myślenice, których władze obiecują systematycznie doglądać obiektu i dokonywać niezbędnych prac renowacyjnych.


Wykop Skomentuj19
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura