Waszyngton jest pierwszym stanem w USA, który zalegalizował kompostowanie ludzkich zwłok - poinformowało Radio RMF powołując się na BBC.
„Od nowego roku mieszkańcy stanu będą mogli wybrać czy po śmierci chcą zostać pogrzebani, spaleni czy poddani naturalnemu recyklingowi” - czytamy na stronie internetowej Radia.
Jak podało BBC, na wprowadzenie takiego prawa wpłynęło kilka argumentów: kurcząca się ilość gruntów, które można przeznaczyć na nowe cmentarze, ekologia (ta metoda - w porównaniu ze standardowymi formami pochówku - powoduje znacznie mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery), dosłowny „powrót człowieka do korzeni”.
Katrina Spade, która lobbowała za przyjęciem nowej ustawy stwierdziła, że kompostowanie „stanowi alternatywę dla balsamowania i pochówku lub kremacji, jest naturalne, bezpieczne, trwałe i przyniesie znaczne oszczędności w emisji dwutlenku węgla i użytkowaniu gruntów” (cytat za RMF).
Założyła ona już firmę mającą zajmować się tą formą pochówku.
„Kompostowanie ma się zaczynać od umieszczenia ludzkich zwłok w stalowym, szczelnym, sześciokątnym kontenerze, do którego wkłada się również lucernę, zrębki drewna i słomę. Po zamknięciu kontenera, ciało w naturalnym procesie rozkłada się przez 30 dni. W efekcie uzyskuje się dwie taczki pełne kompostu. Otrzymuje je rodzina, która może wykorzystać je do uprawy kwiatków” - napisano na stronie Radia, które przypomniało, że na Zachodzie jest to coraz bardziej popularna metoda pogrzebowa.
Kompostowanie zwłok zalegalizowano w Szwecji, a w Wielkiej Brytanii możliwe są tzw naturalne pochówki, czyli pogrzebanie zwłok bez trumny.
- Te argumenty nie są nowe. Takie podejście wynika z traktowania ciała po śmierci jako materiału do utylizacji. Jeśli jednak uważamy - i to jest moje stanowisko - że ciało ludzkie jest przypisane do osoby i stąd należy mu się szacunek, to jest to nie do przyjęcia. Mamy tu do czynienia z ideologią zmierzająca do tego, by pozbawić człowieka godności - powiedział portalowi internetowemu „Gościa Niedzielnego” autor monografii naukowej poświęconej stosunkowi do traktowania ciała ludzkiego po śmierci ksiądz profesor Piotr Morciniec.
filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, były reprezentant prasowy pułkownika/generała Ryszarda Kuklińskiego w Polsce
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości