Blog
Pieniądze. Bezpieczeństwo. Innowacje
Tomasz Wójcik
0 obserwujących 25 notek 23950 odsłon
Tomasz Wójcik, 17 lipca 2017 r.

Obrót bezgotówkowy opłacalny dla konsumentów, handlowców i budżetu

531 18 1 A A A
Obrót bezgotówkowy jest korzystny dla klientów, handlowców i budżetu państwa. Fot. polcard.pl
Obrót bezgotówkowy jest korzystny dla klientów, handlowców i budżetu państwa. Fot. polcard.pl

Podpisane niedawno porozumienie w ramach Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego może być jednym ze strategicznych programów dla gospodarki. Jakie korzyści wynikają z tego programu?

Ministerstwo rozwoju, resort finansów, Związek Banków Polskich, Mastercard i Visa będą wspólnie pracować na rzecz Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego. Skala tych działań może nas wszystkich zaskoczyć. Celem jest zwiększenie obrotu bezgotówkowego, jednak jego realizacja dla każdego oznacza inne korzyści. 

Konsument płaci jak chce

- Każdy z nas ma prawo do tego, żeby w sklepie czy urzędzie zapłacić kartą lub telefonem – powiedział wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński podczas uroczystości powołania fundacji Polska Bezgotówkowa. To kluczowa koncepcja programu wsparcia, ponieważ ma ona zapewnić więcej możliwości konsumentom preferującym płatności bezgotówkowe, ale też nie zmniejszać przywilejów miłośników gotówki. Docelowo, konsument powinien po prostu mieć wybór.

Dla miłośników płatności bezgotówkowych, którzy korzystają z kart zbliżeniowych, aplikacji w telefonach czy mobilnych płatności, planowane zwiększenie liczby terminali płatniczych będzie znaczącym ułatwieniem. W szczególności odczują to mieszkańcy małych miast, gdzie drobny handel nadal preferuje gotówkę.

Więcej sklepów z terminalami płatniczymi

Jeszcze kilka lat temu wiele sklepów broniło się przed terminalami płatniczymi ze względu na wysoką opłatę interchange. Ustawowa obniżka opłaty do poziomu 0,2 proc. transakcji szybko wywołała efekty na rynku. Banki odnotowały spadek przychodów, ale sklepy zaczęły inwestować w terminale płatnicze i przekonywać się do przyjmowania płatności kartą. 

Teraz przed handlem stoi kolejna okazja. Skorzystać mogą na niej mali detaliści, którzy obawiali się zbyt wysokich kosztów transakcji i dzierżawy urządzeń. W ramach Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego zostanie zainwestowanych 600 mln złotych w instalację terminali (POS-ów). Małe sklepy będą miały okres promocyjny po wprowadzeniu urządzenia do płatności – nie będą musiały w tym czasie pokrywać kosztów dzierżawy terminala, ani kosztów transakcyjnych.

Opłacalny obrót bezgotówkowy

Wspólny interes wszystkich obywateli to coraz lepszy bilans w budżecie państwa. Dzięki temu po prostu zmniejsza się prawdopodobieństwo, że będziemy musieli płacić coraz to wyższe podatki. Tutaj obrót bezgotówkowy również ma znaczenie.  

Za kilka lat ograniczenie obrotu gotówkowego może przynieść bardzo wymierne korzyści. Program powinien stopniowo pomagać w ograniczaniu szarej strefy, a to oznacza bezpośrednio zwiększenie wpływów do budżetu. Istotne może okazać się również ograniczenie kosztów funkcjonowania administracji – obsługa gotówki jest przecież kosztowna. 

Gdyby zwiększenie obrotu bezgotówkowego nie miało znaczenia dla gospodarki, bez wątpienia w Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego nie zaangażowałyby się resorty finansów i rozwoju. Z ich perspektywy korzyści jest najwięcej, jeśli weźmiemy pod uwagę, że finansowe wsparcie dla przedsiębiorców pokryją banki i firmy płatnicze, a beneficjentem będzie cała gospodarka. Poza tym poziom obrotu bezgotówkowego jest jednym z istotnych wskaźników rozwoju gospodarczego każdego kraju.

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Tematy w dziale Gospodarka