cepol
Czechy, Polska, Ameryka Łacińska, Służby specjalne, StB.
3 obserwujących
35 notek
32k odsłony
474 odsłony

Dlaczego Czesi nie chcą euro?

Wykop Skomentuj3

 Hynek Fajmon (ODS):28.10.2010– Niedawne badania opinii publicznej przeprowadzone przez  ośrodek STEM wykazały, że 70% Czechów nie życzy sobie wprowadzenia euro. 

Moim zdaniem jest to bardzo niedokładne twierdzenie, ponieważ tak naprawdę u nas poza kilkoma zdezorientowanymi dziennikarzami nikt nie chce wprowadzenia eura.  Ale skoro ma to STEM policzone, warto się nad tym trochę zastanowić. Mimo wszystko zobowiązaliśmy się, że „kiedyś” euro przyjmiemy. Teraz wydaje się, że potrwa to jeszcze bardzo długo i kto wie, czy euro do tego czasu w ogóle przetrwa. Popatrzmy zatem na przyczyny tego, dlaczego Czesi odrzucają euro.   Rozmawiając z ludźmi na temat euro ci zazwyczaj nie potrafią swój negatywny stosunek jakoś uzasadnić.  Jednoznacznie czują, że z euro wiążę się niepewność, natomiast z koroną pewność.  Statystyki ekonomiczne taką postawę Czechów jednoznacznie dokumentują.  Czesi wierzą swojej koronie nieporównywalnie więcej, niż np. Polacy złotówce Węgrzy forintowi czy Łotysze swojemu latowi. To można pokazać na hipotekach i kredytach.   

W Czechach nie znajdziecie omalże gospodarstwa domowego, które ma hipotekę w innej walucie, niż w koronach. Tak samo czeskie firmy tylko znikomą część swoich kredytów zaciągają w innej walucie niż koronach. Prawdą jest, że wśród firm udział niekoronowych kredytów jest wyższy niż u hipotek, ale pomimo tego kredyty koronowe jednoznacznie przeważają. Natomiast w Polsce, na Węgrzech czy Łotwie ludzie mają wprawdzie walutę narodową, ale hipoteki i kredyty gospodarstwa domowe zaciągają w euro lub frankach szwajcarskich.  Nie chodzi tu o jakiś znikomy procent. We wspomnianych trzech państwach dotyczy to  większości hipotek i sporej części kredytów firmowych.  

Co z tego porównania wynika?  Moim zdaniem jednoznacznie to, że Czesi po prostu ufają swej walucie. Zaufanie Czechów a również i inwestorów zagranicznych wobec korony to sprawa unikatowa, na którą media dotąd  nie zwróciły uwagę. Ale taka jest rzeczywistość, która wywiera wpływ na nasze codzienne zachowania. Konsekwencje tego zaufania wobec korony mają bardzo pozytywne skutki dla naszej prosperity. Chodzi o to, iż korona, jak niedawno zauważył ekonomista Pavel Kohout, jest lepszą walutą aniżeli euro. Dokładnie tak. Tak wyglądają fakty. Inflacja jest od kilku lat u nas niższa niż w strefie euro, a stopy procentowe są z tego powodu również niższe.

Firmy i gospodarstwa domowe mają więc dojście do względnie tanim kredytom i to się odbija na boomu konsumpcyjnym i hipotecznym ostatniej dekady. Chociaż odsetki są u nas niższe niż w strefie euro, pomimo tego Czesi ze swoimi oszczędnościami nie  odchodzą z czeskich bank do zagranicy.  Oszczędności w bankach, pracujące na czeskim rynku wzrastają.  Być może kilku naprawdę bardzo zamożnych ludzi lokuje swoje pieniądze zagranicą, ale zdecydowana większość Czechów ma swoje pieniądze w naszych bankach. Czesi w ten sposób wyrażają swoje zaufanie w dobrą przyszłość czeskiej gospodarki, a również zaufanie w banki, które u nas funkcjonują. W przeciwieństwie do USA, Brytanii, Irlandii, Belgii, Hiszpanii i wielu innych państw podczas ostatniego kryzysu rząd czeski nie musiał ratować , czy nacjonalizować żadnego banku.  

Ostatni faktor, który odgrywa ważną rolę, to moim zdaniem kurs korony w stosunku do pozostałych walut.  W gruncie rzeczy korona stabilnie wobec dolara, libry, marki a teraz i euro w ciągu ostatnich 20 lat wzmacnia się. Kiedy wprowadzono euro, to można było go nabyć za 36 koron czeskich. Obecnie po 10 latach jest za 24,50 Kč. Chociaż eksporterzy czasami narzekają, to dla gospodarki czeskiej nie oznacza to nic złego, wręcz przeciwnie. Porównując te oto parametry z dowolną walutą świata, widzimy, że korona w ciągu co najmniej ostatnich dziesięciu lat  radzi sobie naprawdę bardzo dobrze. O tym tak naprawdę większość Czechów nie wie, ale odczuwają to nader dobrze w swoich portfelach.  Dlatego nie chcą się pozbyć swej korony. Dlaczego likwidować coś, co tak świetnie działa? Tak postępuje tylko wariat. 

 

Hynek Fajmon, czeski europoseł należący do Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), tekst publikowany za zgodą autora, pochodzi z http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/politici-volicum/179497.aspx

http://pl.wikipedia.org/wiki/Hynek_Fajmonhasło wikipedii poświęcone Fajmonowi

http://fajmon.eu/cze/index.php strona posła Fajmona (po czesku i angielsku)

http://fajmon.blog.idnes.cz/ blog posła Fajmona (tylko po czesku)

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale