cepol
Czechy, Polska, Ameryka Łacińska, Służby specjalne, StB.
2 obserwujących
28 notek
22k odsłony
356 odsłon

Czesi są coraz bardziej „antyunijni”

Wykop Skomentuj2

Jak donoszą niektóre czeskie media, ostatnie badania opinii publicznej pokazują wzrastającą niechęć Czechów do nowej umowy fiskalnej UE oraz do strefy euro.

 Gdyby teraz odbyło się referendum w sprawie akceptacji unii fiskalnej, to większość badanych twierdzi, iż ich odpowiedź byłaby negatywna. Wynika to z badania sondażowi SANEP opublikowanego w niedzielę 22. stycznia 2012. r.

Jednoznaczne „tak” dla rozpisania referendum w kwestii dołączenia się do umowy UE o odpowiedzialności fiskalnej wyraziło 37 proc. badanych, 14 proc. – raczej tak, nie – 23 proc. , raczej nie – 13 proc. W razie przeprowadzenia referendum prawie 57 proc. badanych deklaruje odrzucenie umowy.  

 Gdyby odbyło się referendum na temat przystąpienia do strefy euro to 71 proc. Czechów opowiedziałoby się stanowczo przeciw.

 Według sondażowni SANEP negatywne stanowisko badanych wobec umowy UE i strefy euro wynika z negatywnych wiadomości na temat kryzysu zadłużeniowego państw strefy euro.  Niepewna przyszłość tejże strefy ma wpływ na postawę Czechów wobec umowy UE, której celem jest ratunek euro.  Wątpliwości również dotyczą kwestii utraty suwerenności, co jest związane z tym, że dotąd dokładnie niewiadomo, co we wspomnianej umowie zostanie właściwie postanowione.

 Badanie przeprowadzono w dniach od 18. do 21. stycznia 2012, wzięło w nim udział 6861 osób w wieku od 18 do 69 lat.

 

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale