76 obserwujących
397 notek
394k odsłony
  1631   8

"Nowa UE" Borysa Johnsona - co o niej sądzić?

 Moim zdaniem dla Polski była by ona optymalna, gdyż uwalniała by nas nie tylko spod zagrożenia rosyjskiego, ale i dyktatu niemieckiego. Jednak warunkiem bez którego nie da się nic zrobić jest pokonanie Rosji. Gdyby udało się do tego doprowadzić, to przed Polską mogą się otworzyć prawdziwie "jagiellońskie" perspektywy.

 Ukraina mogła by być poważnie zainteresowana, jednak boję się że zbyt silny jest tam mit UE jako dystrybutora bogactwa. Obecnie UE z jej obłędem ideologicznym staje się powoli raczej dystrybutorem nędzy, ale kraje aspirujące do UE raczej nie chcą tego dostrzegać. Póki co jednak kraje starej unii nie widzą w niej Ukrainy. Zapewne dlatego, że dogadały się z Rosją, ale i z innych powodów: Ukraina to ludnościowo duży kraj więc jego wejście osłabiło by dyktat Niemiecko- Francuski.

 Turcja prowadzi własną politykę, ale także mogła by być poważnie zainteresowana. Aspirowała przecież także do UE, więc wejście do mniejszej unii na pozycji jednego z liderów brzmi dla niej obiecująco.

 W końcu pozostałe kraje międzymorza... Tu otwiera się cały kalejdoskop mozliwych postaw. Przykłądowo: Rumunia widzi się jako szalupa "zachodu" na słowiańskim morzu, jednak silnie odczuwa rosyjskie zagrożenie. Obecna postawa Niemiec może zwiększyć jej zaintersowanie pomysłem Johnsona. Identycznie kraje bałtyckie. Podobnie też Węgry, choć z odwrotnych przyczyn: nie odczuwają zagrożenia ze strony Rosji, ale są przedmiotem prawnej agresji ze strony UE. Zupełnie odwrotnie Czechy, zapewne nie będą zainteresowane pomysłem. Chyba podobnie Słowacja, Chorwacja i Słowenia. Niewiadomą będzie Bułgaria.

 A co na to "stara unia"? No cóż, tu spodziewam się prób przemilczenia i bagatelizowania, a w razie postępu idei - gwałtownego przeciwdziałania, aż do ... przyjęcia Ukrainy do UE (oczywiście w razie pokonania Rosji, bez którego idea i tak nie może się rozwinąć). Przypominam, że w ramach przeciwdziałania "pentagonale" nie kto inny jak Niemcy, podpuścili Słoweńców i Chorwatów do ogłoszenia niepodległości i jako pierwsi je uznali, rozwalając w ten sposób jeden z biegunów potencjalnego sojuszu jakim miała być Jugosławia. mam jednak nadzieję że obecnie poszło by im trudniej, zwłaszcza po widocznej degrengoladzie polityki wschodniej Niemiec.


Lubię to! Skomentuj30 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka