67 obserwujących
69 notek
440k odsłon
  2646   0

Jeszcze jedna polska katedra w USA - Kościuszko Chair

Szanowni Państwo,

 

Z prawdziwą radością chciałbym poinformować, że w 90 rocznicę ustanowienia niepodległej Polski dzięki pomocy i hojności wybitnych Polek i Polaków w USA otworzyliśmy na mojej uczelni w Waszygntonie – Instytucie Swiatowej Polityki (IWP) Katedrę Studiów Polskich im. Kościuszki  czyli Kościuszko Chair.  

 

Inauguracja miała uroczysty charakter i była połączona z całodniowym seminarium na polskie i polsko-amerykańskie oraz polsko-europejskie tematy przygotowanym przez naszych wykładowców.  

 Szerzej na ten temat pisze w dzisiejszej „Rzeczpospolitej” Piotr Zychowicz i jemu oddaję teraz głos:

 

Tadeusz Kościuszko (czwarty z prawej, na obrazie z epoki) to postać symbol więzi między Polską i Stanami Zjednoczonymi

 

Polacy z USA kontratakują

Piotr Zychowicz 10-11-2008  „Rzeczpospolita”

 Kosciuszko Chair – Katedra Studiów Polskich im. Kościuszki – została otwarta w konserwatywnym Instytucie Światowej Polityki w Waszyngtonie. W szkole tej tytuły naukowe zdobywają absolwenci czołowych amerykańskich uniwersytetów i pracownicy rządowej administracji. Dyplomaci, agenci służb specjalnych, oficerowie amerykańskiej armii oraz czołowi specjaliści od spraw bezpieczeństwa i obronności.

 

Nadszedł czas, by przerwać milczenie


Dzięki powstaniu katedry będą mogli się zapoznać z polską historią, polityką i kulturą. A także z naszą interpretacją dziejów najnowszych. Nie jest bowiem tajemnicą, że Polska ma w Ameryce złą prasę. Jest często przedstawiana jako kraj współodpowiedzialny za Holokaust, który do dziś boryka się z demonami antysemityzmu. – Przez 50 lat Polska była w komunistycznej klatce. Gdy inni przedstawiali swoją historyczną narrację, my milczeliśmy. Nadszedł czas, aby to zmienić – mówi „Rz” szef katedry prof. Marek Chodakiewicz.Podkreśla jednak, że wraz z innymi wykładowcami Instytutu Światowej Polityki, którzy będą pracować w Katedrze im. Kościuszki, nie zamierza uprawiać kontrpropagandy, tylko prowadzić rzetelne badania naukowe i przekazywać studentom prawdę.– Od dłuższego czasu uczyliśmy o Polsce. Na przykład na zajęciach poświęconych technikom walki w mieście analizowaliśmy przebieg powstania warszawskiego. Na zajęciach o zapobieganiu ludobójstwu mówiłem o eksterminacji narodu polskiego przez narodowych socjalistów i komunistów oraz o rzezi na Wołyniu. Teraz nadaliśmy temu formalny kształt – tłumaczy profesor Chodakiewicz.

 

Milion dolarów na początek


W ramach katedry wykłady i zajęcia prowadzić będzie wielu znanych amerykańskich naukowców polskiego pochodzenia, jak Walter Jajko, David M. L. Klocek czy były doradca prezydenta Reagana John Lenczowski. Katedra Kościuszki będzie prowadzić także działalność wydawniczą. Wdowa po wybitnym sowietologu polskiego pochodzenia prof. Adamie Ulamie przekazała katedrze założone przez niego wydawnictwo Leopolis Press.Na razie na działalność fundacji zebrano 1,1 miliona dolarów. W planach jest jednak dalsza zbiórka pieniędzy, tak aby w przyszłości można było zafundować stypendia i miejsca na uczelni studentom z Polski. – Nie bierzemy żadnych grantów od władz, bo jesteśmy niezależni. Nie chcemy, żeby rządząca ekipa mówiła nam, co mamy robić – podkreślił Chodakiewicz.Pieniądze pochodzą więc od darczyńców – przyjaciół Instytutu Światowej Polityki – oraz zamożnych polonijnych biznesmenów. Jednym z nich jest Adam Bąk, który na rzecz katedry przekazał 100 tys. dolarów. – Ci ludzie wiedzą, na czym polega walka o polski interes narodowy. Studenci, którzy przejdą przez Katedrę im. Kościuszki, staną się na zawsze naszymi przyjaciółmi i będą nas wspierać – powiedział „Rz”.Nie przez przypadek placówka będzie nosić imię Tadeusza Kościuszki – postaci będącej symbolem więzi między obydwoma krajami. Bohatera polskiej insurekcji i amerykańskiej wojny o niepodległość.

 

Rząd nie dba o nasz wizerunek w USA

Według Adama Bąka rządy niepodległej Polski nie robiły i nie robią nic, żeby walczyć o dobry wizerunek naszego kraju za oceanem. – Najchętniej przysłałbym wszystkich polskich polityków na szybki kurs do Katedry im. Kościuszki. To by ich wiele nauczyło – powiedział „Rz”.

 http://www.rp.pl/artykul/11,217221_Polacy_z_USA_kontratakuja.html

 

Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale