31 obserwujących
155 notek
467k odsłon
  1819   0

Hieromonk Roman - Gospodi Pomiłuj

Hieromonk Roman
 
(Pieśni Romana znajdują się tutaj:  theblues-thatjazz.com/pl/box/10969-hieromonk-roman.html  )
 
Poprzednia notka o romansie rosyjskim stworzyła mi okazję do przedstawienia Hieromonka Romana. Wokół tego tematu krążyłem już od paru co najmniej miesięcy i nie będę z nim już zwlekał.
 
Hieromonk Roman to rosyjski mnich prawosławny z Pskowa. Urodził się w 1954 roku jako Aleksander Iwanowicz Matiuszyn we wsi Rabczewsk w rejonie Briańska.
 
Ukończył uniwersytet w Eliście na wydziale filologicznym. Uczył w szkole. W mieście i na wsi. W 1983 roku wstąpił do Pieczerskiego Monastyru w Pskowie. Dwa lata później został Jeromonachem (hieromonkiem). O ile dobrze wiem (a nie jestem pewny) to jeromonach różni się od monacha , czyli zwykłego mnicha tym, że jest jednocześnie kapłanem, księdzem.
 
Hieromonk Roman
 
 
Wstąpienie do klasztoru i przyjęcie imienia Roman nie nastapiło pod wpływem impulsu. Matiuszyn wspominał o tym w swoich wierszach jeszcze w szkole podstawowej. Pisał dalej i w studenckich wierszach potwierdzał te zamiary. Krytycy wysoko oceniają jego twórczość od najmłodszych lat.
 
W zakonie tworzył nadal. Jako zakonnik stał się znanym poetą i pieśniarzem ważnym dla milionów ludzi w Rosji. Pod jego wpływem wielu młodych Rosjan poszło jego śladem i wstępowało do klasztoru.
Pisał głównie wiersze religijne ale niemała część jego poezji dotyczyła spraw świeckich. Były wśród nich nawet romanse.
 
Monastyr w Pskowie
 
 
Kiedyś zapytano go jak to się stało, że w klasztorze stał się prawdziwym poetą i jeszcze do tego śpiewakiem ? Odpowiedział, że już po święceniach spotkał starą ‘heretyczkę’. Opowiadała mu o swoim życiu, o tym, że znała carskich jeszcze archirejów.Oni mówili, że bałałajka i harmoszka grają diabelsko ale gitara może sięmodlić.
 
Roman idąc do klasztoru rozdał cały swój majątek. W zamian dostał w prezencie gitarę. Nie chcąc urazić darczyńców przyjął prezent. W monastyrze grał na fisharmonii i śpiewał stary mnich Nikołaj Gurianow. On przekonał Romana, że śpiew jest przedłużeniem modlitwy.
 
Gurianow nie tylko skłonił Romana do tworzenia wierszy i pieśni ale nagrywał go na kasetach. Kasety te rozchodziły się po całej Rosji. Mimo, że kopie były w większości słabej jakości, sława wykonawcy rosła z roku na rok, choć przez parę lat nie znano autora.
 
Jeromonach Roman
 
 
Hieromonk Roman nie był zadowolony z popularności wśród świeckich. Nie po to pisał. On tworzył dla chwały Boga. Tradycje takiej muzyki i poezji sięgały na Rusi głębokiego średniowiecza. Podobnie jak ci mnisi sprzed wieków tak i Roman pisał pieśni o Świętej Rusi, która była wielka gdyż zawierzyła Bogu. Gdy dowiedział się, że kasety krążące po kraju pomagają odnowieniu wiary pogodził się ze sławą i swoje żale do Gurianowa porzucił.
 
W podobny sposób zaczęli odnosić się do wierszy Romana hierarchowie Kościoła Prawosławnego. Roman doznał z ich strony wielu zaszczytów i pochwał za nawracanie młodych ludzi.
 
Eparchia saratowska wydała dwie płyty z nagraniami Romana. Wtedy zainteresowali się jego twórczością profesjonalni wokaliści rosyjscy. Roman wszystkich przyjmował z radością i udostępniał wszystkie swoje wiersze tym, którzy chcieli napisać do nich melodie.
 
Monastyr w Pskowie
 
 
Jego teksty wykorzystali między innymi: Żanna Biczewska, Oleg Pogudin, Sergej Bezrukow, Maksym Troszin. Ich nagrania trafiły poza granice Rosji i wzbudziły wielką ciekawość w niektórych środowiskach. Żanna Biczewska włączyła wiele pieśni Romana do swojego repertuaru, który wykonywała za granicą. (Biczewska zasługuje na odrębną notkę, bez wątpienia.)
 
Na Zachodzie Hieromonk Roman przywodził niektórych krytyków do porównywania go do starożytnych proroków. Wszak Król Dawid często był portretowany z harfą czy lirą. Zbiór pieśni Romana nazwano nawet „psałterzem XX-tego wieku na strunach”. Powoływano się m.in. na widoczne ślady erotyki, jak u Dawida.
 
Wydaje się, że w Polsce Roman i jego twórczość są mało znane. W każdym razie nie spotkałem żadnych tłumaczeń jego poezji. Jego dorobek jest różnorodny. Odnośnie części religijnej to słyszę niekiedy rosyjski wariant muzyki spirituals,która powstała daleko od Rosji, bo w Ameryce.
No, czyż jest coś bardziej uniwersalnego od muzyki ?
 
 
Hieromonk Roman
Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale