99 obserwujących
90 notek
696k odsłon
  12310   0

Jeden samolot - dwie katastrofy (Smoleńsk)

Tak widział samolot Wiśniewski
Tak widział samolot Wiśniewski
O godzinie 7.56 na smoleńskim lotnisku Siewiernyj w kierunku z zachodu na wschód ląduje awaryjnie tupolew. Telewizja nadaje na żywo, część z osób widziała na ekranie telewizora “takie wielkie trach” (np. babcia Karpiniuka, p.Seweryn). Pasażerowie zostają wyprowadzeni z samolotu i ulokowani w autokarach.
 
Niecałą godzinę później (8.39) uszkodzona maszyna rusza z prawie środka pasa i próbuje wzbić się w powietrze (Wosztyl: “silniki zwiększały obroty, potem było słychać trzaski i huk”, Bahr: “Myśmy słyszeli tylko jak przelatywał nad lotniskiem nisko, potem wszystkie samochody zaczęły jechać w tamtym kierunku”, media pierwsze relacje: “samolot nie przyziemił, nie wylądował”).
 
Uszkodzenia są jednak poważne, ale udaje jej się wznieść w ostatnim momencie (spalona trawa przy końcu pasa i zniszczone reflektory) - jednak tylko na kilka metrów. Ścina drzewa lewym skrzydłem, po czym przechylony samolot uderza za autokomisem skrzydłem w ziemię, przecina nim linię energetyczną i traci jego końcówkę (Wiśniewski widział skrzydło, po czym zobaczył jak samolot wrył się nim w ziemię – gdyby było to po drugiej stronie Kutuzowa w locie ze wschodu na zachód tego skrzydła by przecież nie mógł zobaczyć).
 
Samolot przelatuje jeszcze nad czterometrową radiolatarnią i ją uszkadza (pracownicy: “przeleciał tuż nad naszymi głowami”).Po czym upada na ziemię.
 
Wiśniewski myślał, że samolot wylądował godzinę wcześniej (awaryjne lądowanie o godz. 7.56). Sądził, że ten samolot startuje (a więc z lotniska, bo chyba nie z pola, czy jaru) i leci załatwić jakieś sprawy.
 
Wiśniewski zabiera kamerę i leci robić zdjęcia życia – niestety zostaje zatrzymany przez Rosjan i przetrzymywany przez godzinę. Przewieziony w inne miejsce – nie miejsce faktycznego wypadku, ale inscenizacji, dostaje propozycję nie do odrzucenia – nakręcenia nowego “miejsca katastrofy”. Film zostaje wyemitowany w telewizji po raz pierwszy o godzinie 10.28 czasu polskiego.
 
Zastanawiałam się nad pytaniem jednej z pań w Katyniu na filmie ks. Zawiślaka - "ale dwa?". Teraz wiem – nie mieściło się tej pani w głowie, że dwa samoloty – jeden, który lądował awaryjnie i część pasażerów (w tym Sasin) dotarła do Katynia (“bo tu już jest delegacja”, “pozdrowienia z Katynia”, wybranie pieniędzy z konta Przewoźnika, “mieliśmy wypadek, ale żyjemy”), a drugi to niby ten z prezydentem. W rzeczywistości był to jeden i ten sam samolot.

Zobacz galerię zdjęć:

Wbrew zapewnieniom Millera, MAK, Macierewicza - samolot nie wznosił się, ale opadał. Leciał w przeciwnym kierunku.
Wbrew zapewnieniom Millera, MAK, Macierewicza - samolot nie wznosił się, ale opadał. Leciał w przeciwnym kierunku. Okna Wiśniewskiego były skierowane NE. Prostopadle do okna jest miejsce, w którym odpadło skrzydło i tam leżało. Po lewej stronie Wiśniewski nie mógł nic zobaczyć - drzewa przy ul. Kutuzowa zasłaniały widok. Znalezisko MMarioli. Drzewo zostało ścięte, gdyż leży na linii lotu wyznaczonej przeze mnie, ale innej niż makówy i millerowcy. Wozy milicyjne koło czołgu - z dala od polanki, ale zasłaniające miejsce prawdziwej katastrofy Dym z miejsca prawdziwej katastrofy - nie było palenia traw. Dym z płonących traw jest przeważnie biały. Uszkodzone przez samolot reflektory nieopodal autokomisu - uszkodzenia w kierunku z zachodu na wschód Zorana, świeża ziemia, fragment skrzydła, zerwana linia energetyczna W tle widać hotel "Nowyj" i okno Wiśniewskiego. +4 zdjęcia +5 zdjęć
Lubię to! Skomentuj185 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale