Blog
W poszukiwaniu prawdy
intheclouds
intheclouds Świat po mnie nie chodzi
100 obserwujących 91 notek 679177 odsłon
intheclouds, 19 lipca 2013 r.

Jeden samolot - dwie katastrofy (Smoleńsk)

Tak widział samolot Wiśniewski
Tak widział samolot Wiśniewski
O godzinie 7.56 na smoleńskim lotnisku Siewiernyj w kierunku z zachodu na wschód ląduje awaryjnie tupolew. Telewizja nadaje na żywo, część z osób widziała na ekranie telewizora “takie wielkie trach” (np. babcia Karpiniuka, p.Seweryn). Pasażerowie zostają wyprowadzeni z samolotu i ulokowani w autokarach.
 
Niecałą godzinę później (8.39) uszkodzona maszyna rusza z prawie środka pasa i próbuje wzbić się w powietrze (Wosztyl: “silniki zwiększały obroty, potem było słychać trzaski i huk”, Bahr: “Myśmy słyszeli tylko jak przelatywał nad lotniskiem nisko, potem wszystkie samochody zaczęły jechać w tamtym kierunku”, media pierwsze relacje: “samolot nie przyziemił, nie wylądował”).
 
Uszkodzenia są jednak poważne, ale udaje jej się wznieść w ostatnim momencie (spalona trawa przy końcu pasa i zniszczone reflektory) - jednak tylko na kilka metrów. Ścina drzewa lewym skrzydłem, po czym przechylony samolot uderza za autokomisem skrzydłem w ziemię, przecina nim linię energetyczną i traci jego końcówkę (Wiśniewski widział skrzydło, po czym zobaczył jak samolot wrył się nim w ziemię – gdyby było to po drugiej stronie Kutuzowa w locie ze wschodu na zachód tego skrzydła by przecież nie mógł zobaczyć).
 
Samolot przelatuje jeszcze nad czterometrową radiolatarnią i ją uszkadza (pracownicy: “przeleciał tuż nad naszymi głowami”).Po czym upada na ziemię.
 
Wiśniewski myślał, że samolot wylądował godzinę wcześniej (awaryjne lądowanie o godz. 7.56). Sądził, że ten samolot startuje (a więc z lotniska, bo chyba nie z pola, czy jaru) i leci załatwić jakieś sprawy.
 
Wiśniewski zabiera kamerę i leci robić zdjęcia życia – niestety zostaje zatrzymany przez Rosjan i przetrzymywany przez godzinę. Przewieziony w inne miejsce – nie miejsce faktycznego wypadku, ale inscenizacji, dostaje propozycję nie do odrzucenia – nakręcenia nowego “miejsca katastrofy”. Film zostaje wyemitowany w telewizji po raz pierwszy o godzinie 10.28 czasu polskiego.
 
Zastanawiałam się nad pytaniem jednej z pań w Katyniu na filmie ks. Zawiślaka - "ale dwa?". Teraz wiem – nie mieściło się tej pani w głowie, że dwa samoloty – jeden, który lądował awaryjnie i część pasażerów (w tym Sasin) dotarła do Katynia (“bo tu już jest delegacja”, “pozdrowienia z Katynia”, wybranie pieniędzy z konta Przewoźnika, “mieliśmy wypadek, ale żyjemy”), a drugi to niby ten z prezydentem. W rzeczywistości był to jeden i ten sam samolot.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

"Ludzi można podzielić na dwa rodzaje; tych, którzy są wytworem świata, w którym żyją, i tych którzy są wytworem samych siebie, którzy choć świata nie zmienili, nie dali się zmienić światu. Oni chodzą po świecie, a nie świat po nich". Mr Stachura

Galeria zdjęć ze Smoleńska:
clouds.web-album.org

Polecane notki:
1) Czołg i milicja
2) Tu-154 i Jak-40 - czas przelotu do Smoleńska
3) Tusk 7.04 przyleciał wcześniej i się spóźnił
4) Tu-154 lądował 9.04 w takiej samej mgle
5) O trzech samolotach do Smoleńska
6) Tajemnice lotu 7.04.2010
7) Był sobie hangar; Okęcie 2010

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @ I to w Europie tę bombę podłożyli. I pewnie imigranci. Nadali przesyłkę do rodziny w...
  • @Autor Tu żadnego proroctwa się nie doszukasz. Cała polityka to okrągły stół, gdzie się...
  • @ZYGMUNT BIAŁAS A ja kibicuje! I wciaz bede. Bardzo lubie czytac Pana notki, chociaz nie...

Tematy w dziale