Blog
kawał w bok od szosy głównej
Krzysztof Wołodźko
Krzysztof Wołodźko Bicz na konliberałów...
125 obserwujących 834 notki 1062924 odsłony
Krzysztof Wołodźko, 18 marca 2016 r.

Starość Polek – ogromne wyzwanie

Opublikowany niedawno raport „Polki 50 Plus. Zdrowie i jego zagrożenia” uświadamia, że choć coraz więcej w debacie publicznej ukazywanych jest procesów związanych ze starzeniem się społeczeństwa, to o wiele mniej mówi się o odrębnych wyzwaniach związanych ze starzeniem kobiet. „Liczba i uciążliwość obciążeń zdrowotnych, z którymi polskim kobietom przychodzi zmagać się w jesieni życia stawia je w niekorzystnej sytuacji nie tylko wobec mężczyzn, ale częstokroć także kobiet z innych krajów europejskich” – twierdzą autorzy dokumentu.

Raport „Polki 50 Plus. Zdrowie i jego zagrożenia” pod redakcją naukową prof. dr hab. Antoniny Ostrowskiej powstał wspólnym wysiłkiem Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Zawiera on zarówno szczegółowe opracowania wielu zagadnień (m. in. społeczny kontekst starzenia się kobiet, ekonomiczny wymiar dłuższego życia kobiet, analiza stanu zdrowia kobiet 50+ w Polsce w świetle danych europejskich, choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe u kobiet, przemoc wobec starszych kobiet), jak i szereg rekomendacji dotyczących działań koniecznych dla zapewnienia starszy Polkom lepszego życia.

Spójrzmy na demografię

Spójrzmy najpierw na demografię. Z prognoz Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że do 2035 r. osoby po 65. roku życia będą stanowić około jednej czwartej polskiego społeczeństwa. Co więcej, ponad dwukrotnie zwiększy się populacja osób osiemdziesięcioletnich i starszych! Liczba starych kobiet w najbliższych latach będzie przyrastać szybciej niż starych mężczyzn. W roku 2035 ich udział w populacji wzrośnie z 16,3 proc. do 26,5 proc. Jak zwracają uwagę twórcy raportu: dynamika taka należy do jednej z najszybszych w Unii Europejskiej. Równocześnie – co stanowi wyzwanie dla współczesnej medycyny, ale także ogromne wyzwanie społeczno-ekonomiczne i polityczne – coraz aktualniejsze staje się sformułowanie, że celem jest „dodawanie życia do lat, a nie lat do życia”. Mowa oczywiście o sytuacji, w której osoby starsze cieszą się jak największą sprawnością i dobrostanem życiowym. Ale czy w polskich warunkach jest to w ogóle możliwe?

Prof. Ostrowska zwraca uwagę, że starzenie się kobiet przebiega inaczej niż analogiczny proces u mężczyzn, na co składają się zarówno czynniki biologiczne, jak i psychospołeczne. Znany stereotyp mówi, że kobiety na starość „żyją lepiej”, ponieważ w ogóle żyją dłużej. Badaczka wskazuje, że różnorakie międzynarodowe badania tego nie potwierdzają: „pomimo przeciętnie dłuższego życia, kobiety częściej chorują, a także występuje wśród nich większa kumulacja chorób, zwłaszcza przewlekłych i niepełnosprawności”. Miary badawcze w rodzaju HLY (Healthy Life Years) i DALY (Disability Adjusted Life Years) wskazują na bardziej niekorzystną sytuację kobiet niż mężczyzn i dzieje się tak we wszystkich krajach. I to niezależnie od ich poziomu rozwoju ekonomicznego.

To nie jest kraj dla starszych kobiet?

Dane zebrane przez GUS potwierdzają ten obraz. Wskazują one choćby na większą liczbę schorzeń deklarowanych przez kobiety powyżej 65. roku życia, większe występowanie ograniczeń sprawności (według ostatniego spisu powszechnego współczynnik niepełnosprawności wynosił 13,9 dla mężczyzn i 14,7 dla kobiet). Z danych wynika również, że pomijając choroby stanowiące najczęstsze przyczyny zgonów kobiet (choroby układu krążenia, choroby nowotworowe), cierpią one z powodu wielu dolegliwości nie stanowiących bezpośredniej przyczyny zgonu, ale zdecydowanie pogarszających stan zdrowia i samopoczucia i obniżających możliwości funkcjonowania. Przede wszystkim mowa o chorobach kobiecych, chorobach stawów i kości, nerwicach, depresjach, chorobach tarczycy, uczuleniach i alergiach, chorobach układu moczowo-płciowego. Schorzenia te czasami nawet wielokrotnie częściej występują wśród kobiet niż mężczyzn – stąd trzeba mówić o odrębnym charakterze i społecznym kontekście schorzeń starszych kobiet.

Wbrew niemądremu bon motowi społeczeństwo, owszem, istnieje. Życie społeczne i starość kobiet to procesy, które wzajem się warunkują. Również dlatego, że porównanie struktury wieku starszych kobiet z mężczyznami wskazuje na rosnący proporcjonalnie szybciej odsetek najstarszych kobiet. To osoby, które pozostają samotne, a przy tym wymagają wielowymiarowej pomocy i opieki. Wśród osób powyżej 80-tego roku życia jest ich ponad dwukrotnie więcej niż mężczyzn. W przedziale wieku 50-59 większość kobiet w Polsce posiada jeszcze małżonka i tylko co 10-ta żyje samotnie. Ale już w kolejnej dekadzie życia, 60 – 69 lat, mieszkających samotnie kobiet jest już dwukrotnie więcej. Dodajmy do tego, że zwykle to kobiety są opiekunkami mężczyzn, nie tylko swoich starych i schorowanych mężów/partnerów życiowych, ale także wnuków lub niepełnosprawnych dzieci.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnieKrzysztof Wołodźko
Krzysztof Wołodźko
Utwórz swoją wizytówkę

image


Krzysztof Wołodźko, na ogół publicysta. Miłośnik Nowej Huty.


Wyją syreny, wyją co rano,
grożą pięściami rude kominy,
w cegłach czerwonych dzień nasz jest raną,
noc jest przelaną kroplą jodyny,
niechaj ta kropla dzień nasz upalny
czarnym - po brzegi - gniewem napełni -
staną warsztaty, staną przędzalnie,
śmierć się wysnuje z motków bawełny...

Troska iskrą w sercu się tli,
wiele w sercu ognia i krwi -
dymem czarnym musi się snuć
pieśń, nim iskrą padnie na Łódź.

Z ognia i ze krwi robi się złoto,
w kasach pękatych skaczą papiery,
warczą warsztaty prędką robotą,
tuczą się Łodzią tłuste Scheiblery,
im - tylko radość z naszej niedoli,
nam - na ulicach końskie kopyta -
chmura gradowa ciągnie powoli,
stanie w piorunach Rzeczpospolita.

Ciąży sercu wola i moc,
rozpal iskrę, ciśnij ją w noc,
powiew gniewny wciągnij do płuc -
jutro inna zbudzi się Łódź.

Iskra przyniesie wieść ze stolicy,
staną warsztaty manufaktury,
ptaki czerwone fruną do góry!
Silnym i śmiałym, któż nam zagrodzi
drogę, co dzisiaj taka już bliska?
Raduj się, serce, pieśnią dla Łodzi,
gniewną, wydartą z gardła konfiskat.

Władysław Broniewski, "Łódź"


Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Znam realia Krakowa i Warszawy; widzę jak lokalną zieloną przestrzeń przejmują takze w mojej...
  • Skoro ten wywiad z Fulopem zrobiło Polskie Radio, to widocznie jest nacisk z góry w Polsce i...
  • Sformatowany na modłę najbardziej komercyjnego nurtu pop paździerz. Nawet mi ich nie żal. :D

Tematy w dziale