Blog
Czas na rodzinę!
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich AP
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich AP www.srk.archpoznan.pl
0 obserwujących 26 notek 16433 odsłony
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich AP, 22 lutego 2013 r.

Kocham, więc jestem!

 

Kocham więc jestem... czy aby na pewno, będą się niektórzy zastanawiać. Nie jest to żadnym zaskoczeniem, bo nasza cywilizacja od jakiegoś czasu żyje według kartezjańskiej zasady „myślę, więc jestem”. Wygląda ona na bardzo logiczną, tak prostą, a jeszcze jak się umie w towarzystwie zacytować ją po łacinie, no to już zyskujemy w oczach niektórych miano jaśnie oświeconych.

Niestety, mimo iż Kartezjusz chciał dobrze, to na dobre naszej cywilizacji to racjonalistyczne credo nie wyszło, i więcej zaciemniło niż rozjaśniło. Oto coraz częściej ludzie zdają się budować swe życie właśnie w taki sposób, jakby wszystko, co da się pomyśleć i wymyśleć było dobre i prawdziwe. Dobrze wiadomo, że tak nie jest.

Gdyby chcieć to przekonanie, że „cogito ergo sum”, rozłożyć na intelektualne łopatki na inny sposób, to wystarczy dostrzec, że nie dlatego jesteśmy, bo myślimy, ale że ktoś wcześniej nas ukochał, i chciał się ta miłością z nami podzielić. Tylko dzięki temu mogła w ogóle w naszej głowie zabłysnąć jakaś myśl.

I jeśli chodzi o nasze myślenie, to miłość ma w nim udział zasadniczy, także w perspektywie przyszłości. Jeśli nasze myśli nie są ‘zaprawione’ miłością, to stają się formą bez treści. Jeśli zaś za takimi ‘myślami’ idzie działanie, to świat, który człowiek poprzez nie buduje jest właśnie taki pusty w środku… Są struktury, procedury, stanowiska, ale brakuje sensu, który jest tym, co pomaga wierzyć, mieć nadzieję i kochać. Tym sensem jest właśnie miłość, którą nie my wymyśliliśmy. Jest ona nie z tego świata, ale ten świat bez niej by nie zaistniał, i to ona – a nie rozum – jest tym, co „porusza Słońce i gwiazdy…”.

Michał A. Michalski

 


XX Koncert Charytatywny Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Poznańskiej - 27 maja 2013r. , godz. 18.00, Aula UAM.


XV Amatorski Turniej Tenisa Stołowego - 23 marca 2013r. , godz. 9.00, sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej nr 54, ul Małoszyńska 38, Poznań.


 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Poznańskiej jest organizacją społeczną, która powstała w 1994 r., działającą na podstawie własnego statutu oraz w oparciu o przepisy prawa Kanonicznego oraz prawa o stowarzyszeniach. Skupia osoby akceptujące naukę społeczną Kościoła Katolickiego, a w szczególności naukę o małżeństwie i rodzinie. Działalność prowadzi w łączności z władzą kościelną, co gwarantowane jest przez osobę asystenta kościelnego - Ks. Kanonika Leonarda Polocha. Stowarzyszenie działa na terenie Archidiecezji Poznańskiej. Posiada osobowość prawną, a jego celem jest troska o zgodne z nauką Kościoła życie małżeńskie i rodzinne oraz wspieranie rodziny w wypełnianiu jej zadań społecznych. W szczególności prowadzona jest działalność społeczno-kulturalna i oświatowo-wychowawcza poprzez organizowanie poradnictwa rodzinnego, obozów i kolonii dla dzieci oraz imprez kulturalno-rekreacyjnych. Stowarzyszenie reprezentuje także interesy rodzin katolickich wobec władz publicznych (rządowych i samorządowych) oraz konsekwentnie inicjuje i wspiera wszelkie działania, których celem jest ochrona życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego. Nr KRS 0000090832.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @HALO To jak homosie pojawią się w reklamie telewizyjnej, to rodzina przed telewizorem się...
  • @TURABAT Szersze uzasadnienie akcji znaleźć można na obu linkowanych stronach. Rodzina jest...
  • @grazss Dziękujemy! Już powinno być OK.

Tematy w dziale