8 obserwujących
209 notek
58k odsłon
  90   0

Zachodni Papuasi ogłosili Zieloną Wizję Państwa

1 grudnia 1961 roku w mieście Hollandia (dzisiaj Jayapura) w Papui Zachodniej znanej w okresie holenderskiej kolonizacji jako Zachodnia Nowa Gwinea doszło do podniesienia niepodległościowej flagi Papui Zachodniej. Ceremonia była etapem przyśpieszonego programu nadania Papui Zachodniej niepodległości. Osiem miesięcy wcześniej oficjalnie powołano Radę Nowej Gwinei, a w grudniu Zachodni Papuasi proklamowali Manifest, który potwierdzał niepodległościowy kurs rdzennych mieszkańców Nowej Gwinei.

Papuasi ufali w tym czasie Holendrom, ale ci ostatni niestety złamali „daną obietnicę” i zostawili ich w rękach wroga, który przybrał wkrótce realny kształt indonezyjskiego wojska i indonezyjskiej administracji. Papua Zachodnia zamiast zostać zdekolonizowana, doświadczyła nowej, znacznie brutalniejszej kolonizacji ze strony indonezyjskiego sąsiada. Zachodni Papuasi czekają na sprawiedliwość od blisko 60 lat.

Rdzenni Mieszkańcy Papui Zachodniej odwołując się do istotnych elementów własnej kultury oraz wsłuchując się w głos społeczności międzynarodowej w listopadzie 2021 roku wystąpili ze szczególnym programem nawiązującym do koncepcji rdzennego podejścia do natury i współczesnej ochrony środowiska. W trakcie odbywającego się w Glasgow „Szczytu Klimatycznego COP26” przedstawiciele Tymczasowego Rządu Papui Zachodniej i Kampanii na rzecz Niepodległości Papui Zachodniej ogłosili „Zieloną Wizję Państwa” – „Green State Vision”.

image

Tym samym rdzenni mieszkańcy Papui Zachodniej zwracając się do wszystkich zebranych wokół ochrony przyrody i klimatu przedstawili koncepcję niepodległej Papui Zachodniej jako „pierwszego zielonego państwa”.

„W materializmie nie ma ani bezpieczeństwa ani stabilności”. Od czasów kolonializmu, a zwłaszcza indonezyjskiej okupacji Papui Zachodniej raj został zniszczony duchowo, psychicznie i fizycznie” – czytamy w oświadczeniu organizacji.

„Wizja zielonego państwa” została opracowana przy pomocy międzynarodowych prawników, w tym brytyjskiej adwokat Jennifer Robinson. W trosce o odzyskanie niepodległości i pozbycie się kolonialnej protekcji Indonezji i zniszczeń jakie pozostawiła indonezyjska obecność w Papui Zachodniej „Wizja Zielonego Państwa” zakłada:

– uczynienie ekobójstwa poważnym przestępstwem kryminalnym;

– przywrócenie opieki nad zasobami naturalnymi władzom tubylczym;

– połączenie zachodnich norm demokratycznych z lokalnymi systemami papuaskimi;

– „zawiadomienie” wszystkich przedsiębiorstw wydobywczych, w tym naftowych, gazowych, górniczych, wyrębu drewna i uprawy palmy oleistej, o konieczności przestrzegania międzynarodowych norm środowiskowych lub zaprzestania działalności.

„Wizja zielonego państwa” w Papui Zachodniej „to wizja gotowa do wprowadzenia przez Tymczasowy Rząd po tym, jak tylko przejmie kontrolę nad ziemią należącą do rdzennej ludności Papui Zachodniej”. Zgodnie z międzynarodowymi prawami i najlepszymi praktykami, nakreśliliśmy wizję tego, w jaki sposób zwrócimy władzę plemionom, które żyją tam od ponad 40 tysięcy lat” – mówi Raki Ap, rzecznik Free West Papua Campaign i bliski kooperator Zjednoczonego Ruchu Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP) w rozmowie z Dannym Chiversem z „New Internationalist”.

„Kiedy Zachodni Papuasi przejmą kontrolę nad ziemią, wylesianie się skończy. Zanieczyszczenia i łamanie praw człowieka ustaną, a my znów będziemy mogli dbać o ziemię, tak jak robiliśmy to przez tysiące lat wcześniej” – mówi Raki Ap, który wystąpił na ulicach Glasgow podczas „Szczytu Klimatycznego COP26”.

Obecny przemysł wydobywczy – górnictwo, gaz ziemny, olej palmowy – wymuszany na nas przez okupację indonezyjską, zostanie wstrzymany i zredukowany, zgodnie z życzeniem lokalnej ludności. Plemiona będą zaangażowane we wszelkie podejmowane decyzje, które mają miejsce na ich ziemiach. Nic się nie stanie bez ich zgody. To jest wizja państwa w interesie ludzi, roślin i zwierząt, w interesie,a nie zysku – mówi Raki Ap.

„ZIELONA WIZJA PAŃSTWA” DROGĄ DO RATOWANIA TRZECIEGO CO DO WIELKOŚCI LASU DESZCZOWEGO NA ŚWIECIE

4 listopada 2021 roku w Glasgow podczas Szczytu Klimatycznego COP26, Tymczasowy Rząd Papui Zachodniej powstały pod parasolem Zjednoczonego Ruchu Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP) ogłosił „Wizję Zielonego Państwa”. Wizja ta głosi koncepcję niepodległej Papui Zachodniej, wolnej od ludobójczego i ekobójczego kolonializmu indonezyjskiego.

Ta wizja to nasza oferta dla świata. Mamy właściwe rozwiązanie globalnego kryzysu klimatycznego. Mój lud opiekuje się zieloną krainą Nowej Gwinei od dziesiątek tysięcy lat. Nasze lasy deszczowe są płucami świata, a my jesteśmy jego strażnikami. Rząd Indonezji i międzynarodowe korporacje niszczą nas las i zabijają naszych ludzi. Nie da się oddzielić rdzennych Zachodnich Papuasów od gór, lasów czy rzek. Jesteśmy połączeni z naszym środowiskiem. Nie możemy przyjść i zniszczyć lasu w imię „rozwoju”, tak jak czyni to Indonezja. Od dziesiątek tysięcy lat pozostajemy w zgodzie z naturą i wszystkim istotami na naszej ziemi. Wizja Zielonego Państwa oznacza pokój, oznacza samostanowienie i niepodległość. Ta wizja przynosi obietnicę życia i gwarancję przetrwania wszystkich istot.

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale