0 obserwujących
130 notek
42k odsłony
629 odsłon

Polak pierwszym obcokrajowcem oskarżonym o zdradę

Wykop Skomentuj

8 stycznia 2019 roku odbędzie się druga rozprawa przed Sądem Rejonowym w Wamenie w dystrykcie Jayawijaya, w którym na ławie oskarżonych zasiądzie polski podróżnik Jakub Skrzypski oraz trzech rdzennych mieszkańców Papui Zachodniej, w tym student z ludu Amungme Simon Carlos Magal. Rozprawa przed indonezyjskim sądem rozgrywa się w Papui Zachodniej, terytorium włączonym w skład państwa indonezyjskiego w latach 1960. – objętym do dnia dzisiejszego konfliktem na tle niepodległościowym.

W publikacji zamieszczonej na stronie Sojuszu na rzecz Demokracji w Papui (AlDP) podsumowującej wydarzenia z ostatnich trzech miesięcy, prawnik reprezentująca Jakuba Skrzypskiego, Latifah Anum Siregar zauważyła, że obywatel Polski jest pierwszym obcokrajowcem oskarżonym o zdradę w Papui Zachodniej na podstawie popularnych zarzutów o „makar”. 

image

Odczytanie aktu oskarżenia przeciwko Jakubowi Skrzypskiemu, zostało przełożone na 8 stycznia przez sędziego Jajida podczas inauguracyjnej sesji z 17 grudnia 2018 roku. Opóźnienie miało wynikać z nieobecności tłumacza ustnego podczas sesji inauguracyjnej. Rzeczniczka prokuratury okręgowej w Wamenie, Ricarda Arsenius powiedziała, że proces jest prowadzony zgodnie z prawem indonezyjskim. Pozwany powinien rozumieć język indonezyjski, a wobec braku płynności w komunikacji na okoliczność procesową powołano tłumacza języka angielskiego, ale jak się okazało ten nie był w stanie przybyć do miejsca przeznaczenia – pojawiły się trudności w nabyciu biletu w okresie przedświątecznym i tłumacz nie dotarł.. 

Arsenius dodała, że indonezyjscy prokuratorzy wysłali list do polskiego konsulatu z prośbą o zapewnienie tłumacza. W okresie przed procesowym nie otrzymali odpowiedzi, więc prokurator zwrócił się o tłumacza j. angielskiego z jednego z uniwersytetów w Jayapurze. Adwokat reprezentująca Jakuba Skrzypskiego, Latifah Anum Siregar, powołując się na stanowisko Polaka zwróciła uwagę na to, że dla płynności komunikacji właściwszym byłby tłumacz języka francuskiego, języka którym Jakub posługuje się na co dzień mieszkając w Szwajcarii. 

Warto również zwrócić uwagę na to, że pierwsze posiedzenie sądu z 17 grudnia pod przewodnictwem sędziego Yajida zaplanowane na godzinę 10.00 rozpoczęło się dopiero o godzinie 15.00. Według portalu Bumipapua.com opóźnienie te spowodowane było oczekiwaniem na przylot tog dla sędziów, które transportowano specjalnie do Wameny na tę okoliczność prosto z Jayapury. To przejaw braku profesjonalizmu. Już pierwsza rozprawa wykazała, że indonezyjska administracja nie radzi sobie z organizacją procesu w Wamenie, terytorium trudno dostępnym pod względem logistycznym i organizacyjnym. Indonezyjskie organy ścigania wywiozły oskarżonych z Jayapury, nieformalnej stolicy Papui Zachodniej, przy osobistej asyście śledczego Lintonga Simanjuntaka, pomimo, że zarówno zespół prawniczy pod przewodnictwem Latifah Anum Siregar, jak i sam Jakub Skrzypski apelowali o kontynuowanie postepowania w Jayapurze 

W opinii niektórych obserwatorów usytuowanie procesu w Wamenie, największym mieście centralnych wyżyn Papui Zachodniej nad którymi Indonezyjczycy sprawują niepełną kontrolę i gdzie trwa narastający w ostatnich miesiącach nieregularny konflikt zbrojny, może być próbą przeprowadzenia procesu pokazowego, elementem wywarcia wrażenia na zachodniopapuaskich oponentach władzy w Dżakarcie oraz ich potencjalnych sojusznikach za granicą. Polak został wybrany jako kozioł ofiarny a znalezione przy nim materiały zostały wykorzystane do wszczęcia procesu poszlakowego. 

Pochodzący z Olsztyna Jakub Skrzypski jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Lozannie. Jest przedstawicielem pokolenia i kilkumilionowej polskiej diaspory, które po 2004 roku tymczasowo lub z myślą o dalszej perspektywie, wyjechało z Polski w poszukiwaniu nowych możliwości w Europie. Jakub Skrzypski pracował w Anglii i w Szwajcarii. W ostatnim z tych krajów kontynuował pracę w momencie ostatniego wyjazdu turystycznego do Azji Południowo-Wschodniej i posiada w nim prawo stałego pobytu. 

Przedłużona o trwające zatrzymanie i proces karny, aktualna obecność Jakuba Skrzypskiego w Indonezji to już dziewiąta podróż Polaka do tego kraju na przestrzeni lat 2007-2018. Posiada on wielu znajomych na Jawie i Bali, potrafi komunikować się nie tylko w języku indonezyjskim, ale także w pewnym stopniu, w niektórych językach lokalnych. Podczas ostatniej podróży do Indonezji, obok między innymi pobytu na Jawie, postanowił po raz pierwszy udać się na najdalej położone na wschód obszary znajdujące się w granicach kraju. Oznaczało to podróż do zachodniej części Nowej Gwinei, najdłużej istniejącej w tym regionie byłej kolonii holenderskiej, która po kontrowersyjnym procesie prawnym w latach 1960. została scedowana na rzecz Indonezji. Obszar znajdujący się od dekad na mapie konfliktów zapalnych świata, nie mógł zniechęcić Skrzypskiego. Zainteresowany kwestiami humanitarnymi i społecznymi Polak, już wcześniej był kojarzony przez swoich znajomych jako ekstremalny podróżnik. 

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka