2 obserwujących
10 notek
2735 odsłon
  108   0

Co z pracownikami z Ukrainy?

Ukraińscy pracownicy są potrzebni polskim przedsiębiorcom. Dziś przebywa ich w Polsce ok 1,5 mln. Co będzie w 2022 roku? Tu jest wielka niewiadoma. Wizy dla Ukraińców ma podobno obsługiwać nowa firma, która jak podaje Puls Biznesu na ten cel dopiero zbiera pieniądze.

Ukraińscy pracownicy są potrzebni polskim przedsiębiorcom. Dziś przebywa ich w Polsce ok 1,5 mln. Co będzie w 2022 roku? Tu jest wielka niewiadoma. Wizy dla Ukraińców ma podobno obsługiwać nowa firma, która jak podaje Puls Biznesu na ten cel dopiero zbiera pieniądze.

Zgodnie z danymi ZUS szacuje się że legalnie pracujących w Polsce Ukraińców jest ok 800 tysięcy. Jednak tak naprawdę może ich być nawet dwa razy więcej

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że mamy w Polsce mnóstwo nielegalnych imigrantów lub osób, które pracują w szarej strefie - przyznaje w rozmowie z Business Insider Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. I dodaje: -  Szacunki mówią, że może być ich dwa razy tyle w stosunku do tego, jaką mamy legalną migrację, więc jest to około 1,5 miliona.

Duży chaos w przyszłym roku może spotkać przedsiębiorstwa z branży budowlanej i magazynowej, a także właścicieli restauracji. Firmy te w dużym stopniu korzystają z pracowników ukraińskich, a przez problemy z wyborem operatora wniosków wizowych naszej Ambasady w Kijowie w przyszłym roku może im brakować rąk do pracy. Sprawa wyboru operatora wizowego ciągnie się już pół roku. Zaczęło się od manifestacji na Ukrainie przeciwko wybranemu nowemu operatorowi, w którego skład wchodzi spółka Personnel Service. Manifestanci zarzucali wygranemu francuskiemu konsorcjum, którego członkiem jest polska firma Personnel Service konflikt interesów, ponieważ PS zajmuje się przede wszystkim pośrednictwem w zatrudnianiu m.in obywateli Ukrainy.

Następnie wynik przetargu został zaskarżony do KIO, gdzie podjęto decyzję by do przetargu wróciła grecka firma Global Visa, która następnie przez kolejny wyrok KIO została z przetargu wyrzucona. Skutkuje to tym, że ponownie pozostaje wybór pomiędzy francuskim konsorcjum TLS (w skład którego wchodzi Personnel Service), a VFS Global. Sytuacja jest bardzo poważna, a w obliczu zaogniającej się sytuacji na wschodzie Ukrainy i rywalizacji o pracowników ze Wschodu z innymi gospodarkami takimi jak Niemcy czy Czechy, jej właściwe rozwiązanie jest elementem kluczowym dla polskich firm. Instytucje decydujące o wynikach postępowania powinny dokładnie przeanalizować wszystkie oferty i wziąć pod uwagę wszelkie ryzyka związane z wyborem nowego operatora. Można wnioskować, że cały proces przetargowy był przygotowany bez dochowania odpowiedniej staranności i najlepszym wyjściem byłoby jego anulowanie i rozpisanie przetargu na nowo wg najlepszych standardów.

W tej sprawie interpelację składała Konfederacja. - Mamy kryzys na wschodniej granicy z Białorusią i niestety grozi nam ogromny chaos i kryzys także na wschodniej granicy z Ukrainą. Jednym problemem jest brak przemyślanej polityki migracyjnej, drugim problemem jest, że Państwo nie działa. Za pośrednictwem ministerstw, urzędów jest niekompetentne, niesprawne o czym świadczy problem z przetargiem na obsługę wizową. - mówił w trakcie konferencji poseł Jakub Kulesza

Na możliwe zakłócenia w wydawaniu wiz na Ukrainie uwagę zwrócił też m.in. Warsaw Enterprise Institute, który wskazał że Ukraińcy pełnią ważną rolę na polskim rynku pracy. WEI w swoim stanowisku podkreśla, że podmiot prywatny obsługujący tak newralgiczny proces, jakim jest obsługa ruchu wizowego, musi być wiarygodny, posiadać doświadczenie w tym zakresie oraz gwarantować bezpieczeństwo procedury i ochrony danych osobowych.

Co szczególnie ciekawe wczoraj na łamach Pulsu Biznesu przedstawiciele Personnel Service zapowiadali wejście na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Planują pozyskać 15-25 mln zł na ukraiński projekt wizowy. Planują otworzyć na terenie Ukrainy 18 centrów wizowych, w których ma pracować 500 osób. Na ten cel PS chce właśnie zebrać pieniądze od inwestorów. Pytanie tylko kiedy uda się utworzyć te 18 centrów, zatrudnić ludzi i zebrać na ten cel pieniądze? Kiedy to nastąpi i kto będzie do tego czasu obsługiwał obywateli Ukrainy? Nie wiadomo.

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale