Dariusjune Dariusjune
42
BLOG

QAVS (Queen’s Award for Voluntary Service) dla Polskiej Szkoły na Ealingu

Dariusjune Dariusjune Kultura Obserwuj notkę 0

image

QAVS (Queen’s Award for Voluntary Service) - Polska Szkoła na Ealingu 


Polska Sobotnia Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Tadeusza Kościuszki w Londynie na Ealingu a także European's Welfare Association CIC w Walsall otrzymały przyznawane przez Elżbietę II najwyższe brytyjskie odznaczenie dla organizacji społecznych, Nagrodę Królowej za Służbę Społeczną QAVS (Queen’s Award for Voluntary Service). Została ustanowiona w 50 rocznicę koronacji Monarchini. Przyznawana jest za "wybitne zasługi grup wolontariuszy na rzecz ich społeczności". Po raz pierwszy nagrodzone zostały organizacje reprezentujące blisko milionową społeczność Polaków w Wielkiej Brytanii. Nagroda jest najwyższym wyróżnieniem, które może być przyznane organizacji charytatywnej w Wielkiej Brytanii i jest równa MBE - The Most Excellent Order of the British Empire. 


Otrzymanie tej niezwykłej dystynkcji to wielki honor i zaszczyt dla wszystkich pokoleń, które z wielkim poświęceniem pracowały nad rozwojem szkoły. Wyraża szacunek i wkład osób związanych ze szkołą w jej 67 letniej historii. Polska Szkoła na Ealingu została nominowana do nagrody QAVS przez członka brytyjskiego parlamentu z okręgu North Ealing, Mr. Stephena Pound’a. Nominację poparło wiele organizacji: Polska Macierz Szkolna, Polish YMCA, Polski Uniwersytet Na Obczyźnie (PUNO), polskie harcerstwo oraz osoby indywidualne. W grudniu 2016 r, odwiedził Polską szkołę Mr. Nitesh Gor, inspektor z QAVS Team, który wnikliwie przypatrzył się działalności i finansom placówki rekomendując do tej nagrody. Inspektor rozmawiał z uczniami, dyrekcją, gronem pedagogicznym oraz wolontariuszami. Obejrzał zajęcia lekcyjne na wszystkich poziomach wiekowych, poświęcił czas młodym redaktorom szkolnej gazetki oraz samorządowi uczniowskiemu.


Polska Sobotnia Szkoła im. Tadeusza Kościuszki w Londynie to najstarsza i największa placówka tego typu w Wielkiej Brytanii, założona w 1950 roku przez pokolenie Polaków, którzy trafili na Wyspy w trakcie i tuż po drugiej wojnie światowej. W sierpniu 1950 roku z inicjatywy księdza Adama Wróbla w dzielnicy Ealing, powstała polonijna parafia, a następnie Szkoła Przedmiotów Ojczystych. W tamtych latach ważne było utrzymanie polskości i zapewnienie dzieciom i młodzieży języka polskiego w czytaniu, mowie i piśmie oraz przekazywaniu historii. W szkole podjęło naukę 19 uczniów w jednej klasie. W 1952 roku uzyskano od nowo powstałej Polskiej Macierzy Szkolnej program edukacji, który stał się podstawą nauczania. W 1955 roku powstał pierwszy oficjalny Komitet Rodzicielski, a dwa lata później założono bibliotekę szkolną, która funkcjonuje do dzisiaj. Na początku lat 60 - tych do szkoły uczęszczało 170 uczniów, a uczyło dziewięciu nauczycieli w siedmiu klasach. Rozpoczęto starania o wprowadzenie „małej matury z języka polskiego". 


Od początku swego istnienia, szkoła znana była jako Szkoła Przedmiotów Ojczystych. Dopiero w roku szkolnym 1967 szkoła przyjęła imię Tadeusza Kościuszki, co jeszcze bardziej podkreśliło jej więź z polską historią i tradycjami. W  tym czasie, do pomocy w pracy nauczycieli zostali po raz pierwszy zatrudnieni absolwenci szkoły. Wprowadzono również nagradzanie młodzieży pucharami za wyjątkowe osiągnięcia w nauce. W latach 70 - tych do szkoły uczęszczało już 450 uczniów, szkoła liczyła 20 klas. W latach 80 - tych wprowadzono do szkoły „zerówkę” dla najmłodszych dzieci. Na przełomie 2000/2001 szkoła doczekała się złotego jubileuszu 50-lecia. Zorganizowano wystawę, bal charytatywny i akademię. Odprawiona została Msza Święta przez Ekscelencję Ks. Abp Szczepana Wesołego. W trakcie mszy poświęcono sztandar szkolny, który został ufundowany przez rodziców. W liturgii uczestniczyło ponad tysiąc osób z Prezydentem Rzeczypospolitej na Uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim na czele. Na prośbę uczniów klas gimnazjalnych, rozpoczęto kurs A Level, tak zwanej „dużej matury“ z języka polskiego. Liczba uczniów uczęszczających do szkoły wzrosła do 503 osób. Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej zwiększyło się zainteresowanie szkołą, nauczaniem języka polskiego, historii i geografii. 

 

W 2006 roku zarejestrowano szkołę jako organizację charytatywną. Zatwierdzono nowy statut, aby podporządkować się wymogom prawnym. Założono stronę internetową szkoły, wprowadzono nowy regulamin i usprawniono administrację szkolną. W roku 2010 na 60 - tą rocznicę powstania szkoły odbyły się wystawa dziejów szkoły, koncert i wielki bal. Wprowadzono również nowy emblemat szkolny, oparty na oryginalnym emblemacie z lat 70 - tych oraz motto szkoły: "Pamiętajmy, Pielęgnujmy, Przekazujmy". W roku szkolnym  2012 placówka liczyła 650 uczniów w 37 klasach. Była to wtedy największa polska szkołą w Europie. Obecnie w szkole kształci się 612 uczniów w 35 klasach. Na takie osiągnięcia szkoły złożył się wysiłek 14 dyrektorów, 23 prezesów, setki nauczycieli i pracowników, a także niezliczone rzesze wolontariuszy z Zarządu Szkoły i Koła Rodzicielskiego.


Szkoła zawsze pielęgnowała polskie tradycje i obchodziła święta narodowe oraz brała udział w uroczystościach patriotycznych. Uczniowie uczestniczą w prelekcjach historycznych, spotkaniach ze świadkami historii, spektaklach teatralnych, a także w konkursach szkolnych i pozaszkolnych. Organizowane są wycieczki do Instytut Polskiego i Muzeum im. generała Sikorskiego, Archiwum Armii Krajowej, pod Pomnik Polskich Lotników i na cmentarze gdzie pochowani są nasi rodacy. Nauczyciele organizują akademie, jasełka i konkursy czytania i recytacji. Koło Rodzicielskie zaprasza Świętego Mikołaja, przygotowuje kiermasze ciast i festyny szkolne. Uczniowie prowadzą szkolną gazetkę, a samorząd uczniowski wraz z Kołem Rodzicielskim organizuje akcje charytatywne. Przez wszystkie lata działaności, szkoła starała się zapewnić uczniom najlepsze warunki do kształcenia oraz najlepszą edukację. Od ponad pół wieku utrzymuje wierność korzeniom polskim, rozwija tożsamości młodych pokoleń i nadal jest „Mała Polską” na Ealingu.

 

Otrzymanie Queen's Award for Voluntary Service na długo pozostanie w pamięci, tak jak uhonorowanie prestiżowym odznaczeniem „Pro Memoria”, które szkoła otrzymała w 2011 roku, z rąk dr Jana Tarczyńskiego, w związku z uroczystościami 60-lecia istnienia szkoły. Medal przyznany przez ministra Jana Stanisława Ciechanowskiego, Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, „za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu”.



ks. Dariusz Kwiatkowski MIC, 

nauczyciel i kapelan szkoły  

Dariusjune
O mnie Dariusjune

I am interested in the theory and practice of integral personal and spiritual development, pedagogy and prevention of people at risk, spirituality and therapy of addicts and co-addicts, (alcoholics and co-alcoholics), methodology and paradigm of pastoral theology, processes of migration, integration, inculturation, globalization etc.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura