Sledzinski Sledzinski
112
BLOG

W obronie demokracji

Sledzinski Sledzinski Polityka Obserwuj notkę 0

Demokracja to władza ludu. Zasadą jest trójpodział władzy, gdzie wyróżnia się organ władzy stanowiącej, organ władzy wykonawczej i organ władzy sądowniczej. Tak miałby działać system władzy w państwie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby ten model obowiązywał we wszystkich strukturach kolegialnych. Jedną z takich struktur jest samorząd pracowniczy. Mam tu na myśli zarówno samorząd w zakłądzie pracy, gdzie załoga ma swojego przedstawiciela w zarządzie firmą, mam tu na myśli samorząd branżowy, gdzie "związek zawodowy"  skupia w sobie pracowników różnych zakłądów pracy podobnej branży i mam tu na myśli również samorząd pracowniczy zrzeszający wszystkie osoby pracujące bez względu na miejsce zatrudnienia.

Jest jeszcze jedna kategoria pracowników, któym nie przysługuje prawo do żadnego zrzeszenia się w organizacjach zwiazkowych. Wynika to wprost albo z zakazu przynależności związkowej pracowników pod rygorem zwolnienia osób będących członkami jakiegoś związku zawodowego oraz dlatego, że nie posiadają statusu pracownika...

Kto nie jest pracownikiem ?

Otóż za pracownika uważa się osobę zatrudnioną na mocy umowy o pracę. Zupełnie inny status ma osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą. Tu wchodzi już ogromna rzesza osób samodzielnie prowadzących działalność gospodarczą. Są to właściciele firm, także tych jednoosobowych. Także do tej grupy należy grupa osób zawierających postanowienie o "trybie samozatrudnienia".

W myśl przepisów o zwiazkach zawodowych te osoby wyłączone są z prawa przynależności do organizacji pracowniczych, znanych jako "związki zawodowe". W mojej ocenie podział związków zawodowych na branżowe jest podziałem chybionym. Podobnie jest ze statusem pracownika, kiedy dotyczy to osoby samodzielnie prowadzącej własną działalność gospodarczą.

Bardzo wiele firm "rzemieślniczych" funkcjonuje na zasadzie wykonywania pracy przez właściciela takiej firmy i bardzo często jest to praca bez korzystania z zatrudnienia pracowników, może z wykorzystaniem siły fizycznej członków najbliższej rodziny (współmałżonek oraz dorastające dzieci).

W chwili obecnej sejm przygotowuje modyfikację prawa w zakresie zrzeszania się w organizacjach społecznych i taką organizacją są najczęściej związki zawodowe. Kolejnym argumentem za modyfikacją tego prawa jest obrona Obywateli w zakresie swobody zrzeszania się. Jeżeli pracodawcy mogą zawierać porozumienia w zakresie polityki gospodarczej swoich firm, to jakim prawem właściciel firmy lub jej zarząd zabrania innym osobom prawo do zrzeszania się w legalnych orgaznizacjach swoim pracownikom ? Zarząd firmy dysponuje pracownikami jedynie w zakresie dotyczącym techniki i sposobu wykonania pracy zawodowej na powierzonym stanowisku. Każde inne decyzje pracownika muszą być wolne od nadzoru pomiotu zatrudniającego, gdyż byłoby to naruszenie swobód obywatelskich - czyli rażące naruszenie Konstytucji.

 

Czytaj więcej:

http://www.radiomaryja.pl/informacje/bedzie-nowela-dot-prawa-zrzeszania-sie-pracownikow/

 

 

 

Sledzinski
O mnie Sledzinski

Prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa jest pochodną właściwych relacji społeczno-gospodarczych w państwie

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka