Moim skromnym zdaniem
"Umiejcie prawidłowo ocenić to, co jest w was i wokół was! Umiejcie wartościować, rozróżniać, wybierać!" Jan Paweł II
5 obserwujących
41 notek
29k odsłon
1000 odsłon

1 marca w Gdańsku zapomnieli o rotmistrzu Witoldzie Pileckim

Wykop Skomentuj35

   Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to dzień szczególny i zawsze spędzam go w zadumie odwiedzając jak najwięcej grobów i miejsc upamiętniających Żołnierzy Wyklętych. W takim Dniu, nie mam ochoty na udział w radosnym czczeniu pamięci Ludzi zamordowanych w tak okrutny sposób. Ludzi, którzy powinni ŻYĆ i budować Kraj. Stanowić jego trzon. 

   I chociaż nie mam większych zastrzeżeń do państwowych uroczystości, które od kilku lat są godne i większość Polaków napawają dumą. To nie da się ukryć zbyt skromnego zaangażowania państwowych instytucji w rzetelne i szybkie wyjaśnienie spraw jeszcze niewyjaśnionych. Zbyt wiele sytuacji gdzie Państwo, muszą wyręczać wolontariusze. Niedostateczna ilość opracowań naukowych, które powinny służyć za wiarygodne źródło wiedzy. Brak działań zmierzających do wyeliminowania fałszywych publikacji i opinii, ewentualnie sprostowania. Brak wystarczającego zaangażowania, także środków finansowych w działania mające na celu upamiętnienie oraz rozpowszechnianie w świecie historii Polski od 1939 roku. Brak kar dla ludzi propagujących fałszywą, sowiecką narrację.

   Obserwuję także postępującą komercjalizację Święta i wykorzystywanie do celów politycznych. Nie będę tym pseudo patriotom wytykać chęci zarobku na pamięci o pomordowanych. Napiszę tylko, że tak się nie godzi.

    Także nikomu nie będę personalnie wytykać, chęci zbudowania sobie popularności na pamięci o Żołnierzach Wyklętych, do celów politycznych. To znaczy, skupiając się jedynie na samym udziale, pokazać się, złożyć kwiaty, zaistnieć medialnie.

    Wiele słów krytycznych nasuwa mi się, na organizację radosnych happeningów, a także koncertów w tym tylko dla wybranych. Czemu to ma służyć? Umniejszeniu powagi Święta?

   Także wybiórcze jest te Wasze - zwracam się do polityków - uczczenie pamięci. Bo nie rozumiem, jak można było zapomnieć o rotmistrzu Pileckim? Przykład z mojego pobytu w Gdańsku, mieście gdzie są groby Danusi Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyk" gdzie jest także kilka innych miejsc upamiętniających Żołnierzy Wyklętych. To w Gdańsku, całkiem niedawno bo 17 września 2019 roku, z wielką pompą i w obecności przedstawicieli władz, kościoła i innych organizacji odsłaniano pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego.

image

01 03 2020 godz.13:57 autor: Delfina Bo

   Fotografia z 1 marca 2020 godz. 13:57. Co chwila do pomnika podchodzi ktoś z mieszkańców lub zwiedzających muzeum, na terenie którego znajduje się pomnik. Jedni zmawiają modlitwę, inni w milczeniu oddają hołd. Widać także zaniepokojenie, że w pobliżu nie ma żadnego sklepu gdzie można było by zakupić kwiaty czy znicze, bo wtedy z całą pewnością pomnik Rotmistrza tonął by w kwiatach i zniczach i nie byłby tak zauważalny brak obecności polityków, przedstawicieli władz, wojska itp.

   Pomyślałam sobie wówczas, że z pewnością jeszcze nie dotarli, bo dzień (godz.14:00) jeszcze się nie skończył. U "Inki" i "Zagończyka" już byli bo został ślad w postaci dużej ilości wiązanek z podpisem na szarfach. Jak widać na zdjęciu u stóp rotmistrza Pileckiego kwiaty złożyło tylko Muzeum Drugiej Wojny Światowej-gospodarz terenu na którym znajduje się pomnik i jeśli mnie pamięć nie myli inicjator budowy pomnika.

    Więc, jakież było moje zdziwienie, kiedy następnego dnia o godz. 13:00 zastałam widok jak na fotografii poniżej. Brak słów.

image

02 03 2020 godz. 13:03 autor: Delfina Bo

   Nie chce się tego komentować, ale takie zaniedbanie nie może zostać niezauważone przez wyborców. Nie tykam nikogo personalnie ale zwracam się do całej ZP i Waszych wyborców bo naprawdę zawaliliście. Kiedy w "nosie" macie swoje obowiązki albo wykonujecie je połowicznie to jak można Wam zaufać? teraz mając taką wiedzę i świadomość, że to od Was zależy, kto i jakie instytucje zajmują się odkłamywaniem historii. To od Was zależy, kto zostaje ministrem/prezesem/dyrektorem instytucji mających dbać o rzetelne badania i przekaz. To od Was zależy na jaki cel przeznaczane są środki finansowe z budżetu, warto zweryfikować swoje poparcie. Bo.

    Wniosek nasuwa się tylko jeden, że nie macie podstawowej wiedzy historycznej i wydarzenia historyczne i święta z nimi związane wykorzystujecie tylko do lansu.


Wykop Skomentuj35
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka