0 obserwujących
75 notek
91k odsłon
  1147   0

Cud w Operze Narodowej - Krakowiaki i Górale w młodzieżowej realizacji

To nie był cud!!! To rewelacyjny efekt znakomitej współpracy młodych, utalentowanych śpiewaków oraz doświadczonych pedagogów i realizatorów operowych.

Z okazji 250-lecia Polskiego Teatru Publicznego Akademia Operowa przy Operze Narodowej przygotowała realizację dzieła uznawanego za pierwszą polską operę – „Cudu mniemanego czyli Krakowiaków i Górali”. Dzięki niezwykłemu pomysłowi Dyrektora TWON Waldemara Dąbrowskiego i Dyrektora Akademii Operowej Beaty Klatki po 220 latach od premiery i wielu latach od ostatniej realizacji na narodową scenę powrócił odkurzony utwór, który z pewnością wart był ponownego wystawienia. Na przekór tym wszystkim, którzy wodewil Stefaniego i Bogusławskiego dawno już pogrzebali, uznając, że jest to nie warta reanimacji ramotka.

Konstrukcja „Krakowiaków” daje artystom możliwość wykazania się nie tylko kunsztem wokalnym, ale i umiejętnościami aktorskimi, z czego wykonawcy znakomicie skorzystali. Entuzjazm wszechstronnie uzdolnionej operowej młodzieży sprawił, że powstał spektakl pełen świeżości, temperamentu i radości. Te emocje udzieliły się publiczności, która długo i zasłużenie oklaskiwała zespół wykonawców i realizatorów.

Niektórych uczestników Akademii Operowej słyszałem wcześniej w warunkach koncertowych i już wtedy byłem zbudowany poziomem wokalnym, ale dopiero dziś zobaczyłem i usłyszałem ich w scenicznej akcji. Zarówno partie solowe jak i ansamble były przygotowane perfekcyjnie, pokazując potencjał młodych śpiewaków, którzy – w znakomitej większości – są gotowi do pokazania się na dużych scenach operowych. Widać tu ogromną pracę pedagogów którzy dziś gryźli palce w pierwszym rzędzie sali kameralnej TWON. To Izabella Kłosińska, Eytan Pessen i Mathias Rexroth i własnie im należą się szczególne podziękowania, tym bardziej, że – jak mi mówili mi śpiewacy – pedagodzy tworzyli podczas zajęć przyjazną i mobilizującą atmosferę.

To wszystko świadczy o tym, że pomysł stworzenia w Operze Narodowej własnej kuźni talentów – Akademii Operowej był nie tylko udany, ale i bardzo potrzebny.

Biję się z myślami czy wymieniać nazwiska poszczególnych śpiewaków którzy wystąpili w „Krakowiakach”, ale poziom był tak wyrównany, że wyróżnienie kogokolwiek byłoby niesprawiedliwe.

Czekam więc z niecierpliwością na kolejną niespodziankę Akademii Operowej. Mamy przecież w naszej literaturze operowej wiele tytułów niesłusznie zapomnianych, które w tak młodym i pełnym wigoru wykonaniu mogłyby okazać się niespodziewanym odkryciem.

Dziękuję za uroczy wieczór z polotem wyreżyserowany przez Jarosława Kiliana, pod kierownictwem muzycznym Władysława Kłosiewicza, z barwnymi kostiumami Izabeli Chełkowskiej i w brawurowym wykonaniu uczestników Akademii Operowej TWON.

Ta wyjątkowa produkcja z pewnością zostanie zapamiętana przez miłośników opery, którzy ciagle czekają na niecodzienne wydarzenia w naszym czołowym teatrze operowym.

 

                                                                                                          Tadeusz Deszkiewicz

Obsada - uczestnicy Programu Kształcenia Młodych Talentów

Paweł Kołodziej, Marta Motkowicz, Bożena Bujnicka, Damian Wilma, Emil Ławecki, Piotr Maciejowski, Joanna Dubiela, Mateusz Hoedt, Przemysław Baiński, Dariusz Perczak, Andrzej Filończyk, Jan Żądło, Mikołaj Trąbka, Aleksandra Borkiewicz, Wanda Franek, Marcjanna Myrlak
oraz gościnnie
Edwin Nowak-Grelow i Zbigniew Bogdański

Zobacz galerię zdjęć:

+1 zdjęcie +2 zdjęcia
Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale