0 obserwujących
2 notki
1499 odsłon
  494   0

okaleczone - w szponach brutalnej tradycji

(…)Przeszył mnie ból, zupełnie jakby ktoś wrzucił mnie do wrzącej lawy. Palił mnie od stóp do głów, zdawał się rozszerzać oczy, eksplodować w mózgu. Znowu krzyknęłam. Nawet nie wiedziałam, że jestem w stanie wydać z siebie tak nieludzki wrzask. (…) Za każdym ruchem żyletki odcinała kolejny fragment mojego ciała. Mój mózg nie miał nawet czasu rejestrować tego wszystkiego co działo się między moimi nogami . Przypominałam ochłap mięsa, od którego rzeźnik odkrawa kawałki tłuszczu. Nie byłam już dzieckiem, jednostką ludzką, sześciolatką błagającą o ratunek.”- fragm. z obrzezania Hibo Wardere, która zdecydowała się opowiedzieć o tym barbarzyńskim zwyczaju, a przeczytać możemy o tym w książce ,,Cięcie”. Jest to nadzwyczaj brutalna historia a jednocześnie jedna z lepszych książek poruszających i ukazujących bestialski rytuał FGM

 FGM((Female genital mutilation) – odnosi się do wszelkich procedur obejmujących całkowite lub częściowe usunięcie zewnętrznych żeńskich narządów płciowych. Okaleczane są dziewczynki od niemowląt do dorosłych kobiet, jednak zdecydowana większość to wiek 4-8 lat. Choć jest to przestępstwo, niestety wciąż niewiele osób wie, że taki akt przemocy w ogóle istnieje. Zabieg wykonywany jest w nieludzkich, niehigienicznych warunkach nożem, żyletką lub nawet kawałkiem szkła, bez jakiegokolwiek znieczulenia. Łechtaczkę wyrzyna się z ciała kobiety właśnie za pomocą wymienionych narzędzi, a następnie zszywa się szczelnie najczęściej kolcami czy patykiem ,więc szycie jest nie mniej bolesne, zostawiając malutki otwór na mocz i krew menstruacyjną .Po zabiegu nogi dziewczyny są najczęściej związywane na kilka dni, aby pomóc w wiązaniu tkanek. Ofiary tej nieludzkiej praktyki muszą mierzyć się ze skutkami przez całe życie a zdarza się też i tak, że go po prostu nie przeżywają. Z powodu szoku, krwotoku czy zakażenia.

image

Nie wiadomo gdzie i dokładnie kiedy zapoczątkowano tą okrutna tradycję. Początki jej sięgają starożytności, a miejsce to prawdopodobnie Sudan/Egipt. Często błędnie uważa się, że okaleczenie żeńskich narządów odbywa się ze względów religijnych , jednak żadna religia nie wymaga takich praktyk. Najczęściej zabieg ten jest uznawany za przejście w dorosłość i jedyny warunek, aby kobieta zachowała czystość i mogła w przyszłości wyjść za mąż. Społeczności praktykujące uważają, że pochwy kobiet należy wyciąć – a kobiety, które nie zostały poddane okaleczeniu uważa się za nieczyste, niezdrowe, niegodne.

 ONZ donosi, że chociaż FGM koncentruje się w 30 krajach Afryki i Bliskiego Wschodu, jest również praktykowane w niektórych krajach Azji i Ameryki Łacińskiej oraz wśród imigrantów w Europie. Na świecie jest 200 milionów kobiet dotkniętych FGM . Tylko w Europie liczba okaleczonych lub zagrożonych okaleczeniem dziewczynek wynosi 1 000 000.

(…)”Teraz już wiedziałam, że to nieludzkie - kazać mi tak cierpieć . Nigdy nie pozwolilibyśmy na coś takiego w przypadku któregokolwiek z naszych zwierząt, dobilibyśmy kozę czy owcę, byle tylko nie musiały doświadczać podobnych męczarni. A moje cierpienie nie ustawało. Stara kobieta rozwarła moje wargi sromowe i kontynuowała cięcie. Całe moje ciało stało w ogniu a ja mogłam tylko krzyczeć.”

 Skutki tego brutalnego zabiegu odczuwa kobieta przez całe życie . Piekłem jest zarówno oddawanie moczu zwłaszcza po samym zabiegu jak i comiesięcznej krwi menstruacyjnej. Kolejne skutki to nawracające infekcje, które mogą prowadzić do bezpłodności, krwawienie, torbiele, ropnie, problemy z sikaniem , nietrzymanie moczu, depresja ,problemy podczas porodu , które mogą zagrażać matce i dziecku. Oczywiście skutkiem jest też ból, który powoduje każdorazowy seks, nie mówiąc już o jakiejkolwiek przyjemności czy pożądaniu.


 . image


,,Jest bardzo wczesny ranek. Boję się. Za mną siedzi matka, oplotła mnie nogami i włożyła w usta kawałek odłamanej gałęzi, abym nie odgryzła sobie języka, kiedy będę krzyczała z bólu .,,Waris – mówi matka – wiesz, że mogę cię nie utrzymać. Jesteśmy tu całkiem same . A więc bądź dzielna moje dziecko(…)widzę grymas na twarzy starej kobiety , surowe spojrzenie jej pozbawionych wyrazu oczu, jej długie palce, którymi wyjmuje z torby złamana brzytwę, widzę zaschniętą krew na ostrzu. Matka zawiązuje mi oczy . Potem czuję jak odcina kawałek mojego ciała, moje narządy płciowe(…)słyszę odgłos tępego ostrza , które bez końca tnie moją skórę(..)tylko jedno chodzi mi po głowie : chcę umrzeć”- Waris Dirie, kobieta, która po raz pierwszy zdecydowała się opowiedzieć o tym nieludzkim traktowaniu . Została obrzezana w wieku 5 lat. Kiedy miała 13 zdecydowała się na ucieczkę z rodzinnej Somalii, bo nie wyobrażała sobie życia u boku mężczyzny, który spokojnie mógłby być jej dziadkiem, a którego rodzina wybrała na jej męża. Wyjechała do Londynu. Dostrzegł ją znany fotograf i od tego momentu zaczęła się jej wielka przygoda na światowych wybiegach , wielka sława. A razem z nią rozpoczęła walkę , którą toczy do dziś. Walkę, żeby uchronić jak najwięcej dziewczynek przed obrzezaniem. Swoją historię opisuje w biograficznej książce ,,Kwiat pustyni”- „Niewiarygodna historia. Brzmi jak bajka. Książka w okamgnieniu stała się bestsellerem. Kwiat Pustyni potrząsnął ludźmi na całym świecie.”-

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka