0 obserwujących
2 notki
1391 odsłon
464 odsłony

okaleczone - w szponach brutalnej tradycji

Wykop Skomentuj3

 W 1996 roku Waris Dirie została oficjalnie mianowana ambasadorką do spraw eliminacji FGM, w 2002 roku stworzyła fundację (Fundacja Waris Dirie) ,której celem jest zaprzestanie okaleczania kobiecych narządów płciowych.

 Od momentu powstania fundacji w 2002 roku dotarła ona do ponad 400 milionów ludzi , na całym świecie wprowadzono lub zaostrzono przepisy dot. okaleczania kobiecych narządów płciowych. W 2013 roku ONZ po raz pierwszy ogłosiła w rezolucji, że okaleczenie kobiet i dziewcząt jest przestępstwem.

 Pan młody biorąc sobie za żonę obrzezaną kobietę staje się jedynym czerpiącym przyjemność z seksu. Podczas nocy poślubnej , otwiera swoją żonę członkiem , a jeżeli nie jest w stanie pomaga sobie nożem. Zdaje się, że mężczyzn podnieca cierpienie kobiet, bo jak inaczej wytłumaczyć całą tą sytuację, jak to możliwe że świadomie akceptują i domagają się tego okrutnego okaleczenia, wiedząc, że skutki są tak potworne a ból wszechobecny. W książce ,, Kwiat pustyni” Waris pisze :,,Plemienne wojny wywołało to samo co dało początek obrzezaniu- rozdęte ego, zarozumialstwo i agresja mężczyzn (…)Mężczyźni traktują kobietę jak własność, domenę swojej aktywności”

''(…)Doskonale pamiętałam ,jak za każdym razem po weselu szeptano ,że świeżo poślubiona panna młoda nie śpi w małżeńskim łożu, tylko w szpitalnym łóżku.”-wspomina Hibo.

 FGM jest uznawane na całym świecie za poważne naruszenie praw człowieka dziewcząt i kobiet. FGM nie ma żadnych korzyści zdrowotnych i szkodzi dziewczętom i kobietom na wiele sposobów. Odzwierciedla głęboko zakorzenione nierówności między płciami i stanowi skrajną formę dyskryminacji kobiet. Mimo to wciąż istnieje wiele mitów i nieporozumień na temat okaleczania żeńskich narządów płciowych, które wspierają utrwalanie tej szkodliwej praktyki.

 Od 2008 roku 15 000 społeczności lokalnych w 20 krajach publicznie zadeklarowało porzucenie praktyki FGM, jednocześnie 5 państw przyjęło prawo zakazujące obrzezaniu. Dane wskazują również na powszechną dezaprobatę dla tej praktyki w krajach, w których nadal jest ona stosowana.

UNICEF wraz z Funduszem Ludnościowym Narodów Zjednoczonych(UNFPA) prowadzi największy , światowy program na rzecz eliminacji praktyki obrzezania dziewcząt i kobiet. Współpracuje z rządami państw, społecznościami lokalnymi, przywódcami religijnymi i wieloma innymi partnerami, aby wspólnie doprowadzić do zakończenia tej szkodliwej praktyki. image


 Od 2003 roku 6 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych,w 2006 roku proklamowany przez Światową Organizację Zdrowia(WHO). Celem obchodów jest podniesienie świadomości na temat brutalnego rytuału obrzezania kobiet, zwrócenie uwagi na potrzebę wspierania podmiotów społeczeństwa obywatelskiego, a w szczególności organizacji kobiet pracujących w obrębie swoich społeczności na rzecz położenia kresu przemocy wobec kobiet i podjęcie zdecydowanych działań w celu zwalczania tej nielegalnej praktyki.

P.S

Waris Dirie uruchamia nową światową kampanię przeciwko FGM we współpracy z brytyjską marką pralniczą Coco de Mer i fotografem Rankinem. Celem jest zebranie 10 milionów podpisów, które następnie zostaną przekazane Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Unii Afrykańskiej wraz z Manifestem Fundacji Kwiatów Pustynnych. https://www.desertflowerfoundation.org/endfgm/index.php, ja już oddałam swój głos.

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka