33 obserwujących
5608 notek
1982k odsłony
  162   0

Szpital tymczasowy - kiedy TAM udać się ?

W nawiązaniu do moich ostatnich notek o konfrontacji z chińskim wirusem [1] dzisiaj - z uwagi na brak elementarnej wiedzy - jak ratować się przed tą podstępną chorobą - przedstawię okoliczności, w których nie warto czekać z decyzją udania się do pomocy udzielanej przez szpitale.

image

http://unic.un.org.pl/files/550/COVID19_RESPONSE_LOGO_polish%20FB999.jpg


To, co wiadomo już, to wirus atakuje niespodzianie i w krótkim czasie dosłownie powala ofiarę z nóg. Jeżeli ktoś nagle jest niedysponowany, traci oddech a temperatura ciała systematycznie sięga granicy bezpieczeństwa - około 38 - 39 stopni Celsjusza - to już nie ma żartów. W przypadku zwykłej grypy okres wyższej temperatury ustępuje w ciągu kilku dni. Jeżeli jednak systematycznie utrzymuje się ona na poziomie 38-39 stopni przez okres dłuższy niż 3-4 dni - to już nie ma żartów.

W takim przypadku trzeba zgłosić się o pomoc pogotowia - numer 112 - czynnego całą dobę przez wszystkie dni miesiąca. Dyspozytor zadaje kilka pytań i na podstawie udzielonej odpowiedzi decyduje o konieczności przyjazdu karetki po pacjenta.

Ratownicy przeprowadzają szczegółowe rozpoznanie i w zasadzie są jedynym organem uprawnionym do zakwalifikowania przewiezienia pacjenta do szpitala. Z doświadczenia wiem, że tu nie ma żartów a próby leczenia domowego prowadzą do poważniejszych problemów wiążących się z utratą zdrowia. W przypadku, gdyby doszło do zapalenia płuc, można doprowadzić do bardzo poważnej akcji ratowniczej, która dla części pacjentów kończy się śmiercią.


Kto jest szczególnie narażony na bardzo poważne konsekwencje ataku wirusa ?

Koronawirus jest niebezpieczny zwłaszcza dla osób starszych, które dodatkowo mogą być zależne od aktywnej opieki osób bliskich. Choroba prowadzi do utraty apetytu a jeżeli pacjent samodzielnie nie zje - to jest to dodatkowa okoliczność utrudniająca leczenie.

Szczególnie trudną sytuację mają osoby z nadwagą - jest im trudno samodzielnie poruszać się w zakresie samodzielnego  spożycia posiłku a w przypadku korzystania z maseczki z tlenem czasami dochodzi do dramatycznego wyboru - oddychać czy jeść... bowiem wspomaganie tlenem musi być zdecydowanie duże.

Dodatkowe problemy mają osoby, które z różnych przyczyn nie mogą samodzielnie poruszać się - uwięzione w łóżku mają ogromny brak komfortu przy uwalnianiu się moczu lub kału. Niestety, brak odpowiedniej ilości pożywienia przy stymulacji lekami może spowodować biegunkę - co nie jest zjawiskiem wyjątkowym.


Podsumowanie

W przypadku, gdy z jakichkolwiek powodów dochodzi do sytuacji utrzymywania się wysokiej temperatury ciała na poziomie 38-39 stopni trzeba zastanowić się nad leczeniem szpitalnym. W takim przypadku pozostawanie w domu grozi poważniejszymi konsekwencjami.

By skorzystać z pomocy lecznictwa zamkniętego, trzeba skorzystać z numeru telefonicznego 112 i podać przyczynę wezwania dyspozytorowi. Lekarze nie będą zatrzymywać w szpitalu osoby zdrowej z doraźnymi dolegliwościami. Dysponują ogromnym zapleczem, które pozwala sprawnie i szybko ocenić stan zagrożenia pacjenta, a jeżeli obawa przed zakażeniem się koronawirusem zostanie potwierdzona - leczenie domowe jest już stratą czasu.

Na zakończenie dodam, że jest przedział czasowy od chwili zakażenia się koronawirusem a ujawnieniem tego faktu i jeżeli nie przekracza to kilku dni - leczenie polega na podaniu osocza osoby, która wyleczyła się z ataku koronawirusem a pacjent w ciągu kilku dni może wrócić do domu.

Jeżeli ujawnienie wirusa nastąpi później - wtedy osocze może być już niewystarczające a podstawową terapią jest leczenie dużą ilością powietrza wzbogaconego dużą dawką tlenu. Jest też ryzyko, że skutkiem takiego wydłużonego okresu pozostawania pod wpływem destrukcyjnej działalności wirusa może dojść do zapalenia płuc. Pozostawanie pod bezpośrednią opieką lekarzy w szpitalu pozwala niezwłocznie reagować na wszystkie anormalne sytuacje - co jest podstawowym warunkiem powrotu do zdrowia.


cdn.-------------------------------------

[1]

https://www.salon24.pl/u/dobrezycie/1118050,skutecznie-zaprawic-sie-w-sloneczny-dzien


https://www.salon24.pl/u/dobrezycie/1124842,szpital-tymczasowy
Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości