Wojtek Wojtek
169
BLOG

Inwestycja w rodzimą gospodarkę...

Wojtek Wojtek Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 7

Myślę o inwestycji państwa w rodzimą gospodarkę. Byłby to zespół przepisów prawa umożliwiających preferowanie lokalnej przedsiębiorczości.  Rozwiązanie jest nad wyraz proste i oparte o media elektroniczne.

Księgowość gminy jest takim centrum, w którym można prowadzić rachunki zobowiązań podmiotów gospodarczych zlokalizowanych na terenie gminy. Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do ponoszenia części ciężarów utrzymania gminy w postaci opłat na rzecz gminy. 

Jednocześnie gmina jest zobowiązana do zapewnienia funkcjonowania niektórych instytucji.  Mam tutaj na myśli oświatę, opiekę zdrowotną czy też wsparcie osób wymagających takiego wsparcia. Gmina może i powinna stymulować przedsiębiorczość na swoim terenie i wcale nie musi ponosić z tego tytułu dodatkowych kosztów.

Centrum tego systemu widzę w księgowości gminy. Tu każdy z przedsiębiorców ma swoje konto rozliczeniowe zobowiązań na rzecz gminy.

Księgowość gminy prowadzi również system kont, które służą rozliczeniu jej beneficjentów. I takie zjawiska, jak zatory płatnicze, także zdarzają się.

Myślę tutaj o możliwości rozliczenia z gminą zobowiązań na jej rzecz w postaci przekazania części produktu w wymiarze zobowiązania na rzecz gmina a podstawą byłaby płatność na poziomie ceny rynkowej. Producent przekazałby Gminie prawo zadysponowania stosownym deputatem swojego produktu ze swojego magazynu lub z magazynu hurtowni, która prowadzi obrót produktami danego producenta.

Gmina udzielałaby upoważnienia swoim beneficjentom do pobrania określonego produktu z zasobów gminy, dzięki czemu bezgotówkowo producent wywiązałby się ze swojego zobowiązania na rzecz gminy a gmina nie wydając środków pieniężnych wywiązałaby się wobec stron korzystających ze wsparcia gminy.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że hurtownia może być zainteresowana przejęciem całości przyjętego produktu od jego producenta - wtedy gminie przypadałaby zapłata gotówkowa  hurtowni w zamian za przynależny gminie towar.


Gdyby spojrzeć na to zjawisko szerzej, gmina może stymulować obrót gospodarczy swoich producentów oferując ich nabycie ze środków wypłacanych przez gminę na przykład z programu "500 PLUS" o ile osoba korzystająca z takiego prawa byłaby zainteresowana.

W ten sposób można by stworzyć lokalną walutę gminną służącą do rozliczeń na terenie gminy i prowadzoną w postaci bezgotówkowej - podobnie jak środki pieniężne na rachunkach bankowych w obrocie elektronicznym. Przy jednoczesnej możliwości wymiany lokalnej waluty gminnej na pieniądz państwowy byłoby to rozwiązanie uwzględniające prawo podaży i popytu, bowiem produkt wyprodukowany na terenie gminy może być poszukiwany także poza jej obszarem.


Myślę, że ten szkic koncepcyjny stymulacji gospodarczej na terenie gminy może rozwijać się w kilku różnych wariantach w zależności od lokalnych warunków - na terenie jednych gmin będzie to znaczący obrót gospodarczy a na terenie innych gmin może to być poza zasięgiem zainteresowań lokalnej społeczności.

Sądzę, że różnorodność w systemie realizacji może pozytywnie wpłynąć na dopracowanie najkorzystniejszych relacji pod względem gospodarczym oraz społecznym zastosowania lokalnej waluty gminnej jako pieniądza wymienialnego na pieniądz państwowy ze wzajemną korzyścią dla producentów na terenie danej gminy i konsumentów korzystających z tego rozwiązania.   

Wojtek
O mnie Wojtek

O mnie świadczą moje słowa...  .

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka