31 obserwujących
5314 notek
1898k odsłon
96 odsłon

50 – lecie artystycznej działalności Waldemara Zaborskiego

Wykop Skomentuj


        Na rok 2019 przypada 50 jubileusz działalności artystycznej Waldemara Zaborskiego. Zbiega to się z 70 urodzinami jubilata.

image

http://klubmil.pl/952019-jubileuszowy-recital-gitarowy-w-zaborskiego


        Waldemar Zaborski urodził się 20 maja 1949 roku w Złotoryi.
Od najwcześniejszych lat przejawiał muzyczny talent, który jest w jego rodzinie dziedziczny.
Pierwszym nauczycielem gry na skrzypcach był jego ojciec Feliks Zaborski.  Urodzony w Szczekocinach , osiadły po II wojnie światowej w Pielgrzymce, Feliks Zaborski był bardzo uzdolniony muzycznie – pięknie grał na skrzypcach i mandolinie polską muzykę ludową oraz popularną a także znane arie z oper i operetek. Pisał również dowcipne teksty do piosenek oraz wiersze humorystyczne. Talent odziedziczył z kolei po swoim ojcu a dziadku Waldemara Zaborskiego. Dziadek Teofil Zaborski miał w Szczekocinach pięcioosobową kapelę , w której grali jego dwaj bracia i kuzyni. Jak więc widać rodzina Zaborskich od pokoleń przekazywała gen zdolności muzycznych swoim następcom oraz zaszczepiała w nich miłość do muzyki. Artysta gra na skrzypcach wiedeńskich Kopfa. Kupił je dziadek Teofil w Krakowie w1913 roku, mają 220 lat.
    Już w szkole podstawowej dostrzeżono muzyczne zdolności Waldemara Zaborskiego. Od klasy siódmej gry na mandolinie i skrzypcach uczyła go Olga Grelowska, która również prowadziła zespół mandolinistów. Olga Grelowska nie tylko uczyła,  ale sama również pięknie grała na skrzypcach i prowadziła chór ,w którym Waldemar Zaborski śpiewał.  To właśnie tej genialnej pedagog (przybyłej w 1945 roku z Monasterzysk, powiat Buczacz województwo tarnopolskie) Waldemar Zaborski zawdzięcza odkrycie jego muzycznego talentu.. Pierwszy duży występ dał jako dwudziestolatek 14 października 1969 roku. Zagrał koncert solo na skrzypcach z fortepianem na wielkiej, dla pięciuset widzów w sali Złotoryjskiego Ośrodka Kultury z  okazji Dnia Nauczyciela.
        Od 1967 roku, po ukończeniu nauki w Liceum Ogólnokształcącym w Złotoryi, artysta rozpoczął  regularną naukę gry w szkołach muzycznych. Pierwszą była klasa skrzypiec mgr Haliny Purol, która była dyrektorem Społecznego Ogniska Muzycznego w Złotoryi. Po dwóch latach naukę  kontynuował w SOM oraz  w latach 1971-1973 w Państwowej Szkole Muzycznej w Legnicy. Gry na skrzypcach uczył go koncertujący po całym świecie wirtuoz, znakomity pedagog prof. Józef Cymer. Gry na gitarze klasycznej z kolei Waldemar Zaborski uczył się w klasie Anny Doleckiej -  uczennicy sławnego prof. Aleksandra Kowalczyka z Łodzi. Legnicką edukację ukończył z wyróżnieniem w klasie skrzypiec mgr Józefa Cymera oraz w klasie gitary znakomitej wirtuoz Anny Doleckiej.
    W latach 1973 -1976 Waldemar Zaborski zrealizował sześcioletni cykl nauki w klasie gitary prof. dr Donata Serdapolskiego w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia we Wrocławiu.
        Po dalsze nauki artysta wyjechał do Krakowa gdzie studiował gitarę w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademii Muzycznej) . Prof. Jan Oberek doceniając talent muzyczny Waldemara Zaborskiego prywatnie lecz bez pobierania honorarium uczył go przez rok gry na gitarze! Również na I roku studiów uczył go prof. Jan Oberbek. Natomiast już do ukończenia studiów artystę prowadził prof. Krzysztof Kossakowski - absolwent Akademii Muzycznej w Madrycie!
    Tytuł magistra  sztuki krakowskiej Akademii Muzycznej artysta uzyskał w katedrze Muzyki Dawnej pod kierunkiem prof. Elżbiety Stefańskiej. Równolegle ukończył wydział Pedagogiki Instrumentalnej z poszerzoną psychologią na Uniwersytecie Jagiellońskim pod kierunkiem prof. Elżbiety Głowackiej.
    W okresie swojej pięćdziesięcioletniej działalności artystycznej muzyk wykonał prawie pięć tysięcy koncertów muzycznych w szkołach na terenie całej Polski .Współpracując z filharmoniami: Wrocławską, Krakowską, Lubelska, Pomorską i Olsztyńską przez 15 lat koncertował ze swoim uczniem Andrzejem Świerkoszem. Koncertowali z nim również: Tadeusz Spyra, Grzegorz Szymiec i Andrzej Modrzejewski. Występował także z siostrami Wojciechowskimi z Krakowa (wiolonczelistką i flecistką) oraz na wieczorach autorskich poety Tadeusza Śliwiaka.
                                                                        Teresa Stąpór – poetka z Saloniku Literackiego „Pociąg do Pióra” we Wrocławiu w/g na podstawie materiałów W.Zaborskiego

   

Swoje artystyczne i zawodowe życie Waldemar Zaborski związał z różnymi miastami i krajami – przez szereg lat mieszkał i koncertował w Hamburgu - jako solista i kameralista między innymi na imprezach primadonny Oper w Mediolanie i Hamburgu - MARIA FREUDENTHAL VON KLEINA.
    W roku dwutysięcznym w czerwcu decyduje się powrócić do Wrocławia, gdzie przecież już wcześniej bo w siedemdziesiątych latach także aktywnie działał artystycznie. W dalszym ciągu jest aktywny zarówno jako koncertujący solista jak i pedagog muzyczny.  Związany z Domem Kultury „Przystań Artystyczna” Wrocław Południe przy ul. Komandorskiej 147 z sukcesem przygotowywał młodych adeptów gitary klasycznej. Jako pedagog Waldemar Zaborski może poszczycić się ogromnymi sukcesami.  Rok 2016 - Kacper Łukasiewicz dopiero zaczynający naukę już otrzymał wyróżnienie na ogólnopolskim konkursie  w Koszalinie „IV Hity na Gitarze”. W roku 2017 jego uczniowie zdobyli cztery główne nagrody na XX Kłodzkiej Gitariadzie. W następnym 2018 roku w tym samym konkursie pochodzący z Hamburga Jan Paweł Auerbach został uznany za najlepszego solistę XXI Gitariady.  Były także trzy nagrody na V Poznańskiej Wiośnie Gitarowej. Zdobyli I i II miejsce w kategorii solistów oraz I miejsce w duo Jan Paweł Auerbach&Kacper Łukasiewicz.
    Waldemar Zaborski w okresie swojej działalności pedagogicznej od roku 1973 wykształcił całą plejadę wybitnych solistów pedagogów znanych nie tylko w Polsce ale i całym świecie: Andrzeja Świerkosza, Pawła Poradzisza, Krzysztofa Więcława, Dariusza Michałowskiego,  Jacek Serczyk&Tomasz Kobiela.( www.hodtjazztrio ) Ci uczniowie pobierali nauki u Waldemara Zaborskiego w Krakowie. Andrzej Świerkosz jest zdobywcą łącznie trzynastu nagród na różnych prestiżowych konkursach. Przez lata występował wraz z Waldemarem Zaborskim w duecie, który wielu znawców muzyki uważało za najlepszy w kraju. Z tego powodu byli często zapraszani na nagrania do Polskiego Radia w Kielcach, Krakowie i Wrocławiu. Nagranie prowadzone przez wybitnych reżyserów dźwięku otrzymało tytuł najlepszego nagrania roku w Polsce w kategorii gitara klasyczna w plebiscycie rocznym czasopisma „Gitara & Bas”.  Natomiast we Wrocławiu uczyli się u niego: Marek Zieliński i Krzysztof Goleń. Krzysztof Nieborak po otrzymaniu stypendium  Leo Brouwera, studiował przez dwa lata w Hawanie.
    Inny absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu Łukasz Kuropaczewski po zdobyciu II miejsca w Międzynarodowym Konkursie w Tokio otrzymał stypendium na studia w USA, gdzie studiował.  Jak miał 12 lat Waldemar Zaborski przygotował go na Ogólnopolski Konkurs Gitarowy w Koninie gdzie otrzymał II nagrodę w grupie do lat 15.  Pod kierunkiem Waldemara Zaborskiego uczył się znany krzewiciel kultury muzycznej Bartosz Filipowicz, który uczy muzyki w Bolesławcu, Lubaniu i Żarach.
       
    Artysta rozwija swoje talenty nie tylko na niwie muzycznej. Z powodzeniem uprawia także twórczość pisarską. Wiersze i fraszki zaczął pisać już jako nastolatek podczas nauki w szkole średniej w Złotoryi. Wydał poetycki tomik „… w mojej Pielgrzymce”. Od lat należy do Grupy Literackiej „Pociąg do pióra”, gdzie w saloniku literackim co miesiąc publikuje swoje utwory. Działa w różnych klubach artystycznych miasta Wrocławia łącznie z legendarnym Klubem Muzyki i Literatury.
    Waldemar Zaborski nie zwracając uwagi na upływ czasu wciąż koncertuje i to zarówno solo jak i w duecie ze swoimi uczniami. Specjalizuje się w repertuarze romantycznym na gitarze hiszpańskiej.
    Z okazji przypadającego na rok 2019 jubileuszu pięćdziesięciolecia działalności artystycznej Waldemar Zaborski zaplanował całoroczny cykl koncertów z udziałem własnym artysty oraz gościnnymi występami jego uczniów i zaprzyjaźnionych wybitnych wirtuozów i kompozytorów zagranicznych. Koncerty te odbędą się na estradach wielu miast: Wrocławia, Krakowa, Kielc, Szczekocin, Rabki Zdrój, Legnicy, Złotoryi, Pielgrzymce i Hamburgu. Jest to swoista podróż po mapie życia artysty, który z tymi miejscami był związany zawodowo i osobiście.
    Waldemar Zaborski zaprezentuje tam także własne kompozycje i aranżacje muzyczne z innymi instrumentami oraz chórem. W programach solowych usłyszymy tylko część z trudnej do policzenia ilości kompozycji jakie dzięki swej pasji i pracowitości posiada on w repertuarze.
    09 maja 2019 roku  o godz. 18 we wrocławskim Klubie Muzyki i Literatury odbędzie się piąty występ z zaplanowanych koncertów jubileuszowych. Będzie to recital na gitarze hiszpańskiej utworów legendarnego Paulino Bernabe pt.: „Majowa serenada”. Wybór tego repertuaru jest wyrazem hołdu dla Leo Brouwera z okazji  jego 80-tych urodzin . Będzie to cykl Etiudos Sencillos I – XII oraz XIX i XX.
     Po koncercie będzie można nabyć trzy różne CD nagrań solowych jubilata oraz dwa wspomnianego wyżej duetu Waldemar Zaborski &Andrzej Świerkosz, a także retrospektywny wybór wierszy i fraszek  „… w mojej Pielgrzymce”


                                 Stachnie!
Powiedziałem Stachnie.
że pięknie pachnie!
A ona? - Ach ...nie!
Ale się wyciąga, pierś napina...
Taka śliczna… Majowa dziewczyna!
                                                     Waldemar Zaborski  Wrocław  8 05 2019          

                                      "Na Scenie czy na Piedestale"
Ja nie chcę wcale
stać na piedestale.
Wystarczy zwykłe podium prosta scena,
 żeby dźwięki w przestrzeni sali
 rozchodziły wspaniale
a z nimi na obecnych z wrót Parnasu
zstąpiła twórcza wena
                   z ponad czasu!
                                                             Napisał W.Zaborski  Wrocław 4 05 2019
                                        Dedykuję Dyrektorowi Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu
                                        Ryszardowi Sławczyńskiemu
Grający występy gitarowe w Klubie od jesieni 1973 roku absolwent PSM II stopnia imienia Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu – w latach 1973 - 1976Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura