31 obserwujących
5205 notek
1864k odsłony
427 odsłon

Od dzisiaj nauczyciele sumiennie wykonują swój zawód...

Wykop Skomentuj10

Na temat szkoły powiedziano już bardzo wiele. Teraz czas na realizację zadań. ZNP przystępuje od dzisiaj do bezterminowego wykonywania pracy z możliwie największą starannością, Myślę, że jest to bardzo dobry zwiastun #dobrej zmiany.

Można oczekiwać, że nauczyciele będą starannie przestrzegać regulaminu szkoły i z tym wiąże się skuteczność nauczania naszych milusińskich. W pierwszej kolejności - mam taką nadzieję - nauczyciele będą podejmować regulaminowe czynności związane z frekwencją uczniów na zajęciach. Za nami już półtora miesiąca zajęć lekcyjnych. Frekwencja czyli obecność ucznia na zajęciach programowych to bardzo często 40-60 % nieobecności ucznia w szkole.

A skoro minął miesiąc, czas na wyciągnięcie wniosków. Sądzę, że dyrektorzy szkół powiadomią rodziców uczniów unikających kontaktu ze szkołą o skutkach takiego zachowania. Regulamin szkolny to jedno a podstawa programowa to drugie.

Program nauczania wiąże się z uczestnictwem ucznia w zajęciach lekcyjnych. Uzyskanie dyplomu ukończenia szkoły to udział ucznia w zajęciach programowych. Jeżeli uczeń nie uczestniczy w lekcjach, to w jaki sposób można uznać, że uzyskał kwalifikacje określone w świadectwie szkolnym ?

Drugim elementem edukacji jest skuteczność nauczania. Tę skuteczność potwierdzają oceny uzyskiwane ze sprawdzianów przeprowadzanych na każdym etapie szkolenia. Jeżeli uczeń nie opanował w stopniu oczekiwanym tematu, to jaki będzie z niego specjalista w przyszłości ?

Na wykształcenie średnie składa się określony poziom wiedzy ogólnej oraz wiedzy profilowanej nauczaniem zawodu. Jeżeli z języka obcego uczeń nie opanował określonego słownictwa, to nawet najlepiej wykute na blachę zasady gramatyki nie pozwolą mu na porozumienie się w języku, którego nauczanie oferuje szkoła.

Jeżeli wśród grupy przedmiotów zawodowych uczeń nie wykazał się znajomością zasad na przykład bezpieczeństwa i higieny pracy - to jak w przyszłości będzie wyglądać praca niedokształconego mechanika samochodu czy innych urządzeń?

Tu warto zastanowić się nad przygotowaniem kandydatów do kształcenia się na uczelniach wyższych. Jeżeli przyszły adept nauk medycznych już w szkole średniej nie przyswoił sobie na przykład terminologii wiążącej się z funkcjonowaniem organizmów żywych, to w jakim stopniu będzie w stanie opanować metody inwazyjnego zabiegu ratującego życie pacjentowi ?


Myślę, że akcja protestacyjna nauczycieli zrzeszonych w ZNP przyniesie oczekiwany skutek podniesienia efektywności szkolenia przyszłych kadr, które zastąpią pokolenia kończące okres aktywności zawodowej.

Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo