doku doku
188
BLOG

Prawicowy elektorat

doku doku Polityka Obserwuj notkę 3

Ponieważ w jednej z dyskusji ze mną ktoś zrobił dygresję na temat wymarcia prawicowego elektoratu w Polsce, poczułem się wywołany do tablicy. Jednak na wstępie muszę okazać zadowolenie, że coraz więcej osób widzi, że nie ma w naszym parlamencie żadnej partii prawicowej. Dawniej wiele osób wierzyło w prawicowość PiS, ale ten mit upadł (a może to nie był mit), kiedy PiS zawarła sojusz z Samoobroną Leppera. Zaraz po tej zdradzie rząd upadł, a PiS straciła swój prawicowy elektorat. Dzisiaj to jest już partia z klasycznym socjalistycznym, a więc lewicowym programem (i elektoratem). 

Ponieważ prawicowy elektorat nie przeniósł się pod inną dużą partię, można faktycznie odnieść wrażenie, że wymarł. Jednak ja wiem, że żyję, a nie jestem jakimś rzadkim osobliwym okazem prawicowca - raczej zaliczam się do stosunkowo licznej frakcji prawicy - zwolenników prawdy, prawa i kapitalizmu... i głosowałem na partię prawicową - nie zdradzę jednak na którą, gdyż mój wrodzony instynkt prawości nie pozwala mi złamać zasady tajności wyborów. Przypuszczam, że inni prawicowcy też głosowali na prawicę, a jeśli nie znaleźli takiej partii, to nie głosowali, gdyż człowiek prawy nie głosuje na (mniejsze) zło. Prawicowy elektorat istnieje, ale jest rozproszony, gdyż prawicowe partie są tylko wśród tych małych, którym trudno jest dotrzeć do świadomości wyborców.

Jest to dobra okazja, aby zastanowić się, czym jest prawica i lewica. Najprostszym modelem jest oczywiście model jednowymiarowy - na osi liczbowej po stronie lewej, tam gdzie są liczby ujemne, umieszczamy lewicę. Na prawo od zera, wśród liczb dodatnich, umieszczamy prawicę.

Ten model wymaga jeszcze jednego uproszczenia zgodnie z intuicją, że skrajności są kontrowersyjne. Nie wszyscy się zgadzają, że np. skrajna prawica jest lepsza niż prawica umiarkowana - większa liczba wcale nie musi oznaczać, że jest lepsza. Dlatego proponuję, aby na tej osi były tylko trzy wartości: {-1, 0 , 1} .

Pierwszy wymiar - oś gospodarki: socjalizm (-1), gospodarka mieszana (0), kapitalizm (1). 

(Ponieważ wszyscy wiemy, że model jednowymiarowy jest zbyt wielkim uproszczeniem, musimy dodać inne ważne wymiary)

Drugi wymiar - oś prawa: rządy przestępców (-1), tolerancja (0), rządy prawa (1)

Trzeci wymiar - oś prawdy: propaganda (-1), różnorodne narracje (0), prawda naukowa (1)

Czwarty wymiar - oś kultury: obce wzorce (-1), rozwój (0), tradycja (1)

Piąty wymiar - oś władzy: totalitaryzm (-1), dominacja państwa (0), społeczeństwo obywatelskie (1)

Wiem, że trzeci wymiar budzi największe kontrowersje, ponieważ niektórzy widzą oś prawdy nieco inaczej:

Trzeci wymiar bis: propaganda (-1), różnorodne narracje (0), prawda objawiona (1)

Wg światopoglądu religijnego sumaryczna wartość moich poglądów wynosi 3, wg światopoglądu naukowego mój wynik to 4.

Jednak każdy czuje, że waga tych pięciu wymiarów nie jest jednakowa, Moim zdaniem oś gospodarki ma najwyższą wagę. Poza tym niektórzy chętnie by dodali wymiary dodatkowe, bardziej kontrowersyjne, np.:

Oś zimnej wojny: poparcie dla Rosji (-1), niezdecydowanie (0), poparcie dla USA (1)

Oś patriotyzmu: kosmopolityzm (-1), patriotyzm (0), nacjonalizm (1)

Oś etyki: poparcie dla zła (-1), szarość (0), poparcie dla dobra (1)

Oś zwyczajów: rówieśnicy (-1), rodzina (0), państwo (1)

 

doku
O mnie doku

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka