Blog
elementy programu
doku
doku informatyk
3 obserwujących 157 notek 28444 odsłony
doku, 25 stycznia 2017 r.

Politpoprawni rasiści

103 0 0 A A A

Jako liberałowie będziemy uczuleni na rasizm, szowinizm, antysemityzm, antyfeminizm i inne tego rodzaju przestępstwa nietolerancji. Aby prawo dotyczące nietolerancji było ścisłe i jasne, musimy najpierw oczyścić atmosferę, co pozwoli wielu osobom dotychczas nieświadomym zrozumieć intencje różnych postaw, zachowań i działań. Zacznę od politycznej poprawności, która stała się popularna wśród rasistów. Początkowo wydawało się, że intencje politpoprawnych są czyste - nie obrażać obcych. Nie mówić Żabojad, tylko Francuz; nie mówić Makaroniarz, tylko Włoch; zamiast Żółtek - Chińczyk; zamiast Czarnuch - Murzyn... stopniowo okazało się, że nie słowo jest obraźliwe, ale sama przynależność. Przykładowo, obraźliwe stało się bycie Murzynem, więc politpoprawni powrócili do koloru i zaczęli nazywać ich Czarnymi, potem się zorientowali, że to jest to samo co Czarnuch, więc zaczęli mówić Afroamerykanin... tylko że to nie nadaje się dla europejskich Murzynów... ale nie o to chodzi. Chodzi o zdemaskowanie intencji. Osoby, które gardzą Murzynami, dają w ten właśnie sposób innym do zrozumienia, że unikają słowa Murzyn, bo to słowo oznacza coś godnego pogardy.

Podobnie jest ze słowem Cygan. Dawniej na wieść o zbliżaniu się Cyganów wszystkich ogarniała euforia. Oto nadchodzi chwila radości w tym szarym, ciężkim, biednym i monotonnym życiu - muzyka, taniec, piękne stroje, kolory, radość, wino, śpiew... jak pięknie brzmiało to słowo Cyganie. Do dzisiaj Cyganie są dumni ze swojej kultury i tradycji, którą konsekwentnie nazywają cygańską. Ale ludzie o nieczystych intencjach dają nam do zrozumienia, że Cygan to coś gorszego, więc słowo Cygan jest obraźliwe, dlatego zastępują je słowem Rom, które zresztą jest wśród Cyganów w użyciu, jednak w innych kontekstach niż Cygan. Dlatego zastępowanie słowa Cygan słowem Rom w tych kontekstach, w których jest to błędem, jest szczególnie perfidne. Ci co wymyślili "romskie" tańce czy "romskie" korzenie flamenco, byli rasistami.

Szczególnie obrzydliwy jest stosunek do kalectwa, inwalidztwa i niepełnosprawności... nawet nie wiem, czy w głowach politpoprawnych są to synonimy tego samego podgatunku podludzi, czy są to różne podgatunki. Rasiści wymyślają coraz to nowe epitety, żeby pokazać, że hańbiąca jest sama przynależność do takiego podgatunku: sprawni inaczej, osoby z problemami, osoby wspomagane, osoby dysfunkcyjne, upośledzone, puszyste (zamiast otyłe), ... nie pamiętam lub nie znam pewnie wielu takich rożnych aluzyjnych sposobów mówienia o tych, z których śmiać się nie wypada, których nawet zauważać nie wypada. Miałem to szczęście, że przez wiele lat byłem regularnie gościem u kolegi na wózku, który chętnie zapraszał na brydża. Nauczyłem się tam nie próbować odgadywać jego życzeń, nie wyręczać go w tym, co robi sam, nie spełniać próśb o pomoc z przesadną gorliwością - to co jest przyjemne dla szefa jest przykre dla inwalidy, bo przypomina szefowi o jego potędze, a inwalidzie - o kalectwie. Kaleka przy brydżu chce czuć się brydżystą, a nie kaleką, jak zresztą każdy człowiek - przy brydżu nie jest się kobietą, gospodarzem, gościem, żoną, dzieckiem, ..., ale jest się partnerem i przeciwnikiem - brydżystą. Tak samo w pracy kobiety są kolegami, a nie koleżankami. W wojsku są oficerami, a nie oficerkami... wygląda na to, że dywaguję, ale to zamierzone. Bo osią tego tematu jest intencja.

Kiedy Polak powie, w obecności Murzyna, że Polacy są murzynami Europy, to popełni gafę. Kiedy powie"cyganisz", popełni gafę. Ale kiedy mówi, że nie ma nic przeciwko Romom, to daje do zrozumienia, że jest rasistą, ale nieoficjalnie - bo jednocześnie daje do zrozumienia, że określenie "rasista" z oburzeniem odrzuci, jako obelgę. Aby ułatwić identyfikację znamion przestępstw nietolerancji uznajemy politpoprawną nowomowę za przejaw nietolerancji, a więc - za niedopuszczalną w dokumentach urzędowych, oficjalnych wypowiedziach i wystąpieniach publicznych. Niech ludzie przy okazji się uczą, że chamstwo niekoniecznie musi być wulgarne.

Opublikowano: 25.01.2017 12:54.
Autor: doku
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • "wywalimy na śmietnik truchła komusze z Powązek" - nie wywalicie, bo za taką profanacje Bóg...
  • Czy nigdzie na świecie emerytura nie jest pewna?
  • "można je zmienić spokojnie, bez naruszania konstytucji" - nie można. Art. 164. 1. Podstawową...

Tematy w dziale Społeczeństwo