doku doku
270
BLOG

Stan spoczynku raz jeszcze

doku doku Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Wyjaśnijmy sobie prawdę na temat „stanu spoczynku”. Poniżej zacytowałem wszystkie miejsca w Konstytucji, gdzie mowa o stanie spoczynku:

„Art. 180.

3. Sędzia może być przeniesiony w stan spoczynku na skutek uniemożliwiających mu sprawowanie jego urzędu choroby lub utraty sił. Tryb postępowania oraz sposób odwołania się do sądu określa ustawa.

4. Ustawa określa granicę wieku, po osiągnięciu której sędziowie przechodzą w stan spoczynku.

5. W razie zmiany ustroju sądów lub zmiany granic okręgów sądowych wolno sędziego przenosić do innego sądu lub w stan spoczynku…”

Popatrzmy więc, jak Konstytucja definiuje procedurę przenoszenia sędziego w stan spoczynku. Aby skonstruować tę procedurę, musimy pamiętać jeszcze o tym, że

„Art. 180. 1. Sędziowie są nieusuwalni. 2. Złożenie sędziego z urzędu, zawieszenie w urzędowaniu, przeniesienie do innej siedziby lub na inne stanowisko wbrew jego woli może nastąpić jedynie na mocy orzeczenia sądu i tylko w przypadkach określonych w ustawie”.

Teraz możemy zobaczyć kroki procedury (bez komplikacji, żeby łatwiej było zrozumieć):

1) Inicjowanie procedury:

1)3. – Przenoszący wnioskuje o przeniesienie z powodu choroby sędziego.

1)4. – Sędzia w dniu urodzin przypomina swojemu urzędowi o tym, że jest to ostatni dzień jego pracy, o ile taka jest jego wola.

1)5. – Przenoszący wnioskuje o przeniesienie z powodu zmiany.

2) Rozpoczęcie procedury:

2)3. – Sędzia odrzuca wniosek (z powodu dobrego stanu swojego zdrowia).

2)4. – Sędzia oznajmia w swoim urzędzie, że przejście w stan spoczynku byłoby wbrew jego woli.

2)5. – Sędzia odrzuca wniosek (np. z powodu chęci pozostania na stanowisku, które nie zostało zlikwidowane wskutek zmiany).

3) Wejście do sądu procedury:

3)3. – Przenoszący wnosi sprawę do sądu o stwierdzenie choroby sędziego.

3)4. – Przenoszący wnosi sprawę do sądu o stwierdzenie wieku sędziego.

3)5. – Przenoszący wnosi sprawę do sądu o stwierdzenie wpływu zmiany wymuszającej przeniesienie w stan spoczynku (np. że zmiana powoduje likwidację stanowiska).

4) Wyjście z sądu procedury:

4)3. – Sąd uznaje sędziego za niezdolnego do sprawowania urzędu.

4)4. – Sąd uznaje sędziego za zbyt starego.

4)5. – Sąd uznaje, że stanowisko sędziego rzeczywiście zostało zlikwidowane, a nie np. tylko inaczej nazwane w celu usunięcia sędziego.

Mamy więc dość klarowne rozstrzygnięcia. Najbardziej klarowna jest procedura 4. Ustalenie przekroczenia granicy wieku: 1)4., 2)4., 3)4., 4)4. Sąd ma tutaj niewiele do roboty, bo musi potwierdzić datę urodzenia sędziego na podstawie jego aktu urodzenia i sprawdzić granicę wieku w ustawie… (

„Art. 180. 4. Ustawa określa granicę wieku, po osiągnięciu której sędziowie przechodzą w stan spoczynku.”.)

… - jaka była granica wieku wg ustawy obowiązującej W DNIU POWOLANIA sędziego na stanowisko (zakładamy dla uproszczenia, że Konstytucja była wtedy ta sama, co podczas tego procesu).

O wiele trudniej jest ustalić, czy sędzia jest niezdolny w procedurze 3. – Komisje lekarskie i inni eksperci od zdolności (np. psychologowie).

Najtrudniejsze może być ustalenie, czy zmiana może być przyczyną przeniesienia, czy nie dotyczy ani stanowiska, ani sędziego, którego Przenoszący chce przenieść wg procedury 4. Tu może pojawić się wiele skomplikowanych kwestii, np.:

Czy zmiana jest zmianą ustroju, czy nieustrojową zmianą innej natury?

Czy zmiana nazwana w ustawie „zmianą ustroju” jest zmianą ustroju, czy zmiana kosmetyczną, np. „Wprowadzamy zmianę ustroju polegająca na tym, że zamiast jednego kancelisty w kancelarii sądu będzie urzędowało dwóch kancelistów”.

Czy zmiana granic okręgów dotyczy okręgu sędziego, który właśnie broni się przed sądem przed przeniesieniem? To nie jest wbrew pozorom trywialna kwestia, gdyż użycie frazy „w razie” wskazuje jasno, że nie chodzi tutaj o rozumienie „pod pretekstem”. Nie wystarczy zmienić granicy między okręgami o kilka metrów i już wnioskować o przeniesienie sędziów. Gdyby było napisane, np. „jeżeli granica się zmieni, to wolno przenieść sędziego” – to jest suche logiczne sformułowanie, które może być wykorzystane jako pretekst, ale „w razie” oznacza, że chodzi o to, jakby stało się coś poważnego z granicami, co utrudni pracę sędziów, to wtedy można ich poprzenosić w koniecznym minimalnym zakresie, żeby nie było bałaganu. Przykład: jeśli łączymy dwa okręgi, to tylko jednego sędziego wolno przenieść w stan spoczynku – sąd odrzuci wniosek o usunięcie obydwu sędziów.


doku
O mnie doku

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka