16 obserwujących
100 notek
291k odsłon
2040 odsłon

Mecenas Giertych , "cyngiel" Czuchnowski i inni

Wykop Skomentuj18

Gdy decyzją sądu trafił do aresztu recydywista Zbigniew Stonoga ewarunkiej odzyskania wolności była kaucja w wysokości 250 tys. zł . O zbiórce na ten cel poinformował na twitterze Wojciech Czuchnowski z "Gazety Wyborczej" a wpis polecił Paweł Miter z Warszawskiej Gazety. To kolejny przykład na wspieranie się pozornie dwóch przeciwstawnych środowisk - w rzeczywistości środowisko "Gazety Wyborczej" wpiera środowisko Konfederacji a w tle są ludzie ze służb specjalnych. Wystarczy prześledzić wpisy na twitterze Romana Giertycha, Jana Pińskiego, Wojciecha Czuchnowskiego, Pawła Mitera i przestępcy Zbigniewa Stonogi oraz ich publikacje w różnych mediach by sie przekonać o wspólnym froncie i wspólnej narracji.

Dorota Kania

By się o tym przekonać, wystarczy przejrzeć media społecznościowe z sprawdzić polecanie swoich wpisów przez Zbigniewa Stonogę Wojciecha Czuchnowskiego, Pawła Mitera i Jana Pińskiego oraz ich konwersację. W tej grupie pojawia się także postać Romana Giertycha - mecenasa z jednej strony związanego z politykami Platformy Obywatelskiej a z drugiej strony bliskiego znajomego Jana Pińskiego. Z lektury ich twórczości na tt wyłania się obraz sieci powiązań i politycznych układów - niemal wszystkie ich wpisy są podszyte polityką przesyconą nienawiścią do partii rządzącej. A także do obcych im ideowo mediów - agresywnie atakują także media publiczne i konserwatywnych dziennikarzy. Każdy, kto zna mechanizmy mediów społecznościowych wie, jak potrafią one mieć potężną siłę rażenia i jakie treści są dzięki nim ujawniane lub przemycane. Warto również zauważyć, że wszelkie informacje ( przede wszystkim pozytywne) dotyczące Jana Pińskiego, czy Pawła Mitera oraz mediów w których publikują - ukazują się na branżowych portalach: press.pl oraz wirtualnemedia.pl. Jest to o tyle kuriozalne, że zarówno Piński, Miter oraz media, w których publikują ( część z nim ma zabarwienie antysemickie) należą do głębokiej, marginalnej, skandalizującej niszy dziennikarstwa.

Mecenas

Istotną rolę w tej "towarzyskiej" twitterowej grupie odgrywa mec. Roman Giertych. Ma on obsesję Jarosława Kaczyńskiego oraz PiS, co wynika z jego porażek politycznych od 2007 roku. Jego antypisowski amok widać niemal w każdym jego wpisie w mediach społecznościowych. Związek Giertycha z Platformą Obywatelską nie zaprocentował w jego karierze politycznej - w 2015 roku nie dostał się do Senatu ( startował wówczas jako kandydat niezależny popierany przez część polityków PO) przegrywając z kretesem z Konstantym Radziwiłłem.

Polityczne frustracje odbijają się na jego twórczości , co widać w napisanych przez niego książkach wydanych w wydawnictwie Eco Redonum ( prezesem jest Anna Kamińska) m.in " W obronie Konstytucji" czy "Kronika podłej zmiany".

Roman Giertych bardzo chciałby wejść ponownie do polityki - na razie jednak pozostaje mu bycie mecenasem, co wprawdzie przynosi lukratywne profity finansowe ale ustawia go poza marginesem życia głównego politycznego nurtu. Dlatego też kwietnie jego twórczość twitterowo facebookowa, w której daje upust swoim frustracjom i publikuje informacje, które są następnie polecane prze innych użytkowników twittera. Informacje z prowadzonych przez mec. Giertycha spraw są "rozrabiane" przez kilku dziennikarzy, którzy mają wiedzę na temat prowadzonych postępowań, publikując je najczęściej w charakterze "gorących newsów" uderzających w PiS i rząd. Te informacje, w różnych konfiguracjach publikują Wojciech Czuchnowski z "Gazety Wyborczej", Paweł Miter z "Warszawskiej Gazety", Jan Piński z portalu Wieści.24 oraz... wielokrotny przestępca, patostream Zbigniew Stonoga.

Ostatnio Roman Giertych zajął się tematem Sądu Najwyższego oraz wyborów prezydenckich - temat podjął również, polecając wpisy Giertycha Jacek Podgórski posługujący się na twitterze nickiem Jack Underhill. Podgórski to były funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa na poczatu lat 90, gdy królowała tam grupa Lesiaka powołana do inwigilacji prawicy. Przypomnijmy , źe czlonkowie tej grupy inwigilowali również środowisko i członków redakcji "Gazety Polskiej"

Tematy sygnalizowane przez Giertycha natychmiast podejmuje portal wieści24.pl, przypominający swoim stylem hejterski sokzburaka jest bliźniaczym odzwierciedleniem narracji Romana Giertycha w kluczowych politycznych tematach.

Partner od szachów

Redaktorem naczelnym wieści24.pl jest Jan Piński, skompromitowany dziennikarz, partner szachowy Romana Giertycha i jego bliski znajomy. Portal wieści 24 zjął się ostatnio intensywnie tzw. strajkiem przedsiębiorców na czele którego stoi Paweł Tanajno, były członek Platformy Obywatelskiej a następnie Ruchu Palikota, aktualnie kandydata na urząd prezydenta. Był również związany z ruchem Kukiz15 - w 2019 znalazł się na 3. miejscu listy Kukiz’15 w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale nie uzyskał mandatu. Paweł Tanajno był członkiem zarządu spółki PTR do której należały salony Sferis - wokół niej wybuchł skandal w tle którego było rozliczenie 58 mln zł VAT. Tanajno jako kandydat na prezydenta wspólnie z Justyna Socha kwestionuje powszechne szczepienia, podobnie zresztą jak Grzegorz Braun, lider Konfederacji. Jan Piński sporo uwagi poświęca Braunowi promując go na swoim portali i w mediach społecznościowych.

Wykop Skomentuj18
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura