9 obserwujących
56 notek
37k odsłon
1323 odsłony

Nie dla nas autorytetem Sun Tzu

Wykop Skomentuj15

Ta notka miała być komentarzem do notki „"Trzydzieści sześć forteli" (zbiór chińskich zasad wojennych) a sprawa polska”, ale się rozpisałem i musiałbym to tam wstawić na całą stronę, więc robię notkę, a tam dam linka. Jak nie wiadomo czemu o czymś nagle piszę, to znaczy, że piszę w odpowiedzi na treść tamtej notki, ale z reguły wiadomo.

Autorka omawia zastosowanie w polityce zagranicznej wybranych chińskich tytułowych forteli i odnoszę się po kolei do każdego z tych omówień:Fortel 3: ZABIJ POŻYCZONYM MIECZEM


Tutaj chodzi o budowanie sojuszy, więc możemy mówić o umiarkowanych sukcesach, bo siła poparcia Trumpa, jest na tyle wyjątkowa, że możemy mówić o dodatkowych gwarancjach bezpieczeństwa, w oparciu o USA uniezależniamy się energetycznie. Jest grupa Wyszehradzka i sojusz w sprawie imigrantów, no i Orban, który zabezpiecza nas przed sankcjami. Trzeba próbować przekonać Francję, że marginalizacja Polski nie leży w jej interesie i wręcz w ramach retorsji na podobnej zasadzie jak Niemcy, wpływać na niemiecką opozycję, przekonywać, że działania wymierzone w Polskę są atakiem, które obrócą się przeciw całej UE. A przynajmniej powinniśmy ich wystraszyć, że wiemy jak wpływają w wewnętrzne sprawy Polski i będziemy działać analogicznie, a nawet powinniśmy ich na forum międzynarodowym oskarżyć o finansowanie antyrządowych ruchów i antyrządowe instruowanie niemieckich mediów w Polsce, bo są na to dowody i na forum międzynarodowym zaprotestować przeciwko takim praktykom, oraz ostrzec, że będziemy podejmować analogiczne działania.

Konflikt o TK pierwotnie nie był prowokacją, tylko zamachem na władzę ustawodawczą sejmu następnej kadencji, celem był paraliż tej władzy.

 „Zapewne trzeba ten miecz,a  w przypadku Merkel dwa miecze,  z rąk przeciwnikowi wytrącić tj. rozprawić się z KE (np. przekonując unijne rządy do swoich racji) oraz  z opozycją (np. wykorzystując do tego polskie prawo - rozliczyć ich za  grudniowy pucz, karać za korupcję,  postawić przed Trybunałem Stanu za zdradę).

Na dłuższą metę nikogo nie przekonamy, jeżeli w Polsce w kolejce do władzy będzie zwasalizowana partia gotowa podporządkować Polskę w zamian za namiestnictwo. Rozliczyć też będzie trudno, dopóki będą mieli 30% poparcia, bo to daje im nieformalny immunitet i jedynym wyjściem jest opanowanie sceny politycznej przez partie polskie od lewa do prawa.


Fortel 2: DOKONAJ  OBLĘŻENIA WEI, BY URATOWAĆ CHAO


Tylko reparacje są tutaj trafione(w notce Pani Marity), jako atak na Wei, w ramach odpowiedzi na atak na Chao, ale taka analogia to tylko raczej przypadek, bo PiS chyba podniósłby sprawę reparacji, nawet gdyby stosunki z Niemcami były dobre, bo te reparację nam się należą. Natomiast szykan ekonomicznych nie stosujmy, bo każdy kij ma dwa końce i wystarczy egzekwowanie prawa, chyba że odnotujemy niemieckie szykany wobec polskich firm, a pewnie by się znalazły przykłady.


Fortel 4: ZACZEKAJ , AŻ WRÓG  SIĘ ZMĘCZY 


To męczenie było o wiele skuteczniejsze w latach 2005-07, kiedy UD-UW-KLD podszyła się pod rzekomo nie skażoną aferami PO, a wtedy w 2007 PiS miał 32%. Teraz po ośmioletnim doświadczeniu rządów aferałów, przy rządzie większościowym PIS i nie należącym do obozu antypis Kukiz15 o żadnym zmęczeniu nie ma mowy, tym bardziej, że PiS atakuje aferałów o wiele sprawniej, mimo że i tak niedostatecznie. PiS na pewno utrzyma władzę w 2019, kwestia tylko czy utrzyma ją na tyle długo, aż partia zwasalizowanych aferałów przestanie być główną siłą opozycyjną i główną alternatywą. Jeżeli nie, to prędzej czy później partia pruska do władzy wróci i wtedy będziemy mogli się naprawdę zacząć bać o demokrację, ale wtedy będzie za późno, bo zamach na TK, to był plan B, po próbie generalnej fałszowania wyborów samorządowych, z którego rok później zrezygnowano, po powstaniu RKW i pełnej mobilizacji PiS. Wtedy naród może być zmęczony, kiedy o demokrację będzie walczył PiS, ale to czarny scenariusz.

Należy osłabić siłę aparatu propagandowego totalnej opozycji i obcych mocarstw, poprzez ustawę dekoncentracyjną w mediach, na wzór choćby niemiecki, kropka w kropkę.


Fortel 10: UKRYJ SZTYLET ZA SWYM  UŚMIECHEM


Ukryj sztylet za swym uśmiechem? Naszym celem powinno być wytrącenie sztyletów, poprzez forsowanie doktryny win win, w zasadzie w każdym aspekcie polityki zagranicznej. Wszystko co sprzeczne z interesem Polski ma być sprzeczne z interesem UE i tak jest, na takiej samej zasadzie, jak w interesie Polski jest zrównoważony rozwój całego kraju, a nie metropolii czy zachodnich województw, kosztem prowincji czy ściany wschodniej. Silna pozycja polityczna Polski ma być szczególnie po wyjściu WB, gwarantem równowagi europejskiej, a równowaga, a nie dominacja Niemiec jest w interesie całej UE.

Wykop Skomentuj15
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka