11 obserwujących
133 notki
85k odsłon
210 odsłon

Pochwała głupoty – krótka rozprawa z Erazmem z Rotterdamu

Z Internetu
Z Internetu
Wykop Skomentuj6

Dziś, wczesnym popołudniem zadzwonił telefon – myślałem że to Ed, ale to był brat z Powązek...  

Głos w smartfonie dyszy; mówi - duszę się... umieram... nie mam czasu... zajrzyj w nasze media... Nie będzie można pić!...I rozłączył się. 

Pomyślałem że brat oszalał – czyżby jakość wodociągówki aż tak bardzo się pogorszyła? 

Zaglądam w nasze media i widzę doniesienie PAP – "w związku z nową eksplozją koronawirusa zarządza się podział kraju na dwie strefy... bla, bla bla... Co za strefy, po co strefy, o co chodzi? 

Zaglądam tu i tam, znajduje odnośne doniesienie na Salonie .

Strefa czerwona - 

W strefie czerwonej transport publiczny – 50% zajętość. miejsc siedzących lub 30% wszystkich.

Podczas uroczystości religijnych - Maksymalnie jedna osoba na 7 metrów kwadratowych.

Zgromadzenia publiczne - do 10 osób.

Wydarzenia sportowe bez udziału publiczności; wydarzenia kulturalne - do 25 proc. udziału publiczności;

Zawieszenie działalności basenów, aquaparków i siłowni.

Działalność gastronomii - w godz. 6-21; potem tylko na wynos - co drugi zajęty stolik; tak samo w strefie żółtej.

Szkoły wyższe i ponadpodstawowe - nauczanie zdalne (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje itp.) - będzie obowiązywał od 19 października.

Ograniczenie w placówkach handlowych - do pięciu osób na jedną kasę.

Co z tym piciem?.. Do brata nie dzwonie, jest zbyt późno; będzie zły że go budzę...Zadzwoniłem do jednego kumpla, na którym zawsze można polegać. 

Od razu domyślił się o co chodzi – o straszne ograniczenia w sprzedaży alkoholu, ograniczenia w spożywaniu alkoholu, co doprowadzi do końca świata... Wirusa przeżyjemy, tego nie!

Rozmowy nie ciągnąłem zbyt długo, bo kumpel z tej rozpaczy się upił i plątał mu się język... Ale nadal czegoś nie rozumiem?... Pić nie można, będzie? ... W ogóle?

Zamknięcie sklepów monopolowych i stref alkoholowych na stacjach benzynowych od określonej godziny – prawdopodobnie od 19 października, to jedno z rozważanych kolejnych obostrzeń w ramach walki z koronawirusem. Rząd zastanawia się też, czy nie zakazać organizacji wesel – przynajmniej w czerwonych strefach.

W końcu dowiedzieliśmy się  Zosią co biega - że ma być ograniczenie godzin sprzedaży alkoholu i napojów alkoholopodobnych w sklepach monopolowych po godzinie 19:00 ... Od 21:00 zamykane mają być restauracje, kluby i bary w całej Polsce. 

Przedtem oglądaliśmy z Zosia film, ale na takie dictum, zerwaliśmy się z kanapy i przeszliśmy na balkon... Była ciepły, choć już nieletni wieczór, temperatura +20 C,  choć jeszcze kilka dni temu byłoby o tej porze +28 C, a to jest różnica...

Zostało nam w butelce trochę skocza „100 Pipers”. To nas trochę uspokoiło, ale nie do końca...

Zaczęliśmy współczuć Rodzinie, znajomym i wszystkim Rodakom w Kraju... Jak tak można, do czego to doprowadziło, co z nimi będzie???. 

Wszystko wszystkim; wiele można znieść; ale ograniczać sprzedaż i spożywanie alkoholu ?... Toż to artykuł pierwszej potrzeby dla ludności, w Polsce w szczególności... Nie jesteśmy narodem pijaków i opojów; co to, to nie - ale o walorach kieliszka lub dwóch; szczególnie podczas słotnej jesieni wieczorną porą, wiemy lepiej niż wszystkie inne nacje razem wzięte... No,... może pod pewnymi wyjątkami.

Kto wpadł na taki kretyński pomysł? Kto, się pytam, kto?

Nie w tym rzecz, że są jakieś koronawirusowe ograniczenia, bo to mamy na Florydzie też... 

Rzecz w tym, że jak koronawirusowe restrykcje się u nas zaczęły, czas otwarcia sklepów z alkoholem został wydłużony... Sklepy zamykali o 5-6 pm, supermarkety o 7 pm, a galerie z prawdziwą zawartością, dopiero o 10 pm.

To rozumiem, to było wyjście na przeciw żywotnym potrzebom ludności... Obroty i zyski właścicieli rosły jak na drożdżach, a obywatele byli bardzo zadowoleni... 

Kochani! Rodacy!... Czy was pogięło?... Wy na to... nic? 

Jeśli władza odejmuje prostemu człowiekowi od ust, to władzy na dobre nie wyjdzie... Czy sytuacja jest już tak tragiczna, żebym musiał prosić Eda, żeby zadzwonił do Premiera?. 

Władza jakoś się pogubiła i poszła anty-Trumpowym kursem, innego wytłumaczenia nie widzę... U nas Trump mówi – nie lękajcie się, tak jak mówił Jan Paweł II... Have no fear!... A w Polsce zaczęli się bać?

"Człowiek z natury jest dobry, zło zaś pochodzi z niewiedzy”, tak powiedział Erazm z Rotterdamu, który był jak Spinoza - filozof wzięty, nieprzeciętny łeb! 

Muszę to wyjaśnić z Erazmem (nie mylić z Edem), więc piszę do Erazma z Rotterdamu majla... Oto adres -erasmusrotterodamus@heaven.com/gmail.com 

Dear Sir, – najuprzejmiej proszę o czcigodne wybaczenie zakłócania Waszego wiecznego odpoczynki i spokoju ducha; however; sprawa jest poważna i nie cierpiąca zwłoki.... Zdarzyło się w XXI wieku, że spadła na ludzkość plaga niebieska, nazwana koronawirusem... spadła ona też na Kraj Piastów, pomiędzy Bugiem a Odrą z Nysą Łużycką, obejmujący też dorzecze Wisły, z ujściem do Bałtyku... bla, bla, ... Byłbym bardzo zobowiązany za filozoficzne ujęcie istoty głupoty...bla, bla wygibasy... i ciąg dalszy... Pozostaję uniżonym sługą; z uszanowaniem, Dziobaty sum."

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo