17 obserwujących
192 notki
157k odsłon
1142 odsłony

Lawa a sprawa polska - czy kobiety są jak lawa

Z Internetu
Z Internetu
Wykop Skomentuj45

Znowu Masha Gossen "

„Agnieszka Graff, feministka i aktywistka, powiedziała mi za pośrednictwem Zooma z Warszawy, że grupa na Facebooku utworzona w celu wspólnego świętowania urodzin dla kolegów z szóstej klasy jej dziecka, stała się z dnia na dzień grupą organizującą protesty w sąsiedztwie. Kiedy Women's Strike wezwał protestujących do blokowania ruchu na rondach (rodzaj bezpośredniego działania przyjaznego dla społecznego dystansu), Graff i inna kobieta w jej sąsiedztwie stworzyli event na Facebooku, w którym zaprosiły kobiety na "przyjemny spacer po dzielnicy mieszkalnej". Graff powiedziała, że lokalni organizatorzy spodziewali się około pięćdziesięciu sąsiadów, ale w dzielnicy Graff, 26 października, pojawiło się ich kilka tysięcy; tysiące innych demonstrantów przeszło szlakami komunikacyjnymi w całej Warszawie, doprowadzając miasto do zastoju. Autobusy i taksówkarze dołączyli się, a niektórzy zmienili podświetlane wyświetlacze z przodu swoich autobusów, aby przeczytać "Jesteśmy z wami, dziewczyny". Organizatorzy prosili ludzi, aby rozproszyć się po godzinie... Graff powiedziała, że "nie było koordynacji, że nie było sposobu, aby sprawować kontrolę." Demonstracja trwała prawie pięć godzin.” ... Dziewczyny, dziewczyny.

„Kiedy rozmawiałem z Lempart 10 listopada, powiedziała mi, że nie można już korzystać z Facebooka jako narzędzia organizacyjnego, ponieważ platforma nie może pomieścić skali protestów - z pół milionem osób śledzących stronę Women's Strike na Facebooku, nikt nie jest wstanie śledzić ani odpowiadać na komentarze. YouTube, Instagram i TikTok okazały się niezbędne, aby pomóc młodym demonstrantom w organizacji marszów; na TikTok hasztag #StrajkKobiet (Women's Strike) wygenerował ponad dwieście sześćdziesiąt sześć milionów wyświetleń... Zbyt często, organizacje wirtualnych aktywistów "są jak firmy z zarządów i struktur zarządzania", teraz protest nie ma już lidera i podtrzymuje się sam... Pracujemy nad tym od wielu lat", powiedziała.

I jeszcze - "Pozbyliśmy się myślenia homo sovieticus." ... To było najlepsze!

Proszę, proszę... 266 milionów wyświetleń, tylko na Tik-Toku... Ulica czyta, ulica widzi, ulica czeka.

Lempart odnosi się do idei, dość rozpowszechnionej wśród polskich intelektualistów, że dziesięciolecia sowieckich rządów stworzyły rodzaj osobowości autorytarnej, niezdolnej do samodzielnego działania i myśli. Olga Tokarczuk, polska laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury , powiedziała niedawno że protesty postrzega również jako "zmianę cywilizacyjną".

"Uczestnicy urodzeni po upadku komunizmu są pierwszym pokoleniem z Polski, która jest członkiem Unii Europejskiej; z której w pełni korzystali. Studjują i swobodnie podróżują po świecie, więc wiedzą, jak żyć gdzie indziej. Mówią językami obcymi i są bardzo zaznajomieni z tym, co oznaczają prawa człowieka i prawa obywatelskie w XXI wieku."

Masha Gossen kontynuuje – „Przez ponad ćwierć wieku, od upadku bloku wschodniego w 1989 roku, Polska zaprezentowała wyjątkową historią sukcesu post-radzieckiej transformacji i integracji europejskiej – gospodarczą, polityczną i społeczną. Podczas gdy inne były kraje Układu Warszawskiego potknęły się, pogrążyły się w korupcji, przekształciły się w państwa mafijne i zstąpiły w autokrację, Polska przyjęła demokratyczną konstytucję, zbudowała odpowiednie instytucje i widziała, jak umiarkowanie prawicowe i lewicowe rządy odnoszą pokojowe sukcesy... Przynajmniej część tego sukcesu wynika z wieloletniego porozumienia między siłami proeuropejskimi a Kościołem katolickim, który ma swoje korzenie w koalicji intelektualistów, działaczy związkowych i Kościoła i który w latach osiemdziesiątych stał się opozycją wobec rządów komunistycznych i wszedł w próżnię pozostawioną przez Partię Komunistyczną w 1989 roku. Kościół poszedł wraz z europeizacją i demokratyzacją i czuje się w tym mocno; w zamian za to, zrozumiał prawa reprodukcyjne kobiet, gdyż w latach dziewięćdziesiątych Polska przyjęła jedne z najbardziej restrykcyjnych polityk aborcyjnych na kontynencie" – powiedziała mi Graff. "

"Złoty wiek polskiej demokracji zakończył się w kwietniu 2010 roku, kiedy w pobliżu rosyjskiego miasta Smoleńsk rozbił się samolot Polskich Sił Powietrznych przewożący prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żonę, szefa sztabu wojskowego i wielu innych przywódców wojskowych, kilku członków gabinetu i wysokich rangą urzędników bezpieczeństwa, kapelanów armii katolickiej i posłów do parlamentu między innymi; w Smoleńsku, polska delegacja miała wziąć udział w uroczystościach upamiętniających masakrę w Katyniu... Katastrofa samolotu wstrząsnęła krajem i podzieliła go na dwa, mniej więcej równe obozy polityczne i społeczne. Jeden obóz pozostał zaangażowany w projekt demokratyzacji i integracji europejskiej; byli to również ludzie, którzy widzieli katastrofę jako wypadek, bo taki był wniosek wszystkich zespołów które badały katastrofę. Drugi obóz, przekonany, że katastrofa była wynikiem rosyjskiego spisku, zjednoczył się wokół ocalałego brata bliźniaka zmarłego prezydenta, Jarosława, i polityki urazy, konfrontacji i skrajnego euro-sceptycyzmu. W 2015 r. partia Prawo i Sprawiedliwość, współtworzona przez braci Kaczyńskich, w 2001 r. wygrała wybory parlamentarne i prezydenckie i zajęła się pracą nad likwidacją niektórych instytucji demokratycznych zbudowanych od 1989 r., w szczególności niezależnego sądownictwa w Polsce.”

Wykop Skomentuj45
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo