24 obserwujących
224 notki
209k odsłon
  793   1

Globalna optymalizacja procesu kontroli rozwoju zarazy - zakamarki COVId19

Z Internetu
Z Internetu

Globalna optymalizacja procesu kontroli rozwoju zarazy – zakamarki COVID19.  Ten artykuł, to tylko przedmowa.

Temat koronawirusowej pandemii został przez ponad roczny rok jej trwania utrwalony – ale nie wyjaśniony... Irytacja z powodu ograniczeń, ale również strach przed jego konsekwencjami, bulwersują opinie publiczną; nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Temat jest też ciekawy, z ciekawością która prowadzi do piekła... Sparafrazowałem polskie przysłowie – „ciekawość to pierwszy stopień do piekła”, po angielsku, curiosity killed the cat.

Znaczy to, mniej więcej – „o pewne rzeczy lepiej nie pytać, bo znajomość odpowiedzi nie popłaca”.

Ten artykuł ma skomplikowany tytuł i jest związany z patologiczną uległością wobec teorii spiskowych. Uległością moją, bo jak każdy staruszek, jestem podejrzliwy.

Każdy jest poddany uległości – wobec żony, dzieci, szefa; nie wspominając o licznych pokusach... Pokusa, to wyobrażenie czegoś wyjątkowo cennego i atrakcyjnego, które pokusa podrzuca... O niej nikt postronny wiedzieć nie musi i nie powinien...

Bez różnych pokus życie nie jest nic warte, ale moja uległość na teorie spiskowe, to tylko hobby.

Teorie spiskowe można mnożyć wg kryteriów pochodzących z nieoznaczonego potencjału wyobraźni jednostek... Moje wyobraźnia jest też nieoznaczona, w dodatku nieokiełznana... Nie o to jednak chodzi.

Najważniejsze i najbardziej niebezpieczne dla otoczenia, są teorie spiskowe tworzone przez szaleńców i wariatów; dlatego łatwo je wykpić...

Szaleńcy i wariaci, to niekoniecznie idioci... Jak wiadomo, udowodnić że nie jest się idiotą, jest bardzo trudno... Ale udowodnienie, że nie jest się szaleńcem albo wariatem – jest praktycznie niemożliwe.

Teorie spiskowe pochodzą z magla albo z dworu władców, zarówno dobroczyńców ludzkości jak i nieprzeciętnych tyranów.

Każdą teorię można udowodnić albo obalić; można, ale niekoniecznie trzeba... W miarę wzrostu liczby teorii spiskowych, w zbiorowiskach ludzkich często występują ekstremalne stany wzbudzenia i podniecenia; w odniesieniu do osobników odizolowanych, występują one zawsze... Siedzenie przed telewizorem i posiadanie smartfona służą do uspakajania; są jakby beczkami oliwy wylewanej na wzburzone fale oceanu.

Temat jest zawiły i skomplikowany, dlatego potrzebne są definicje i wyjaśnienia... Wyjaśnianie musi był przekonywujące, więc ująłem je w formie przedmowy do tematu, ergo; jest to wstęp do propedeutyki tematu... Jako szczwany dydaktyk, podejmuje się tego z wielką radością.

Koronawirusowa pandemia się... wydarzyła, przytrafiła, zeszła z nieba i spadła na łeb jak mokre gacie. Zwrotu ostatniego używam często, bo uważam za niezwykle ekspresyjny...

Ostatnie pandemiczne wydarzenia niosą jednak ze sobą tak wiele niedomówień, niejasności i znaków zapytania, że temat trzeba przenicować i spojrzeć na niego od strony podszewki...

Jeśli ktoś chce się przyczepić do tytułu tego artykułu, wyjaśniam pokrótce, co poeta na myśli miał...

Pomogają mi tezaurusy, słowniki, materiały sieciowe i wszelkie internetowe paździerze; analogowe i cyfrowe.

Zaczynam od początku tytułu, ale termin „globalna” przeskakuję, bo każdy to zna... Pandemia jest globalna, ale globalne jest także ogłupienie medialne... Jeśli ktoś nie lubi słowa” ogłupianie”, może go zastąpić pochodnym „dezinformacja”, alternatively „manipulacja”.

Chcę uniknąć zmęczenia przesadzoną dydaktyką. Zaczynam od „Optymalizcji”

„Optymalizacja to zaplanowane działanie polegające na modelowaniu, analizie i usprawnianiu procesów administracyjnych, biznesowych i produkcyjnych w celu uzyskania jak największej produktywności.” Bla, bla...

W tej definicji jest pogrzebanych jest jednak kilka tajemnic na raz – trzeba więc brnąć dalej.

„Zaplanowanie działanie” można sobie darować; terminy – modelowanie, analiza i usprawnianie, też są znane... Każdy z osobna i zespół w zespół, używa ich na bieżąco – w pracy, domu i zagrodzie... Każdy inaczej i każdy dla siebie.

Z definicji wylazło jedno podejrzane słowo „proces”, więc należy to wyjaśnić starannie.

Co to jest proces?... Obok swojsko znanych procesów sądowych, proces to – „przebieg następujących po sobie i powiązanych przyczynowo określonych zmian”...

Można ten przebieg zmian nazywać „rozwojem”. Żeby nie przesadzić, ktoś ten rozwój powinien kontrolować...wszyscy decydenci o tym dobrze wiedzą.

Każdy proces rozwoju czegoś lub kogoś powinien być kontrolowany i na ogół kontrolowany jest. Nikt jednak kontroli nie lubi, więc z pomocą przychodzi inny termin.

Nie na próżno angielskie „process control” tłumaczy się jako „sterowanie procesami”... Po prostu – sterowanie.

„Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem” jak powiada poeta?... Nigdy w życiu... Sterowanie, to nie tylko poruszanie sterem wakacyjnej łódki z żaglem; to jest sprawa poważna i kompleksowa.

Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości